شماره ۱۷۷ ـ ۳۰ دی ۱۳۹۸

رویدادهای مهم

ارزش‌های اروپایی در محک واقعیت

سازمان بین‌المللی مهاجرت (IOM) شمار جانباختگان در فاصله زمانی میان اول ژانویه ۲۰۱۹ تا ۱۹ دسامبر را ۱۲۴۶ تن اعلان نموده است. این شمار مطابق داده‌های IOM است که از اول ژانویه ۲۰۱۴ دستکم ۱۸۷۴۴ پناهجو در دریای مدیترانه جان داده‌اند و این بیش از نیمی‌ از کسانی است که از اول ژانویه ۲۰۱۴ در سراسر گیتی طی گریز جان داده‌اند. (در جمع ۳۲۵۳۸ تن)
 
 

دفاع اتحادیه اروپا در مقابله با مهاجران: شمار بیشتر مردگان در دریای مدیترانه از سایر مسیرهای گریز در سراسر گیتی و اعتراض کلیساها

برچسب ها ( تگ): 

بولیوی: دیکتاتوری مستقر می‌شود

بنابر قانون اساسی، این خانم سناتور «آدریانا سالواتیرا» بود که پس از استعفای اوو مورالس و «آلوارو گارسیا»، معاون رئیس‌جمهوری، می‌باید رئیس‌جمهوری می‌شد ولی هر دو تحت فشار و تهدید به مرگ توسط پلیس که مانع ورود آنان به مجلس شد، نتوانستند به مقام‌های خود دست یابند و مجلس در آن لحظات حساس، بدون آن که استعفای رئیس‌جمهوری و معاونش را با دو‌سوم آرا تأیید کند، «جینین آنی‌یز» را برگزید. ۲۶ سناتور «جنبش سوسیالیستی» نتوانستند وارد مجلس شوند و فقط ۱٠ سناتور کودتاگر موفق شدند مداخله کنند. ‬
 
 

جنبش اجتماعی ولی پراکنده در بولیوی‬

اینجا، در پیچ‌و‌خم‌های درهم‌وبرهم آلتی پلانو، فلاتی در منطقه آندن واقع در غرب بولیوی و جنوب شرقی پرو، معدنی از قلع وجود دارد. در جایی دیگر طلا، مس و آنتیموان را می‌توان یافت. نفت و گاز مواد اولیه‌ای هستند که، اگر بتوان گفت، آتش در خرمن افکندند. ولی اینجا، در منطقه هوانونی، اگر در ژرفای ۲۴۰ متری دل و روده زمین را در ظلمات توان‌فرسای کیلومترها نقب می‌کاوند، فقط برای بیرون کشیدن قلع آن است. ۲۴ ساعت از ۲۴ ساعت ۸۵۰ معدنچی در ازای ۱۰۰۰ بولیویانو در ماه یعنی تقریباً ۱۲۵ یورو، به این کار مشغولند.

آغاز فعالیت کارزار «دست‌ها از ایران کوتاه!»

توضیح: در تاریخ ۲۴ اکتبر ۲۰۱۹ (۲ آبان ماه ۱۳۹۸) کارزار «دست‌ها از ایران کوتاه!» با انتشار کارپایه سیاسی خود، همچنین فراخوانی برای حمایت از اهداف این کارزار (در وب‌سایتی به‌همین نام https://handsoffiran.com)، فعالیت خود را آغاز نمود.

مورالس: گناه من این بود که بومی، چپ‌گرا، و ضدامپریالیست بودم

اهمیت اوو مورالس تنها به این دلیل نیست که اولین رئیس‌جمهور بومی بولیوی‌است؛ او رئیس‌جمهور ما بومی‌ها نیز هست. نشستن یک کشاورز پرورش‌دهنده گیاه کوکا بر صندلی بالاترین مقام کشور در سال ۲۰۰۶ باعث شد بومیانی را که به صحنه وارد شده بودند پیشتاران تاریخ  بنامند. از درون جنبش‌های اجتماعی‌ای که او را به قدرت رساندند، نوعی سوسیالیسمی بومی و نظام ارزش‌ پاچاماما (مادر زمین در اساطیر بومیان آند) رشد و ظهور کرد. اوو مورالس معرف پنج قرن محرومیت و تقلای بومیان در آمریکای لاتین است.

از این بابت، کودتا علیه مورالس کودتایی علیه بومی‌ها نیز است.

صفحه‌ها

تازه‌ها در کتابخانه مهر

فیدل کاسترو
چه گوارا
فرهاد نعمانی ـ سهراب بهداد
محمود اعتمادزاده (م. ا. به‌آذین)
محمود اعتمادزاده (م. ا. به‌آذین)
محمود اعتمادزاده (م. ا. به‌آذین)
محمود اعتمادزاده (م. ا. به‌آذین)
Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.