شماره ۱۹۱ ـ ۲۰ آبان ۱۳۹۹

ترکیه در اوکراین به‌دنبال چه چیزی است

نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
مترجم: 
ک. رادین
برگرفته از : 
سایت روسی بنیاد فرهنگ استراتژیک، ۹ مارس ۲۰۱۹

در این روزها رئیس‌جمهور اوکراین، پترو پروشنکو آزمایش پهپاد ت.و.۲. خریداری شده از ترکیه را اعلام کرد. به‌گفته رسانه‌های ترکیه پهپادهای جنگی به نیروهای نظامی ‌اوکراین در کاهش تلفات نیروی انسانی و افزایش قدرت آتش شلیک کمک می‌کنند. اما آیا چنین است؟

عنوان مقاله وب‌سایت روزنامه دولتی ترکیه می‌گوید که «پهپادهای ترکیه می‌توانند مسیر جنگ در دونباس را به نفع اوکراین تغییر دهند». مفسر روزنامه صباح ترکیه به‌نام عادل گیری آبلیاتوف که خود مهاجری از کریمه است، اطمینان می‌دهد که «پهپاد‌های ت.و.۲. می‌توانند تبدیل شوند به آن چیزی که اوکراین فاقد آن بود تا در نهایت بخشی از مناطق دونتسک و لوهانسک را که اکنون توسط نیروهای جمهوری مردمی‌ دونتسک و لوهانسک کنترل می‌شوند، تحت کنترل خود بازگرداند».

در این میان حتی بررسی سطحی ویژگی‌های تکنیکی پهپاد بایراکتار ت.و.۲. خوشبینی مطبوعات ترکیه در مورد به‌کارگیری این دستگاه در اوکراین را از بین می‌برد. طول پهپاد (یا پرنده هدایت‌پذیر از دور) ۵/۶ متر، فاصله بین بال‌ها ۱۲ متر، شعاع عمل آن ۱۵۰ کیلومتر و سرعت پرواز آن ۱۳۰ کیلومتر در ساعت است. این هواپیما قادر است به‌صورت خودکار در هوا به‌مدت ۲۴ ساعت در ارتفاع هفت کیلومتر، بمب‌هایی با وزن ۵۰ کیلوگرم حمل کند. اندازه‌های بزرگ و کم سرعت این هواپیماهای بدون سرنشین آنها را به هدف مناسب حتی برای پدافند‌های قدیمی ‌که در تسلیحات جمهوری مردمی ‌دونتسک قراردارند، تبدیل می‌کند. دستگاه‌های ترکیه در عملیات «سپاه فرات» و «شاخه زیتون» علیه نیروهای مسلح کرد سوری به‌خوبی خود را نشان دادند، اما آنها علیه نیروهای مسلح جمهوری دونباس تقریبا بی‌فایده هستند.

به‌هر‌حال شرکت‌های اوکراینی به ارتش مدل‌های ارزان‌تر و مؤثرتر پهپادهای جنگی از بایراکتار ت.و.۲. را پیشنهاد کردند. یکی از این دستگاه‌‌ها پ.د.۰۱ است که شرکت «اوکراسپس سیستمز» واقع در کیف ساخته است. اما پروشنکو ضمن تشکر از رجب اردوغان به‌خاطر موضع سیاسی او در مورد کریمه و احتمالا به‌خاطر یاری به اقدام ماجراجویانه کلیسای اوکراین، از ترکیه هواپیماهای بدون سرنشین که به‌لحاظ ویژگی جنگی مبهم و قابل تردید هستند را خریداری کرد. تصادفی نیست که این شرکت تولید‌کننده پهپادها متعلق به داماد رئیس‌جمهور ترکیه، سلجوق بایراکتار است. در‌واقع ترکیه با ایالات متحده آمریکا و دیگر کشورهای غربی که کیف را به تحریکات نظامی ‌علیه روسیه تشویق می‌کنند در یک صف قرار گرفته است. براساس نظر کارشناسان اردوغان نزدیکی به اوکراین را به‌عنوان دلیلی برای دستیابی به امتیازاتی از روسیه در سوریه ارزیابی می‌کند.
 

برچسب ها ( تگ): 

افزودن دیدگاه جدید

جهت جلوگیری از ورود اسپام
پاسخ به این پرسش ریاضی از آن جهت اهمیت دارد که سیستم شما را به عنوان شخص حقیقی تشخیص دهد و از ورود اسپام به سیستم جلوگیری شود.
۱۹ + ۰ =
لطفا به این پرسش ریاضی پاسخ دهید.
Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.