شماره ۱۵۶ ـ ۲۰ خرداد ۱۳۹۷

سایه شلاق؛ حکم کارگری که رئیس شورای شهر بود

حکم نهایی محمد حسن تشکری، رئیس سابق شورای شهر بافق و کارگر معدن سنگ آهن این شهر صادر شد.
به گزارش خبرگزاری «ایلنا»، محمدعلی جداری فروغی، وکیل جمعی از کارگران معدن سنگ آهن بافق گفت که دادگاه تجدیدنظر یزد تشکری را به ۳۰ ضربه شلاق تعلیقی به مدت دو سال و نیز ۱۸ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم کرده‌ است.
کارگران معدن سنگ آهن بافق اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۳ علیه خصوصی‌سازی معدن سنگ آهن دست به تحصن زدند. شمار تحصن‌کنندگان به پنج‌هزار تن می‌رسید و پس از ۳۹ روز تحصن، هیأت دولت حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران چهارم تیرماه آن سال با لغو خصوصی‌سازی معدن موافقت کرد.
به این ترتیب، کارگران مهلتی دوماهه برای لغو روند خصوصی‌سازی تعیین کردند، اما پیش از آنکه این موعد سر برسد، نیروهای امنیتی دولت ایران ۹ کارگر این معدن، از جمله محمدحسن تشکری را در پی شکایت کارفرما بازداشت کردند.
در پی این بازداشت‌های ناگهانی، کارگران بار دیگر دست به تحصن زدند. اما برخوردها با کارگران اعتصابی و تحصن‌کننده شدت گرفت. همزمان ۱۷ کارگر معترض معدن طلای آق‌دره که بازداشت شده‌بودند، به شلاق محکوم شدند و حکم شلاق آنها در عین اعتراض فعالان کارگری اجرا شد.
کارگران بازداشت‌شده معدن سنگ آهن بافق نیز با حکم شلاق روبرو شدند، اما بر اثر ادامه اعتراض‌ها، زمزمه لغو مجازات شلاق و تبدیل آن به جریمه نقدی به گوش رسید.
محمدحسن تشکری در سال ۱۳۹۳ و هنگام رخ‌دادن اعتصابات اعتراضی کارگری در بافق رئیس شورای این شهر بود و اکنون نیز هنوز عضو شورای شهر است.
او ۱۱ اردیبهشت‌ماه در یک سخنرانی در شورای شهر گفت که بر اساس مدارک رسیده به شورا، «عملاً واگذاری و خصوصی‌سازی شرکت سنگ‌آهن به روش کنونی غیرقانونی است.»
او به انتقاد از مسئولان دولت حسن روحانی دست زد که شتابان روند خصوصی‌سازی را پی گرفته بودند. تشکری همچنین به آلودگی این معدن و عدم رعایت شرایط ایمنی و سلامتی کار اشاره کرده بود و گفته بود که سازمان انتقال خون در نامه‌ای محرمانه به فرماندار بافق گفته که «خون مردم بافق به علت آلودگی» قابلیت اهداشدن ندارد.

Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.