شماره ۱۶۵ ـ اول اردیبهشت ماه ۱۳۹۸

اقتصادی

پیشنهادی برای جبران خسارات ناشی از سیل

در شرایطی که افزایش سود ناشی از رانت افزایش نرخ ارز فقط ۱۷ بنگاه بزرگ معدنی/صنعتی رانتی به بیش از ۳۵ هزار میلیارد تومان در سال ۱۳۹۷ بالغ می­‌گردد، روشن است که فقط از محل رانت افزایش نرخ ارز چه منافع عظیمی عاید بخش­‌های معدنی و فلزات اساسی و پتروشیمی و دیگر صنایع متکی به رانت انرژی و منابع شده است که حجم آن حدود ۳۰۰ هزار میلیارد تومان برآورد می­‌شود. بنابراین مشکل اداره کشور کمبود منابع نیست، بلکه تکثر و تنوع توزیع انواع رانت­‌ها در بین بنگاه‌­های شبه‌­دولتیِ خصولتی و همچنین بنگاه‌­های شبه­‌خصوصی وابستگان به جناح­‌های قدرت است. بازگشت رانت‌­های ناشی از افزایش نرخ ارز (واقعی‌­سازی قیمت نهاده‌­های مواد خام و انرژی متناسب با قیمت­‌های فروش) سال ۱۳۹۷ نه تنها تکافوی بازسازی مناطق سیل­‌زده و جبران خسارات سیل­‌زدگان را می‌­کند که منابع مالی کافی (به جای افزایش نرخ ارز یا استقراض) برای اداره کشور در شرایط تحریمی را فراهم می­‌سازد.

اقتصاد ایران و اشتباهات دو حکومت

زمینه‌های اقتصادی وقوع انقلاب بهمن ۵۷ همچنان و به‌شکلی جدید بر سرنوشت توده‌ها در ایران مسلط مانده است. در فقدان حکومتی بر پایه خواست و منافع توده‌ها، سیاستگذاری اقتصادی مناسب برای توسعه پایدار امری ناممکن می‌نماید. توسعه پایدار به درجاتی از مشارکت همه توده‌ها در وجوه گوناگون حیات اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی نیاز دارد که هر دو حکومت پهلوی و جمهوری اسلامی با تفاوت‌هایی از آن بی‌بهره بوده‌اند.

برندگان و بازندگان اقتصاد ایران در سال ۱۳۹۷

دولتی که با کاهش نرخ تورم و شعار اعتدال توانست رای مردم را اخذ کند و بر سر کار بیاید و با این تعهد بیعت مردم را گرفت، با ایجاد بزرگترین شوک ارزی تاریخ کشور و به تبع آن بی‌ثباتی اقتصاد کلان و امواج تورمی، بی‌شک شکافی بس عظیم بین مردم و خود به وجود آورده و عهدشکنی نابخشودنی مرتکب است. در اینجا اخطار داده می‌شود که استمرار دستکاری‌های قیمتی، آن هم یکسره به زیان عامه مردم و در سوی دیگر به سود گروه‌های ذینفع منتخب، شرایط بحرانی اقتصاد ایران را به ورطه‌های هولناکی خواهد کشاند که برون‌رفت از آن شاید دیگر ممکن نباشد.
 
 

ماهیت ساختار اقتصاد سیاسی ایران

از نظر پرویز صداقت اقتصاد ایران نئولیبرال است، منتها با ویژگی‌ها و مختصات خاص ایران. او در گفت‌وگوی مفصل حاضر ضمن تشریح روند شكل‌گیری دیدگاه‌های نئولیبرالی در عرصه اقتصاد، در دو حوزه نظر و عمل، می‌كوشد به نحوه كاربست این ایده‌ها در ایران بپردازد.

بورژوازی کمپرادور نوین ایران

تحریریه «مهر»: حسین راغفر و احسان سلطانی در ادامه سلسله گزارش‌های خود درباره وضعیت اقتصادی ایران، گزارش جدیدی منتشر کرده‌اند که محور آن سیاست‌های ارزی حاکمیت جمهوری اسلامی در ۳ دهه گذشته و بازتولید مجدد بورژوازی کمپرادور حول منافع رانتی ناشی از سلطه بخش غیرمولد و خام‌فروش در اقتصاد ایران است.
راغفر و سلطانی در گزارش خود شکل‌گیری بورژوازی کمپرادور را به دوره قاجار و ماهیت تجاری ایران در آن دوره بازمی‌گردانند و سپس کشف نفت و واردات کالاهای تمام‌شده خارجی در مقابل صادرات مواد خام و معدنی را عامل توسعه این نوع از بورژوازی در ایران می‌دانند.

صفحه‌ها

Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.