شماره ۱۸۱ ـ ۲۵ اسفند ۱۳۹۸

خاورمیانه

چرا الگوی مهار جنگ سرد در خاورمیانه عمل نمی‌کند

برخلاف ادعای گرین، قدرت و منافع در این منطقه به‌طور منظم در هلال شیعه به رهبری ایران و در مقابل اتحاد اسرائیل و برخی کشورهای عربی سنی ساماندهی نمی‌شود. نقاشی چنین تصویری تا حدی یک عادت آمریکایی برای تقسیم جهان به افراد خوب و بد و تا حدودی آرزو در بین کسانی است که می‌خواهند همه بیماری‌های منطقه را به ایران نسبت دهند.
 
 

ترامپ، عراق را مستعمره خود می‌خواهد

مقامات عراقی از سقوط اقتصادی می‌ترسند. اگر واشنگتن تحریم‌ها از‌جمله مسدود‌سازی دسترسی به حساب این کشور در ایالات متحده  را اعمال کند اقتصاد عراق فرو می‌پاشد. درآمدهای نفتی عراق که تامین‌کننده ۹۰٪ از بودجه این کشور است در این حساب نگهداری می‌شود.
به همین دلیل دفتر نخست‌وزیری عراق در جریان یک تماس تلفنی از واشنگتن آگاه شده است که اگر بر خروج نیروهای آمریکایی پافشاری کنند، ایالات متحده، حساب آن‌ها نزد خزانه‌داری آمریکا را مسدود خواهد کرد.

 
 

«معامله قرن» آمریکایی، فتیله انفجاری خاورمیانه

فلسطین در تلاطم است. هزاران نفر به اعتراض برخاسته‌اند، پرچم ­های آمریکا و تصاویر دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور ایالات متحده را آتش می ­زنند.
شرکت‌کنندگان اعتراضات شعار می­ دهند: «ترامپ فلسطین مال تو نیست که آن را بفروشی!» محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین اعلام کرد: «بیت­ المقدس فروشی نیست!» عباس تصریح کرد، که نه با شرکت تنها واشنگتن، بلکه، به شرط مشارکت همه اعضای گروه «چهارگانه» خاورمیانه (روسیه، ایالات متحده آمریکا، سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا) آماده است راجع به موضوع حل‌و‌فصل مسائل خاورمیانه با اسرائیل مذاکره کند.

برچسب ها ( تگ): 

چگونه «مادر همه بمب‌ها» افغانستان را آلوده ساخت

در تمامی ‌افغانستان چه خبر است که امسال بیش از همه سال‌ها به‌شدت هدف بمباران قرار گرفته است؟ بنابر اطلاعات پنتاگون فقط در ماه اکتبر گذشته ۷۹۷ حمله هوایی به افغانستان شده است که میانگین آن روزانه ۲۶ حمله بوده. این اوضاعِ همه روزه یِ افغانستان در ۱۸ سال گذشته است. اینکه بارش دائم بمب، همانند ویتنام، چندین دهه عواقب خواهد داشت، فقط گمانه‌زنی نیست، اما از جانب مسئولان نادیده انگاشته می‌شود.
 
 

برچسب ها ( تگ): 

آمریکا ـ عراق ـ ایران

اشغال عراق از سوی آمریکا همچنان به‌عنوان منبع بی‌ثباتی در این کشور عمل می‌کند. در تاریخ ۳۰ ـ ۲۷ دسامبر در آب‌های بین‌المللی خلیج فارس و اقیانوس هند مانور مشترک دریایی ـ نظامی ‌روسیه، ایران و چین به‌نام «کمربند دریایی امنیت» برگزار شد، که به‌گفته فرمانده نیروی دریایی ایران دریادار حسین خانزادی، آمریکا سعی در ایجاد اختلال آن داشت. تهران اطمینان دارد که تأمین امنیت در این کمربند نقش بزرگی را با در نظر گرفتن برنامه‌های ایجاد کریدور حمل‌ونقل «شمال ـ جنوب» ایفا می‌کند که اروپای شمالی را با جنوب شرق آسیا متصل و منجمله راه‌آهن آذربایجان، ایران و روسیه را بهم وصل می‌کند.

برچسب ها ( تگ): 

صفحه‌ها

Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.