شماره ۱۸۰ ـ ۲۷ بهمن ۱۳۹۸

سیاسی

قدردانی مردم از مبارز ملی

گرچه به‌شکل عمومی، نظام سیاسی جمهوری اسلامی در ۴۰ سال گذشته رویه‌ها و سیاست‌هایی ضدِ انقلاب باشکوه بهمن ۵۷ را پیاده کرده و سبب نارضایتی گسترده مردمی شده است ولی هرگاه زنی یا مردی، قد برافراشته و به‌دنبال تحقق یکی از خواسته‌های اصیل انقلاب ۵۷ رفته است، مردم حساب او را از چهره‌‌ها و سیاست‌های ضدمردمی همین نظام جدا کرده‌اند.
 
 

سوء‌استفاده بابک امیرخسروی به‌ بهانه درگذشت رفیق ملکه محمدی

انگیزه نگارش این سطور، چگونگی برخورد بابک امیرخسروی پس از درگذشت رفیق توده‌ای است. او برخی ارتباط‌ها را بهانه کرده است برای وارد کردن زخم دیگری بر پیکر حزب توده ایران، حزب طبقه کارگر ایران. شاید احساس نوستالژیک نیز نقشی در این میان ایفا کند، اما هدف عمده بابک امیرخسروی دامن زدن به تشتت در جنبش توده‌ای و ادامه توده‌ای‌ستیزی اوست.
 

برچسب ها ( تگ): 

پیام صدر کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان

حکومت خودمختار آذربایجان، علیرغم همه کارشکنی‌های دولت مرکزی، ارتجاع و عاملین فئودال‌ها، قوانین متعددی به نفع زحمتکشان و اقشار متوسط تصویب و به مورد اجرا درآورد. عملکرد سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی حکومت ملی آذربایجان نه تنها در ایران، بلکه در خاورمیانه بی‌نظیر بود.
 

پوست‌اندازی سیاسی حاکمیت در طوفان نارضایتی عمومی

شواهد نشان می‌دهد که سپاه و رهبر ایران در حال مدیریت وضع موجود و شکل دادن به جریانی جدید برای آینده جمهوری اسلامی هستند. مدیریت بحران جانشینی و ایجاد تحول در مناصب سیاسی لایه بیرونی این تلاش‌ها است. تغییر آرایش و شکل مداخله در بحران‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی این شبکه سراسری در ایران را شکل داده است. وجود پررنگ عناصر عدالتخواهانه، ظلم‌ستیز و انتقادی در این جریان جدید می‌تواند سبب جذب بخشی از  بدنه معترض به این جریان شود.

فراخوان فعالیت ضدجنگِ هنرمندان و فعالان مدنی

در روزهای اخیر متاسفانه اوضاع در حال افتادن روی ریلی است که احتمال جنگ را افزایش می‌دهد و پنجره‌ی فرصت کنونی برای بازگرداندن شرایط به ریل دیپلماسی معلوم نیست تا کی باز بماند. هزینه‌های هر نوع جنگ و افزایش تنش میان آمریکا و ایران چنان سهمگین و بلندمدت است که حتی اگر احتمال آن بسیار کم باشد برای پیشگیری از آن باید با توان بیشتری مداخله‌ی جمعی کرد.

صفحه‌ها

تازه‌ها در کتابخانه مهر

فیدل کاسترو
چه گوارا
فرهاد نعمانی ـ سهراب بهداد
محمود اعتمادزاده (م. ا. به‌آذین)
محمود اعتمادزاده (م. ا. به‌آذین)
محمود اعتمادزاده (م. ا. به‌آذین)
محمود اعتمادزاده (م. ا. به‌آذین)
Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.