شماره ۱۶۹ ـ ۲۷ آبان ۱۳۹۸

فراخوان فعالیت ضدجنگِ هنرمندان و فعالان مدنی

نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
برگرفته از : 
کانال تلگرام محمدرضا جلایی‌پور، ۴ تیر ماه ۱۳۹۸

در روزهای اخیر متاسفانه اوضاع در حال افتادن روی ریلی است که احتمال جنگ را افزایش می‌دهد و پنجره‌ی فرصت کنونی برای بازگرداندن شرایط به ریل دیپلماسی معلوم نیست تا کی باز بماند. هزینه‌های هر نوع جنگ و افزایش تنش میان آمریکا و ایران چنان سهمگین و بلندمدت است که حتی اگر احتمال آن بسیار کم باشد برای پیشگیری از آن باید با توان بیشتری مداخله‌ی جمعی کرد.

جامعه‌ی ایران جامعه‌ی توانمندی است و برای کاهش این احتمال می‌تواند نقش موثری ایفا کند. مثلا ایران بیش از پنج هزار کارگردان سینما و مستند دارد. در بحبوحه‌ی مساله‌ای چنین ملی و سرنوشت‌ساز کجایند این کارگردانان؟ ساختن ویدیو-فیلم‌کوتاه‌های موثرِ ضد جنگ و انتشار آن در رسانه‌های پرمخاطب و موثر جهانی در این روزها می‌تواند در جنگ تمام‌عیار رسانه‌ای که جنگ‌طلبان و ایران‌ستیزان به راه انداخته‌اند فضاساز باشد.

جامعه‌ی ایران صدها نویسنده و تحلیل‌گر و استاد علوم سیاسی و فعال سیاسی خوش‌قلم دارد. این روزها وقت آن است که برای رسانه‌ها، به ویژه رسانه‌های سازنده‌ی افکار عمومی جهانی و موثر بر تصمیم‌سازان در آمریکا، بنویسند.

جامعه‌ی ایران صلح‌طلب است و این آمریکا بود که از برجام یک‌جانبه خارج شد. صدای این صلح‌طلبی را ولی باید با مشارکت تعداد بیشتری از شهروندان مسئول در رسانه‌های اجتماعی و تجمع‌های ضدجنگ بلند و موثر کرد.

صدها هزار ایرانی ساکن آمریکا هستند. وقت آن است که برای تشکیل یک کمپینِ تاثیرگذارِ ضدجنگ از سرمایه‌ها، ارتباطات و حوزه‌ی نفوذشان استفاده کنند.

اگر جنگی دربگیرد، علاوه بر هزینه‌های انسانی‌اش، بر فقر شدید می‌افزاید و اولین قربانی‌اش دموکراسی‌خواهی و عدالت‌جویی مسالمت‌آمیز است. ایران‌دوستان و صلح‌طلبان، چه اصلاح‌طلب باشند، چه اصولگرا، چه میانه‌رو و چه حامی تحولات ساختاری خشونت‌پرهیز، باید برای «ایران» و کاهش احتمال جنگ و منازعات پرهزینه و گشایش روزنه‌های دیپلماسی در این روزها نقش فعالانه‌تر و خلاقانه‌تری ایفا کنند، اگر می‌خواهند بعد از این‌که دیر شد بابت کم‌تحرکی در این روزها حسرت نخورند.

شخصا تا چند هفته پیش احتمال جنگ را ناچیز می‌دیدم و فکر می‌کردم بهتر است هراس از جنگ را نیفزاییم. تحولات اخیر ولی واقعا احتمال بروز جنگ را افزایش داده است و ضروری است همه‌ی صلح‌طلبان ایرانی که می‌فهمند چنین جنگی چقدر به ضرر ایران و جهان است ابتکار عمل خلاقانه‌ی جنگ‌ستیزانه‌ی بیشتری از خود نشان دهند و برای تاثیر بر افکار عمومی در جهان، به ویژه آمریکا، تلاش جمعی بیشتری کنند. همه‌ی نقدهای واردی که به سیاست‌ها، نهادها و روندهای مدیریت اقتصاد، فرهنگ، سیاست خارجی و سیاست داخلی در ایران داریم، نافی اولویت پیشگیری از جنگ و مقابله با اقدامات زورگویانه و خصمانه‌ی دولت ترامپ علیه ایران در این روزهای سرنوشت‌ساز نیست. هنرمندان، نویسندگان، ورزشکاران، پویشگران، اندیشمندان، فعالان مدنی و سیاسی و شهروندان مسئول ایرانی در هر کجای جهان می‌توانند در کنار هم نقشی تعیین‌کننده برای پیشگیری از جنگ و باز کردن درهای دیپلماسی و رفع تحریم‌ها ایفا کنند. ماجرا همان ماجرای مادر واقعی و ناواقعی است. نمی‌توان منتظر نشست که مادرانِ مدعی جلوی قربانی شدن ایران را بگیرند. ایران‌دوستان باید خود برای نجات کشور مشارکت مسئولانه کنند. وقت تنگ است. صلح‌طلبان ایرانی باید متحد و فعال شوند.

 

افزودن دیدگاه جدید

جهت جلوگیری از ورود اسپام
پاسخ به این پرسش ریاضی از آن جهت اهمیت دارد که سیستم شما را به عنوان شخص حقیقی تشخیص دهد و از ورود اسپام به سیستم جلوگیری شود.
۹ + ۳ =
لطفا به این پرسش ریاضی پاسخ دهید.

تازه‌ها در کتابخانه مهر

فرهاد نعمانی ـ سهراب بهداد
محمود اعتمادزاده (م. ا. به‌آذین)
محمود اعتمادزاده (م. ا. به‌آذین)
محمود اعتمادزاده (م. ا. به‌آذین)
محمود اعتمادزاده (م. ا. به‌آذین)
محمود اعتمادزاده (م. ا. به‌آذین)
محمود اعتمادزاده (م. ا. به‌آذین)
محمود اعتمادزاده (م. ا. به‌آذین)
Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.