شماره ۱۵۹ ـ ۲۸ شهریور ۱۳۹۷

اقتصادی

اقتصاد سیاسی صندوق‌های قرض‌الحسنه و مؤسسات اعتباری

کتاب «اقتصاد سیاسی صندوق‌های قرض‌الحسنه و مؤسسات اعتباری» نوشته آقای بهمن احمدی امویی، چگونگی برپایی و رشد این نهادهای مالی را شرح می‌دهد، از ابتدای تأسیس آنها در زمان رژیم شاه تا تبدیل این صندوق‌ها و مؤسسات به یکی از پایه‌های مهم بازار غیرمتشکل پول در جمهوری اسلامی‌. این کتاب منبع ارزش‌مندی با داده‌های بسیار است. اما دو نکته کلیدی درباره علل بنیادی رشد این نهادهای مالی در کتاب مغفول مانده است.

برچسب ها ( تگ): 

من هنوز معتقد هستم کودتایی در حال وقوع است

یکی از تذکرهای این نامه این است که شما دارید زمینه را برای شورش‌های شهری فراهم می‌کنید. با دلار ده هزار تومانی نان کمتر از پنج هزار تومانی تولید نمی‌شود. بنابراین یعنی شورش‌های نان در کشور؛ این یعنی دعوت مردم به شورش کردن. بعد ادعا می کنید که ما به شدت نگران تحولات منطقه‌ای و توطئه‌های غربی‌ها هستیم و این همه در فرصتی رخ می دهد که باید به مسئله باز کردن گره تحریم‌ها و ابزارهای مقابله با تحریم و این موضوع پرداخته شود که آمریکا چگونه به دنبال این است که در کشور ناآرامی و تشنج درست کند. اینها رسماً صدها مرتبه اعلام کردند.

الگوی کنونی اقتصاد ایران غیرمولد و غیرمردمی ‌است

اقتصاد ایران با یک بحران چند لایه و بسیار گسترده روبروست که امکان رویارویی غیربرنامه‌ای و با اقدامات جزیی‌نگر و جزیره‌ای با آن وجود ندارد و تنها به شیوه‌ای برنامه‌ریزی شده و فقط از مسیر یک برنامه متکی بر دانش و تجربه کارشناسان مستقل همراه با مشارکت فعال نهادهای مدنی قابل حل و فصل است ... نظام تصمیم‌گیری کنونی به هیچ‌وجه قادر به حل و فصل مشکلات کنونی نیست و باید یک نهاد فراقوه‌­ای به شیوه کاملاً متفاوتِ تصمیم‌گیری ایجاد شود به‌طوری که از تشتت فکری و سیاستی کنونی پیشگیری شود.
 
 

شورش نان، نتیجه طبیعی بازار ثانوی ارز

تخصیص شتابزده و بی‌برنامه منابع ارزی محدود کشور در زمانی که همه سیاستگذاران از اِعمال بی‌سابقه‌ترین و ظالمانه‌ترین تحریم‌ها علیه مردم کشورمان آگاه هستند با هدف نابود کردن منابع حیاتی مردم در آینده نزدیک، مصداق بارز اخلال در نظام اقتصادی کشور و همسو با اهداف تعریف شده آمریکا برای حداکثر کردن درد ناشی از تحریم‌های ظالمانه در ملت ایران است. پیامد‌های راه‌اندازی بازار ثانوی ارز در کشور در بستر اقتصاد سیاسی حاکم، عدم تعادل‌های موجود در کشور را تعمیق می‌بخشد.
 
 
 

۱ـ «بهار می‌آید»

بازار ثانویه یعنی سوداگری دوباره ارز

توضیح تحریریه «مهر»: فرشاد مومنی معتقد است شیوه‌های اداره اقتصاد در ایران بعد از سال‌های جنگ موجب فربه شدن دلالان شده است. او برای اظهارنظرهای خود مصادیق روشنی دارد. وی عصر پنجشنبه، ۱۴ تیر، در نشستی که به‌مناسبت بزرگداشت میرمصطفی عالی نسب *، در مؤسسه مطالعات دین و اقتصاد با حضور محمدرضا بهشتی و علی رضاقلی برگزار شد، به سیاست‌های چند روز اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه ارز اشاره کرد و گفت: «بازار ثانویه یعنی سوداگری دوباره ارز». آنچه در زیر می‌خوانید، بخش‌هایی از سخنان فرشاد مومنی در نشست مذبور است که توسط تحریریه «مهر» انتخاب شده است.

صفحه‌ها

Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.