شماره ۱۸۴ ـ ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹

برنامه ۱۲ ماده‌ای پمپئو برای فاجعه‌ای در ایران

نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
نویسنده: 
اسکات ریتر *
مترجم: 
آزاده عسگری
برگرفته از : 
نشریه «دانش و مردم»، شماره تابستان ۱۳۹۷

واشنگتن پست، روزنامه‌ای که به‌هیچ‌وجه دوست ایران نیست، در مقاله‌ای تحت عنوان «سخنرانی احمقانه» سخنان مایک پمپئو، درباره برنامه دوازده‌گانه‌اش برای ایران را، در‌واقع پاسخی به‌گفته‌های امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه در سخنرانی ماه آوریل او در آمریکا دانست. مکرون در رابطه با توافق هسته‌ای با ایران «برجام»، گفته بود که «برنامه دومی» وجود ندارد. اشاره مکرون به مضمون تهدیدهای پرزیدنت ترامپ برای خروج از این توافق بود، حتی اگر، همه طرف‌های توافق (شامل ایالات متحده) هم تأیید کنند که ایران همه شروط توافق را انجام داده است.
...
وقتی نوبت به ایران می‌رسد، تاریخ به یاری آمریکا نمی‌آید، همان واقعیتی که در هر بند سخنان جنگ‌طلبانه پمپئو دیده می‌شود. پمپئو در طراحی شرایطی که باید ایران برآورده سازد، پیش از آن که ایالات متحده خود را برای شرکت در مذاکره بر سر «توافق تازه» آماده کند، تنها بیشتر نشان‌دهنده این است که، وقتی به موضوع ایران و نقش آن در مسایل خاورمیانه می‌رسد، دولت ترامپ تا چه حد از واقعیت دور است. برنامه دوازده ماده‌ای ارائه شده توسط پمپئو، به‌عنوان پیش‌شرط‌ها برای هر رابطه‌ای میان ایران و آمریکا، کم از نقشه راهی به‌سوی یک فاجعه نیست.
...

* اسکات ریتر، از سال ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۸ بازرس تسلیحات شیمیایی سازمان ملل متحد در عراق بود. او در هنگامه آماده شدن ایالات متحده آمریکا برای حمله به عراق، قاطعانه اعلام کرد که عراق دارای سلاح کشتار جمعی نیست و با انتقاد صریح از جرج دبلیو بوش، جداً با جنگ و حمله به عراق مخالفت کرد. اسکات ریتر امروز نیز یکی از منتقدین سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا و از صاحب‌نظران ضدِجنگ به‌ویژه در خاورمیانه است.

برای مطالعه متن کامل این مطلب به فایل پیوست مراجعه کنید.

افزودن دیدگاه جدید

جهت جلوگیری از ورود اسپام
پاسخ به این پرسش ریاضی از آن جهت اهمیت دارد که سیستم شما را به عنوان شخص حقیقی تشخیص دهد و از ورود اسپام به سیستم جلوگیری شود.
۱۴ + ۰ =
لطفا به این پرسش ریاضی پاسخ دهید.
Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.