شماره ۱۷۰ ـ ۱۵ آذر ۱۳۹۸

نگاهی به عملکرد نئولیبرالیسم در جهان

نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

آزموده را آزمودن خطاست

نویسنده: 
محمدرضا طاهریان
برگرفته از : 
مجله «دانش و مردم»، دوره جدید، شماره ۱۸، بهار ۱۳۹۸

«هدف همه برنامه‌ریزی‌ها و در پی آن تهاجمات امپریالیستی، اعم از تهاجمات نظامی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی، اعمال سلطه انحصاری برای غارت منابع مادی و مالی؛ و جهت دادن به ثروت‌های طبیعی و تولیدی در عرصه ملی و جهانی به‌نفع سرمایه‌داران است. وقتی در دهه ۱۹۷۰ به‌علت رکود تورمی، نظریات کینزی در کشورهای بزرگ سرمایه‌داری به بن‌بست رسید؛ برای نجات نظام سرمایه‌داری و سرعت دادن به روند غارت و انباشت سرمایه، بنیان‌های نظری دیگری مورد توجه قرار گرفت که دستاورد تئوریک مکتب شیکاگو و اجماع واشنگتن است و از آن به‌نام مکتب نئولیبرالیسم یاد می‌شود. محصولات این مکتب نیز، مانند تمام همه توجیهات منفعت‌طلبانه امپریالیستی برای به بند کشیدن زحمت‌کشان و مردم فرودست با کلمات فریبنده و خوش آب‌و‌رنگ مانند آزاد، آزادی و دموکراسی مشارکتی بسته‌بندی و عرضه می‌شوند.

عمده سرفصل‌های نئولیبرالیسم و اجماع واشنگتن عبارتند از خصوصی‌سازی گسترده، تعدیل ساختار دولت در روند خصوصی‌سازی بنگاه‌های دولتی و جلوگیری از دخالت دولت در اقتصاد، آموزش و خدمات اجتماعی مثل بهداشت و درمان، حذف موانع ورود مؤسسات خارجی به داخل کشورها و حذف تعرفه‌های کمرگی برای برقراری تجارت آزاد و مقررات‌زدایی از بازار. بنیانگذار مکتب شیکاگو، میلتون فریدمن و نخستین مجریان نظرات این مکتب در کشورهای امپریالیستی رونالد ریگان، رئیس‌جمهور آمریکا و مارگارت تاچر نخست‌وزیر انگلستان بودند و نخستین کارگزار مکتب شیکاگو در کشورهای عقب‌مانده و در حال توسعه یار غارِ فریدمن، دیکتاتور خونخوار و فاسد شیلیایی آگوستو پینوشه بود، که از مشاوره مستقیم فریدمن در شیلی نیز بهره می‌گرفت.»

برای مطالعه متن کامل مطلب به فایل پیوست مراجعه کنید.

برچسب ها ( تگ): 

افزودن دیدگاه جدید

جهت جلوگیری از ورود اسپام
پاسخ به این پرسش ریاضی از آن جهت اهمیت دارد که سیستم شما را به عنوان شخص حقیقی تشخیص دهد و از ورود اسپام به سیستم جلوگیری شود.
۲ + ۴ =
لطفا به این پرسش ریاضی پاسخ دهید.

تازه‌ها در کتابخانه مهر

فرهاد نعمانی ـ سهراب بهداد
محمود اعتمادزاده (م. ا. به‌آذین)
محمود اعتمادزاده (م. ا. به‌آذین)
محمود اعتمادزاده (م. ا. به‌آذین)
محمود اعتمادزاده (م. ا. به‌آذین)
محمود اعتمادزاده (م. ا. به‌آذین)
محمود اعتمادزاده (م. ا. به‌آذین)
محمود اعتمادزاده (م. ا. به‌آذین)
Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.