شماره ۱۷۶ ـ ۲۰ دی ۱۳۹۸

خاورمیانه

سوریه پس از نشست سوچی

نتیجه اصلی دیدار سوچی بین پوتین و اردوغان قطع کامل عملیات نظامی‌ ترکیه در سوریه است و نه تعلیق ساده آن آنچه که دونالد ترامپ توانست از ترک‌ها به‌دست بیاورد. جای خوشحالی است که نتیجه نشست سوچی تنها چند ساعت پیش از انقضاء مهلت اولتیماتوم‌های متقابل ترکیه و واشنگتن حاصل شده بود، که می‌توانست درگیری مسلحانه بین دو متحد ناتو را به‌دنبال داشته باشد. «م. پومپئو» وزیر امور خارجه آمریکا آمادگی کشورش را برای سیر این چنینی رویداد‌ها اعلام کرده بود و ترک‌ها به بسیج جزیی نیروهای مسلح خود، ضمن کشاندن آنها به منطقه درگیری آغاز کرده بودند.

برچسب ها ( تگ): 

میخ آخر بر تابوت سیستم فرقه‌ای خواهیم زد

هیچ‌کس نمی‌تواند ادعا کند که ما به مقاومت تعهد کامل نداریم … اما همچنین این «مقاومت» فقط به رژیم صهیونیستی مربوط نمی‌شود بلکه جنبه دیگر آن مقاومت در برابر اسلحه‌های اقتصادی و مالی [امپراتوری]، بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول است که پروژه‌های خود را از طریق مشاورانی که در همه وزارتخانه‌ها دارد، اجرا می‌کند.
من تضادی میان موضع حمایت از مقاومت در برابر صهیونیسم و موضع حمایت از انتفاضه در برابر سیستم سیاسی فرقه‌ای نمی‌بینم. از این منظر، هرکسی که خود را در مقابل انتفاضه قرار داده است، باید در مواضعش تجدیدنظر کند. بگذارید نیروهای مقاومت دوشادوش یکدیگر قرار بگیرند.

زیگزاگ سیاست ترامپ در سوریه

از قرائن چنین بر‌می‌آید که پنتاگون امور را برای از‌سرگیری برخوردهای نظامی‌ سوق می‌دهد. آنچه که آمریکایی‌ها در دیرالزورم ضمن کشاندن کُردها به رویارویی با دمشق انجام می‌هند، آماده‌سازی برای تشدید تنش و تلاش برای تخریب توافق‌های سوچی پوتین و اردوغان است. یعنی بهانه و دستاویزی برای اشغال نظامی ‌طولانی مدت مناطق نفتی سوریه ایجاد می‌شود.
 

برچسب ها ( تگ): 

قاچاق مواد مخدر افغانستان کجا می‌رود؟

حضور نظامی ‌آمریکا در افغانستان گسترش بین‌المللی تجارت مواد مخدر را تأمین می‌کند. از زمانی که دولت در کابل در سال ۲۰۰۱ تحت کنترل آمریکا قرار گرفت تولید مواد مخدر افغانستان ده برابر افزایش یافت.
 

برچسب ها ( تگ): 

بازگرداندن به مناطق امن؟

علی‌رغم تشدید عملیات جنگی در افغانستان فراکسیون‌های تشکیل‌دهنده دولت آلمان تعلیق بازگرداندن پناهجویان را بدانجا رد می‌کنند. این ادعا که «مانند گذشته مناطق امنی» در افغانستان وجود دارند از یکی از نمایندگان حزب دموکرات مسیحی در مجلس آلمان نقل می‌شود و به‌همین جهت نیز قصد دارند افغان‌ها را به اجبار به سرزمینشان بازگردانند.

همین چند روز پیش پلیس آلمان شعبه خارجی خویش در کابل را به‌دنبال سوء‌قصدی بسته و بخشی از پرسنل خود را از آنجا تخلیه نموده است، با این توضیح که در آنجا اوضاع بسیار خطرناک شده است.

برچسب ها ( تگ): 

صفحه‌ها

تازه‌ها در کتابخانه مهر

فیدل کاسترو
چه گوارا
فرهاد نعمانی ـ سهراب بهداد
محمود اعتمادزاده (م. ا. به‌آذین)
محمود اعتمادزاده (م. ا. به‌آذین)
محمود اعتمادزاده (م. ا. به‌آذین)
محمود اعتمادزاده (م. ا. به‌آذین)
Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.