شماره ۱۶۷ ـ ۲۶ خرداد ماه ۱۳۹۸

رویدادهای مهم

فرآیندهای مذهبی در ترکمنستانِ پس از فروپاشی شوروی

در سال‌های نود میلادی فرایند‌های مذهبی در دولت ترکمنستان مستقل قانونمندی خود را داشت. در مرحله نخست که با رضایت سیاسی، اقتصادی و ایدئولوژیکی مشخص می‌شد، فعالیت بعضی ادیان که خود را درسال‌های پروسترویکا اعلام کرده بود، به‌سرعت گسترش یافت. این امر در رشد پویای شماری از عبا‌‌دتگاه‌های رسمی و غیررسمی، روحانیت رسمی و غیررسمی و در افزایش بی‌سابقه علاقه مردم به مذاهب و انواع گوناگون اعتقادات و خرافات بازتاب یافت. مرحله دوم ، گرایش سیستماتیک حاکمیت برای تابع کردن پروسه‌های مذهبی به خط مشی رسمی خود، برای رسیدن به تضمین حمایت بی‌قید‌وشرط روحانیت و مؤمنان ازگام‌های برداشته شده توسط حاکمیت است. در مرحله سوم، در سه، چهار ساله اخیر در مناسبات حاکمیت با شماری از ادیان عنصر فشار و تشنج فزاینده، پدید آمد. اینکه فرآیند‌های مذهبی در ترکمنستان در دهه آغاز شده چگونه سپری خواهد شد را زمان نشان خواهد داد.

برچسب ها ( تگ): 

دستگیری آسانژ و دولت در سایه

به احتمال قوی دستگیری [آسانژ] توسط دولت در سایه شروع شده است؛ این پاسخی است به تحقیقات شکست‌خورده و نافرجام مولر دادستان ویژه که شواهدی از توطئه ترامپ با مسکو پیدا نکرده است. می‌توان تصور کرد که در پشت پرده داستان تیره دستگیری آسانژ و احتمالاً تحویل او به آمریکا چهره تشنه انتقام به‌خاطر شکست کمپین سال ۲۰۱۶ هیلاری کلینتون به چشم بخورد. افشاگری ویکیلیکس در آن زمان یکی از دلایل شکست او از ترامپ بود.
 
 

برچسب ها ( تگ): 

لیبرال‌ها روسیه را به کجا می‌برند؟

دوره کنونی ریاست‌جمهوری پوتین هرچندمین که باشد، نه پیش ازین از خوشبختی خبری بود و نه اکنون از آن اثری. اقتصاد در حال انحطاط است، مردمان دارند فقیر می‌شوند، فساد و طفیلی‌گری در حال گسترش است و وضعیت پیشا‌انقلابی در راه است.

کشتن قاصد یا مهار کردن جولیان آسانژ

مهار جولیان آسانژ عملیاتی است در چارچوب ایجاد اجماع و هم‌اندیشی در جهان تحت کنترل آمریکا ... برقراری اجماع و هم‌اندیشی در جهانی که در آن جایی برای مخالفانی چون جولیان آسانژ  نیست، سیاست بدون انحراف و مستمر آمریکا است.
 

۱۱ آوریل خالق شناخته شده پروژه اینترنتی ویکیلیکس، جولیان آسانژ که از سال ۲۰۱۲ به سفارت اکوادور در لندن پناه برده بود، دستگیر شد. انتظار می‌رود دوم ماه مه یک جلسه دادرسی در مورد مسأله استرداد آسانژ به آمریکا‌، جایی‌ که وی را به‌خاطر انتشار «اسناد سری نظامی ‌و دیپلماتیک» با خطر مجازات اعدام تهدید می‌کند، برگزار شود.

برچسب ها ( تگ): 

تهاجم اقتصادی و ایدئولوژیک علیه ونزوئلا

تجاوز ایدئولوژیک به‌خودی‌خود مهم است، این تجاوز می تواند موثر‌تر از تجاوز نظامی باشد، اما اغلب به آماده‌سازی نوع دیگری از تجاوز خدمت می کند، یعنی به تجاوز قانونی. ابزار اصلی تجاوز قانونی امروزه دیوان کیفری بین‌المللی است. متأسفانه دخالت دیوان کیفری بین‌المللی در اوضاع ونزوئلا به احتمال بسیار زیاد شعله‌ور شدن جدید خشونت‌ها و قربانی‌ها را به‌دنبال خواهد آورد.
 
 

برچسب ها ( تگ): 

صفحه‌ها

Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.