شماره ۱۶۵ ـ اول اردیبهشت ماه ۱۳۹۸

خاورمیانه

بلندی‌های جولان ـ وارونه‌سازی سیستم روابط بین‌الملل توسط ترامپ

نیویورک تایمز که معمولا به اسراییل حسن نیت دارد در تصمیم ترامپ چیز مثبتی را نمی‌بیند. نیویورک تایمز می‌نویسد: «این امر باعث تشدید مسأله در سراسر خاورمیانه خواهد شد و می‌تواند به پیشنهاد بلند‌مدت ترامپ برای اسراییل و فلسطینی‌ها لطمه بزند». این روزنامه به نظر دیپلمات‌های بلند‌پایه آمریکایی اشاره می‌کند که معتقدند این امر «دیگر رهبران جهان را که سرزمین‌هایی را برخلاف هنجارها و موازین بین‌المللی تصرف و غصب کرده‌اند تشویق می‌کند».

برچسب ها ( تگ): 

بحران اقتصادی ترکیه و انتخابات شهرداری‌ها

نتیجه انتخابات شهرداری‌ها به‌ویژه در شهرهای استانبول، آنکارا و ازمیر نشان داد پایه‌های قدرت اردوغان لرزان‌تر از پیش شده است. یا شاید تلاش‌های اردوغان برای استوارسازی پایه‌های اقتدار خود در سپهر سیاسی ترکیه و منطقه مسیری مخالف را در سپهر اقتصادی این کشور پیموده است. از سوی دیگر سیر رویدادهای سیاسی و اقتصادی در ترکیه نشان می‌دهد که هر سیاستمدار دیگری به‌جای اردوغان و حزب حاکم این کشور راهی جز کنار نهادن سیاست‌های نولیبرالی سرکوب دستمزدها و آزادسازی اقتصادی و اصلاحات ژرف مالی و پولی ندارد.
 

ستیزه‌جویان سوری در حال فروش مسلسل‌های صاد‌ر‌شده از ترکیه هستند

ستیزه‌جویان سوری در «بازار سیاه» مسلسل‌هایی را که ارتش ترکیه بین آنها توزیع کرده بود، به‌فروش می‌رسانند. در عین‌حال در ادلب، این مسلسل‌ها توسط آخرین باقی‌مانده‌های ستیزه‌جویان قبضه‌ای ۱۸۰ دلار فروخته می‌شوند. این مسأله در توئیتر وبلاگ‌نویس «آرموری بازار» نوشته شده که اسلحه را در مناطق جنگی ردیابی می‌کند.

گزارشی به‌روز از وضعیت نظامی ‌در سوریه

طبق گفته‌های منابع محلی این استان، حدود ۱۵۰۰ تروریست به کمک عوامل ترکیه و کنترل مستقیم ژاندارمری که جزو نیروهای ارتش است، تحت پوشش مقامات ترکیه از مرز آن کشور وارد شهر ادلب شده‌اند. این منابع خاطرنشان کرده‌اند که این تروریست‌ها از کشورهای غربی می‌باشند.
 
 

رئیس‌جمهور سوریه: واشنگتن شبه‌نظامیان کُرد را خواهد فروخت

در روز یکشنبه، ۱۷ فوریه ۲۰۱۹، آخرین روز کنفرانس امنیت مونیخ، ژنرال آمریکایی پاول لاکامرا (Paul LaCamera) که مسئولیت فرماندهی نیروهای ائتلاف تحت رهبری ایالات متحده علیه داعش در عراق و سوریه را بر عهده دارد، گفت در صورتی‌که نیروهای دمکراتیک سوریه (SDF) و شبه‌نظامیان کُرد (YPG) اقدام به همکاری با بشار اسد و یا روسیه بکنند، ایالات متحده آمریکا مناسبات خود را با آنان خاتمه خواهد داد. لاکامرا (LaCamera) اشاره کرد که قانون آمریکا همکاری با روسیه و ارتش سوریه را ممنوع کرده است.
 
 

صفحه‌ها

Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.