شماره ۱۵۶ ـ ۲۰ خرداد ۱۳۹۷

ادوارد اسنودن: بزرگ‌ترین بمب غیرهسته‌ای آمریکا تنها پناهگاه‌های ساخته شده توسط «سیا» در افغانستان را نابود کرد

رسانه‌ها در حالی  لبریز از گزارش‌های مشتاقانه درباره استفاده آمریکا از بزرگ‌ترین بمب غیراتمی این کشور برای از بین بردن پناهگاه‌های داعش در غارهای نزدیک «تورا بورا» در افغانستان هستند که ظاهرا در همین مکان پس از حملات یازده سپتامبر بن لادن پنهان شده بود.
به‌نظر می‌رسد تنها چیزی که رسانه‌ها به آن نمی‌پردازند این است که چطور القاعده، یا هر گروه تروریستی دیگر که آمریکا به‌طور مخفیانه از آن پشتیبانی می‌کند، چطور این گروه‌ها چنین پناهگاه‌های شگفت‌انگیزی داشته‌اند؟
اسنودن در توییترش نوشته است: آن شبکه تونل‌ها که ما در افغانستان بمبارانش می‌کنیم، ما هزینه ساختش را داده‌ایم.
وی می‌نویسد: اولین باری که «بن لادن» غارهای تورا بورا را دیده بود، از جنگجویان جوان مجاهدین بود و تازه با مدرک مهندسی عمران از دانشگاه فارغ‌التحصیل شده بود.
حدود بیست سال قبل و در طی اولین جنگ واشنگتن علیه افغانستان بود که سازمان سیا از برخی جهادی‌ها علیه شوری سابق پشتیبانی مالی کرد.
«تورا بورا» با ارتفاعی حدود چهارهزار متری در ۵۷ کیلومتری جنوب غربی جلال آباد با قله‌های پوشیده از برف و دره‌هایی با شیب تند و غارهای مستحکم قرار دارد.
تونل‌هایی به طول چندین کیلومتر، پناهگاه‌ها و کمپ در عمق دیوارهای سنگی حفر شدند و بخشی از مجموعه‌ای است که سازمان سیا برای آن تلاش کرده بود.

Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.