شماره ۱۸۷ ـ ۱۹ مرداد ۱۳۹۹

بازگرداندن به مناطق امن؟

نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
مترجم: 
حمید بهشتی
برگرفته از : 
سایت سازمان مراقب سیاست خارجی آلمان *

علی‌رغم تشدید عملیات جنگی در افغانستان فراکسیون‌های تشکیل‌دهنده دولت آلمان تعلیق بازگرداندن پناهجویان را بدانجا رد می‌کنند. این ادعا که «مانند گذشته مناطق امنی» در افغانستان وجود دارند از یکی از نمایندگان حزب دموکرات مسیحی در مجلس آلمان نقل می‌شود و به‌همین جهت نیز قصد دارند افغان‌ها را به اجبار به سرزمینشان بازگردانند.

همین چند روز پیش پلیس آلمان شعبه خارجی خویش در کابل را به‌دنبال سوء‌قصدی بسته و بخشی از پرسنل خود را از آنجا تخلیه نموده است، با این توضیح که در آنجا اوضاع بسیار خطرناک شده است.

واقعاً نیز طالبان در اواخر اوت و اوائل سپتامبر با حملات ضربتی مرکز دو استان شمالی کشور را برای نشان دادن قدرت خویش برای مدت کوتاهی اشغال نموده بودند. آنها پس از پایان یافتن مذاکرات صلح توسط رئیس‌جمهور آمریکا، دونالد ترامپ، به حملات خویش به سایر استان‌ها نیز افزوده‌اند. این در حالیست که در سالجاری برای اولین بار شمار بیشتری از غیرنظامیان توسط حملات نیروهای دولت و متحدین غربی‌اش کشته شده‌اند تا توسط طالبان.

حملات ضربتی

پس از شکست مذاکرات صلح میان دولت ترامپ و طالبان جنگ‌ها در کشور مجدداً اوج گرفته اند. در ۳۱ ماه اوت طالبان با حمله‌ای به مرکز استان قندوز قدرت خویش را آشکارا به معرض نمایش گذاردند. آنان عرض چند ساعت از راه چند محله به مرکز شهر راه یافته و کمپ پامیر را که ۸۰ سرباز آلمانی نیز در آنجا حضور داشتند به زیر آتش گرفتند. ارتش آلمان در آنجا مشاورت نظامی ‌فرماندهی بخش بیستم قوای افغانستان را که مسئولیت چندین استان کشور را عهده‌دار است انجام می‌دهد. بنابر اطلاعات اعلام شده از جانب قوای آلمان طالبان ۶ موشک به جانب کمپ مزبور شلیک نمودند که ۴ تای آن‌ها به هدف اصابت، اما موجب تلفات انسانی نگشتند. مهاجمان با مقاومت شدیدی مواجه و مجبور به عقب‌نشینی گشتند. پس از مدت کوتاهی حمله ضربتی دیگری از جانب طالبان در پل خمری صورت گرفت که مرکز استان بغلان واقع در جنوب قندوز است. [۱]

جنگ‌های اخیر

کارشناسان، پیشروی‌های اخیر طالبان در قندوز و پل خمری را قدرت‌نمائی و نشانگر این می‌دانند که حتا مراکز استان‌ها نیز دیگر فاقد امنیت می‌باشند. پس از آنکه رئیس‌جمهور آمریکا، دونالد ترامپ، مذاکرات با طالبان را شکست خورده اعلان نمود جنگ‌هایی در سایر مناطق کشور  به‌راه افتاده است. به‌گفته نمایندگان دولت دست‌کم در ده استان درگیری‌هایی صورت گرفته‌اند، از‌جمله مجدداً در قندوز و در بغلان که هر دو به لحاظ استراتژیک دارای اهمیت می‌باشند. حملات اخیر طالبان می‌توانند آغاز آخرین حملات آنها پیش از آغاز زمستان به حساب آیند که انجام جنگ در مناطق کوهستانی را غیر ممکن می‌سازد. [۲] در روز چهارشنبه که هجدهمین سالروز ضربات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ بود، موشکی در مجاورت سفارت آمریکا در کابل منفجر گشت. این حمله برای چندمین بار نشان داد که اهداف آمریکائی در پایتخت افغالنستان نیز قابل تعرض‌اند.

اعتراضات

پیش از آن در شب سوم سپتامبر طالبان مجددا ـ مانند ۳۱ اگوست در قندوز ـ به نیروهای آلمانی حمله نمودند. در شرق کابل یک انتحارگر در مقابل در ورودی کمپی که مرکز پلیس افغانستان است خود را منفجر نمود. به‌دنبال آن چند تن به کمپ «گرین ویلج» نفوذ نمودند. درگیری آنها چند ساعت ادامه داشت و به کشته شدن ۳۰ تن انجامید، از‌جمله ۵ تن پرسنل امنیتی اهل ناپال ویک تن اهل رومانی. به‌هنگام این حمله ۲۲ پرسنل پلیس آلمان و چندین پرسنل یاری توسعه در «گرین ویلج» حضور داشتند. [۳] پلیس آلمان از سال ۲۰۰۲ مشغول آموزش پلیس افغانستان است. در واقعه مزبور هیچیک از پرسنل آلمانی مجروح نگشت. البته به چند خودروی زره‌پوش که در خدمت پلیس آلمان و پرسنل یاری توسعه بوده است خساراتی وارد گشت. پس از این حمله اعتراضات شدیدی از جانب اهالی محل که خواهان ترک تأسیسات اشغالگران و انتقال آنها به مناطق دور از نقاط مسکونی بودند، گشت. تظاهر‌کنندگان خشمگین به «گرین ویلج» نفوذ و بخش‌های سالم تأسیسات را به آتش کشیدند. این کار موجب آن گشت که پلیس آلمان دستکم به‌طور موقت فعالیت خویش در افغانستان را تعلیق نموده، اکثر افراد پلیس آلمان و پرسنل یاری توسعه را از کابل خارج سازند. [۴]

قربانیان غیرنظامی

این تهاجمات و حملات ضربتی طالبان به‌دنبال نیمه سال خونینی در ۲۰۱۹ صورت گرفت. بر‌اساس اطلاعات سازمان ملل متحد شمار بیشتری از غیرنظامیان توسط قوای دولتی و متحدین غربی‌شان کشته شده‌اند تا توسط حملات طالبان و داعش. در این جنگ‌ها به‌طوریکه فرستاده ارسالی سازمان ملل در افغانستان UNAMA اطلاع داده است، میان ماه‌های ژانویه و ژوئن ۲۰۱۹ تعداد ۱۳۶۶ غیرنظامی‌جان باخته‌اند که ۵۳۱ تن توسط طالبان و داعش کشته شده‌اند و ۷۱۷ تن توسط قوای دولتی، نیروهای غربی یا سایر قوای مسلحی که به جانبداری از قوای دولتی می‌جنگند. UNAMA این افزایش را به‌دلیل فزونی بمباران‌های هوائی ارزیابی نموده است که همواره موجب کشتن افرادی می‌گردد که به‌هیچوجه در عملیات جنگی دخیل نبوده‌اند. در اینگونه بمباران‌ها فقط در فاصله میان ژانویه و ژوئن سال جاری ۳۶۳ تن جان داده‌اند که ۸۹ تن آنها کودک بوده اند. [۵] علاوه بر این‌ها باید عملیات دائم و مرگبار نیروهای ویژه افغان را نیز افزود که تحت آموزش سازمان سیا بوده و برای حملات بی‌رحمانه به مساکن افرادی که متهم به شرکت در قیام می‌باشند مشهورند. این از‌جمله در مورد یکی از واحدهای ویژه پلیس مخفی افغانستان Natinal Directorate of Security ‪(NDS)‬ مصداق دارد که به تازگی به ساختمانی در جلال آباد تهاجم و دست و پای ۴ برادر در سنین ۲۴ تا ۳۰ را بسته، زیر بازجویی و ضرب و شتم گرفته و سرانجام آنها را کشته‌اند [۶] با این توجیه از جانب NDS که یکی از آنان از منابع مالی داعش بوده و سه تن دیگر از همدستان وی بوده‌اند، بدون اینکه برای این ادعا مدرکی ارائه نمایند. این قتل‌ها باعث موجی از اعتراضات گشت که سرانجام رئیس پلیس مخفی، محمد معصوم استانکزی، را مجبور به استعفا نمود. اما غالباً تعرضات نیروهای ویژه افغانستان بدون بازخواست مانده و این امر مردم را از دولت بیگانه می‌سازد.

بازگرداندن دستجمعی

نه اوضاع فجیع افغانستان و نه اوجگیری اخیر جنگ‌ها موجب این می‌گردند که مقامات مسئول در آلمان از بازگرداندن پناهجویان به کشورشان خودداری نمایند. در پایان ماه اوت در بیست و هفتمین بازگرداندن گروهی پناهجویان از آلمان به افغانستان ۳۱ مرد را به زور به افغانستان بازگرداندند. که حدود ۵۰ نفر همزمان در فرودگاه فرانکفورت بدین کار اعتراض نمودند. از اولین بازگرداندن گروهی در دسامبر ۲۰۱۶، در جمع ۶۷۶ مرد را به افغانستان بازگردانده اند. [۷] با اینکه وضعیت در آنجا به‌گونه‌ای است که برطبق ارزیابی وزیر کشور آلمان موجب آن گشته است که پلیس آلمان در کابل دستکم به‌طور موقتی کار خود را معلق سازد، با اینحال دولت آلمان و فراکسیون‌های مربوط بدان به اعتراضات مزبور بی‌اعتنایی می‌کنند. به‌طوری که معاون ریاست فراکسیون دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی در مجلس آلمان، یوهان وادِفول Johann Wadephul اظهار نموده است در افغانستان «مانند گذشته مناطقی که به لحاظ تحت تعقیب قرار گرفتن امن است وجود دارند» و «ما فقط پس از اینکه دقیقاً بررسی کرده باشیم پس می‌فرستیم». [۸] و به انجام اینکار تقید هست.

* https://www.german-foreign-policy.com/news/detail/۸۰۴۳/

پاورقی‌ها

[۱] Obaid Ali, Thomas Ruttig: Taleban attacks on Kunduz and Pul-e Khumri: Symbolic operations.‎ afghanistan-analysts.org ۱۱.‎۰۹.‎۲۰۱۹.‎

[۲] Fighting picks up in Afghanistan after talks collapse.‎ reuters.com ۱۱.‎۰۹.‎۲۰۱۹.‎

[۳] Matthias Gebauer: Bundespolizei stellt Afghanistan-Mission vorerst ein.‎ spiegel.de ۰۸.‎۰۹.‎۲۰۱۹.‎

[۴] Bundespolizei setzt Mission in Afghanistan aus.‎ welt.de ۰۸.‎۰۹.‎۲۰۱۹.‎

[۵] UN urges parties to heed call from Afghans: zero civilian casualties.‎ unama.unmissions.org ۳۰.‎۰۷.‎۲۰۱۹.‎

[۶] Shereena Qazi: Afghans seek justice for men killed 'in cold blood' by spy agency.‎ aljazeera.com ۰۶.‎۰۹.‎۲۰۱۹.‎

[۷] ۳۱ Afghanen müssen Deutschland verlassen.‎ n-tv.de ۲۸.‎۰۸.‎۲۰۱۹.‎

[۸] Grüne fordern Abschiebestopp für Afghanistan - Union widerspricht.‎ ۱۰.‎۰۹.‎۲۰۱۹.‎
 

برچسب ها ( تگ): 

افزودن دیدگاه جدید

جهت جلوگیری از ورود اسپام
پاسخ به این پرسش ریاضی از آن جهت اهمیت دارد که سیستم شما را به عنوان شخص حقیقی تشخیص دهد و از ورود اسپام به سیستم جلوگیری شود.
۲ + ۵ =
لطفا به این پرسش ریاضی پاسخ دهید.
Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.