شماره ۱۶۳ ـ ۲۰ بهمن ماه ۱۳۹۷

گفت‌و‌گو با زنده‌یاد دکتر آریان‌پور؛ سال ۱۳۵۷ در لندن

نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
برگرفته از : 
مجله «پورچیستا»، شماره ۱، شماره ردیف ۱، مهر ۱۳۹۵ *
امیرحسین آریان‌پور

«ما که خواستار آزادی‌ها هستیم، باید خواستار دولت اکثریت باشیم. دولتی که از آنِ اکثریت نباشد، هرچه خوش بدرخشد، باز دولتی مستعجل خواهد بود. دستیابی بر دولت اکثریت که تحقق آزادی‌های همگانی را میسر می‌گرداند مستلزم درهم شکستن ساخت طبقه‌ای جامعه و تحقق برابری برای همگان است. این مهم نیز بدون مبارزه طبقاتی صورت نمی‌پذیرد. در این‌صورت راه‌گشای آزادی‌های انسانی مبارزه طبقاتی است. 
باید خود را در جریان مبارزه، برای دولت آزاد اکثریت، برای برخورداری از آزادی آماده کنیم. آزادی دشواریاب است، زیرا ذاتاً پیچیده و متناقض است، از یک‌سو افقی بی‌کران دارد و از این‌رو هر آزادی جدیدی که نصیب ما شود، ما را به آزادی‌های دیگر که باید به‌دست آوریم، رهبری می‌کند. از سویی دیگر با محدودیت همراه است و از این‌رو هرگز نمی‌توان آزادی را مطلق یا نامحدود خواست و آزادی‌هایی مانند آزادی برای استثمار و اجحاف، آزادی برای تبعیض، آزادی برای اشاعه خرافات و فساد و خشونت را تصویب کرد. باید بیاموزیم که در آبشخور آزادی هیچ‌گاه سیراب نشویم و در همان حال، محدودیت‌های ضرور را نه به‌عنوان نفی آزادی، بلکه به‌عنوان تأیید و تسجیل آزادی بپذیریم.» 
 
برای مطالعه متن کامل این گفت‌و‌گو به فایل پیوست مراجعه کنید. 
 
* نخستین شماره نشریه «پورچیستا»، گرچه تاریخ مهر ماه ۱۳۹۵ را بر خود دارد، به‌علل پاره‌ای مشکلات در اواخر اسفند ماه گذشته پا به عرصه مطبوعات مستقل گذاشت. روی جلد، فهرست مطالب، اسامی مسئولین و پاره‌ای اطلاعات دیگر، به‌‌همراه مقدمه آن را در فایل دوم ضمیمه می‌یابید. 

افزودن دیدگاه جدید

جهت جلوگیری از ورود اسپام
پاسخ به این پرسش ریاضی از آن جهت اهمیت دارد که سیستم شما را به عنوان شخص حقیقی تشخیص دهد و از ورود اسپام به سیستم جلوگیری شود.
۶ + ۶ =
لطفا به این پرسش ریاضی پاسخ دهید.
Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.