شماره ۱۵۶ ـ ۲۰ خرداد ۱۳۹۷

سبد معاش بازنشستگان خالی است

علی‌اکبر عیوضی (عضو هیات مدیره کانون بازنشستگان شهرستان تهران) در گفت‌وگو با  خبرنگار ایلنا در ارتباط با مصوبه افزایش چهارده‌ونیم درصدی مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی گفت: انتظار بازنشستگان و مستمری‌بگیران بیش از اینها بود. 
وی افزود: با توجه به وضعیت اقتصادی فعلی و فشار زندگی، این افزایش نمی‌تواند هزینه‌های خانوارهای مستمری‌بگیران را پوشش دهد و بازنشستگان همچنان درگیر مشکلات عدیده هستند. 
عیوضی با بیان این که هزینه سبد معاش بازنشستگان بسیار بیشتر از شاغلین است؛ ادامه داد: مسئولین همه واقعیت‌ها را می‌دانند ولی به آن بی‌توجه هستند؛ دیدیم براساس محاسباتی که در شورای عالی کار انجام شد، رقم هزینه سبد معاش حداقلی تعیین شد ولی در مذاکرات مزدی به آن توجهی نکردند و طریق اولی این محاسبات  در تعیین افزایش مستمری بازنشستگان لحاظ نشد. 
این فعال صنفی بازنشستگان تامین اجتماعی در ادامه بحث به دلایل این بی‌توجهی پرداخت و گفت: از یک طرف ضعف قانونی داریم و نمایندگان بازنشستگان و مستمری‌بگیران در جلسات تعیین مستمری حضور ندارند و از طرف دیگر نگاه مسئولان به مقوله بازنشستگان غالبا ابزاری است و فقط هنگام رای دادن و انتخابات که می‌شود یاد مستمری‌بگیران می‌افتند؛ گویی مسئولان فراموش کرده‌اند که کارگران، بازنشستگان و در کل همه مزدبگیران هستند که ارزش‌های انقلاب را رقم زده و می‌زنند و حافظ این ارزش‌ها هستند.

Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.