شماره ۱۵۱ ـ دی ماه ۱۳۹۶

۱/۸۸‌میلیون جوان ایرانی بیکار ـ ۱۵ تا ۲۴ ساله‌ها بیکارترین‌ جوانان

بیکاری در میان جوانان ۱۵ تا ۲۹ ساله بیش از دو برابر میانگین سرانه بیکاری در ایران است و جمعیتی بالغ بر یک میلیون و ۸۸۲ هزار جوان را شامل می‌شود. نرخ بیکاری در میان جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله باز هم بالاتر است: از هر سه جوان ۱۵ تا ۲۴ ساله، یک نفر بیکار است.
بر اساس گزارشی که مرکز آمار ایران درباره نرخ بیکاری در بهار ۱۳۹۶ منتشر کرده، نرخ بیکاری در ایران به نسبت بهار ۱۳۹۵، ۰.۴ درصد افزایش یافته و هم‌اکنون ۱۲.۶ درصد جمعیت فعال کشور بیکارند.
نرخ بیکاری در میان جوانان ۱۵ تا ۲۹ سال از دو برابر میانگین هم بیشتر است و به ۲۶.۴ درصد رسیده. اما بالاترین نرخ بیکاری مربوط به جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله و معادل ۲۸.۸ درصد است.
طبق تعریفی که مرکز آمار ایران از اشتغال به دست داده، کسانی که یک ساعت در هفته کار کنند، آنان که به طور موقت کارشان را ترک کرده‌اند، افرادی که بدون دریافت مزد برای خویشان خود کار می‌کنند، کارآموزان، و نیز محصلانی که در هفته آمارگیری کار کرده‌اند نیز شاغل محسوب می‌شوند.

بیکاری و فقر
همزمان با انتشار گزارش مرکز آمار ایران، خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران(ایرنا) گزارشی درباره فقر در ایران منتشر کرد.
ایرنا به نقل از محمد مخبر دزفولی، «رئیس ستاد فرمان اجرایی امام» نوشت ۱۲ میلیون نفر زیر خط فقر مطلق و ۲۵ تا ۳۰ میلیون تن زیر خط نسبی قرار دارند و طی هفت، هشت سال گذشته فقر گسترش یافته است.
دزفولی در توصیف وضعیت اقشار فقیر از جمله گفته است: «سخت‌ترین کار این است که فردی سه سال عقد کند و برای دو میلیون تومان در خانه مانده باشد یا مریض سرطانی برای گرفتن نسخه، پول رهن را بدهد تا دارو ،بگیرد».

خط فقر کجاست؟
اکنون سال‌هاست که دولت و نهادهای ذیربط از اعلام رسمی خط فقر (نسبی) سر باز می‌زنند. بنابراین زمانی که مسئولان از خط فقر مطلق و نسبی سخن می‌گویند، روشن نیست چه سطح درآمدی را مد نظر دارند و با چه معیاری.
با این حال گفته می‌شود از دید آن‌ها، هر فردی که کمتر از ۳۰۰ هزار تومان در ماه درآمد داشته باشد دچار فقر مطلق(خشن، شدید) است.
شورای عالی کار که هر ساله حداقل دستمزد کارگران را تعیین می‌کند، حداقل هزینه زندگی ماهانه یک خانوار در سال ۹۶ را دو میلیون و ۴۸۹ هزار تومان اعلام کرده است.
می‌توان چنین نتیجه گرفت که از دید این نهاد، خانواده‌ای که ماهانه کمتر از این میزان درآمد داشته باشد، زیر خط فقر روزگار می‌گذراند.

تازه‌ها در کتابخانه مهر

علی‌اشرف درویشیان
علی‌اشرف درویشیان
علی‌اشرف درویشیان
علی‌اشرف درویشیان
علی‌اشرف درویشیان
علی‌اشرف درویشیان
علی‌اشرف درویشیان
علی‌اشرف درویشیان
علی‌اشرف درویشیان
علی‌اشرف درویشیان
Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.