شماره ۲۱۳ ــ ۲۸ شهریور ۱۴۰۰

آنچه در حزب

درباره مسأله وحدت توده‌ای‌ها

پراکندگی کنونی در صفوف توده‌ای‌ها در تاریخ حزب توده ایران بی‌سابقه است. امید داریم که تک تک رفقای توده‌ای‌ در تشکیلات حزبی با پذیرش این واقعیت دردناک، به درک وظیفه تاریخی که بر عهده رفیق خاوری است، دست یابند. چنین فرصتی اگر از دست رود، جز خسران بیشتر برای حزب توده ایران، پراکندگی در صفوف کنونی تشکیلات حزب، پرچمداری مدعیان و … به‌بار نخواهد آورد.

 

برچسب ها ( تگ): 

نگاهی بر مصاحبه اخیر رفیق خاوری با «نامه مردم»

هفتاد و چهارمین سالگرد بنیادگذاری حزب‌مان را در شرایطی پشت سر می‌نهیم که مردم میهن‌مان در تمامی عرصه‌ها با دشواری‌های فراوان دست و پنجه نرم می‌کنند.

همزمان شاهد تشدید و گسترش روند فاجعه‌باری هستیم که از سال‌ها پیش تا به امروز، در خاورمیانه و در کشورهای همجوار با میهن‌مان در جریان است. به‌نظر می‌آید که کل منطقه بر روی بشکه‌ای از باروت قرار گرفته است.

برچسب ها ( تگ): 

بخش ۱۷، پلنوم «فروردین ماه ۱۳۶۹»؛ نقطه عطفی در حیات حزب تودهٔ ایران پس از یورش‌ها

نگاهی گذرا به «آنچه در حزب گذشت» در فاصله دو پلنوم «دی ماه ۱۳۶۶» و «فروردین ماه ۱۳۶۹»
همان‌گونه که پیش از این اشاره شد، مدت زمان بسیار کوتاهی پس از برگزاری «پلنوم دی‌ ماه ۱۳۶۶»، موج اعتراض، اعضاء، کادرها و تعدادی از اعضای مرکزیت حزب را دربر گرفت. (۱)
جنبش اعتراضی در مجموع و به‌طور عام ریشه در بحران حاکم در احزاب کمونیست و کارگری جهان داشت. این اعتراضات از تغییرات در حال وقوع در اتحاد جماهیر شوروی و رفرم‌های میخائیل گارباچف تحت عنوان پروستریکا (بازسازی) و گلاسنوست (علنیت) نشأت می‌گرفت.

بخش ۱۶، از پلنوم دی‌ماه ۱۳۶۶ تا پلنوم فروردین‌ماه ۱۳۶۹ (قسمت پایانی)

با درود به شما رفقای عزیز و ادای احترام به همه علاقمندان و خوانندگان تارنگار «مهر». قبل از این‌که دنباله صحبت‌ها را ادامه دهیم، اجازه دهید تا یادی هم از رفیق فقید لاهرودی بکنیم که درگذشت وی هم‌زمان شد با پخش قسمت قبل مصاحبه من با تارنگار «مهر» که استنادی هم به او کرده بودم. ما چند سالی، آن‌هم در دورانی بسیار دشوار و سخت، با هم همکاری داشتیم. یادش گرامی و روانش شاد.

برچسب ها ( تگ): 

نکاتی دربارهٔ «آنچه در حزب گذشت»؛ اسناد منتشره؛ نامهٔ زنده‌یاد سیاوش کسرایی

بیش از ۱۶ ماه از آغاز فعالیت دورهٔ جدید «مهر» می‌گذرد. در ابتدا طی نوشتاری تحت عنوان «کار ناتمام را از سر می‌گیریم» به بیان «دیدگاه، هدف‌‌ها و اصول» سایت «مهر» پرداختیم. در نوشتار مورد اشاره، موارد زیر را مورد تأکید قرار دادیم:

صفحه‌ها

Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.