شماره ۱۵۶ ـ ۲۰ خرداد ۱۳۹۷

جی ۲۰: تسلیم در برابر آمریکا

رهبران مالی بزرگترین اقتصادهای جهان در آخرین اجلاس جی ۲۰، به حمایت‌گرایی آمریکای ترامپ تن دادند و تعهد پیشین‌شان به تجارت آزاد و باز جهانی و نیز حفاظت از محیط زیست را کنار گذاشتند. جی ۲۰ بی‌هیچ نتیجه مشخصی پایان یافت.
جی ۲۰ گروهی بین‌المللی متشکل از وزرای اقتصادی و رئیسان بانک‌های مرکزی ۲۰ اقتصاد بزرگ دنیا است. این گروه ۱۹۹۹ و با هدف بحث بر سر سیاست‌هایی شکل گرفت که ثبات مالی بین‌المللی را تضمین کنند. گفتگوها در جی ۲۰ به هیچ دولت یا سازمان واحدی محدود نمی‌شود و عموماً در مقیاسی جهانی صورت می‌پذیرد.
جی ۲۰ امسال اما نه تنها تن‌دادن جهان به آمریکای تازه ترامپ تفسیر می‌شود، بلکه نشانه‌ای است از شکست ایده‌های میزبان این اجلاس: آلمان.
نشستی که برخی رسانه‌ها آن را نبردی بین ۱۹ کشور در یک سو و ایالات متحده در سوی دیگر توصیف کرده‌اند، به هیچ سرانجام و نتیجه خاصی نرسید، چرا که توافق در جی ۲۰ باید بر اساس اجماع همه طرفین باشد.
همچنین وزیران اقتصادی و مالی ۲۰ اقتصاد بزرگ جهان در تازه‌ترین و بزرگترین چالش ایالات متحده با جامعه جهانی بر سر حفاظت از محیط زیست به خواست واشنگتن تن دادند.
بدین‌ترتیب، رهبران اقتصادی ۲۰ اقتصاد بزرگ جهانی در بیانیه پایانی نشست جی ۲۰ و بر خلاف بیانیه پایانی نشست سال گذشته، بندی را که به حمایت مالی از مبارزه با تغییرات آب‌و‌هوایی می‌پرداخت، کنار گذاشتند.

Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.