باقری: نیازمند اقدام قاطع جامعهٔ جهانی برای توقف جنایات جنگی اسرائیل هستیم

Print Friendly, PDF & Email

سرپرست وزارت خارجه با بیان اینکه تعلل و مماشات جامعه بین‌المللی به‌ویژه غرب با رژیم صهیونیستی، این رژیم را در ادامه کشتار زنان و کودکان فلسطینی جری‌تر کرده است، گفت: نیازمند اقدام قاطع و فوری جامعه جهانی برای توقف جنایت‌های جنگی رژیم صهیونیستی هستیم.

به گزارش ایسنا، «علی باقری» سرپرست وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در ابتدای سخنرانی خود در مراسم سالگرد بمباران شیمیایی شهر سردشت و روز ملی مبارزه با سلاح‌های شیمیایی و بیولوژیک، به شهیدان «سید ابراهیم رئیسی» و «حسین امیرعبداللهیان» ادای احترام کرد.

باقری که روز دوشنبه و در دفتر مطالعات سیاسی و بین‌الملل وزارت امور خارجه ایران سخنران می‌کرد، در ادامه تصریح کرد: ما این جلسه را در حالی برای بزرگداشت روز ملی مبارزه با سلاح های شیمیایی برگزار می‌کنیم که یک واقعیت تلخ و تهدید فوری که با آن مواجهیم، تداوم ۹ ماهه نسل‌کشی رژیم اشغالگر در غزه است که آثار و پیامدهای آن همانند بکارگیری سلاح‌های کشتار جمعی است.

او با تاکید بر اینکه غزه «موضوعی دارای اولویت است که نیازمند اقدامی قاطع و فوری از سوی جامعه جهانی برای توقف آن است»، گفت: امروز مردم مظلوم فلسطین و غزه قربانی نسل‌کشی رژیم اشغالگر هستند و تعلل و مماشات جامعه بین‌المللی و به ویژه غربی با رژیم صهیونیستی، این رژیم را در ادامه کشتار زنان و کودکان جری‌تر کرده است. 

دیپلمات ارشد ایران با اشاره به تهدید رژیم صهیونیستی مبنی بر استفاده از بمب هسته‌ای علیه مردم غزه و استفاده این رژیم از سلاح‌های ممنوعه شیمیایی  علیه مردم فلسطین گفت: در نتیجه تهدید آشکار مقامات رسمی رژیم صهیونیستی به کاربرد سلاح هسته‌ای و نیز استفاده عملی گسترده این رژیم از عوامل سمی فسفر سفید علیه مردم مظلوم غزه، مطالبه عمومی برای مقابله موثر با تهدیدات سلاح‌های کشتار جمعی افزایش یافته است.

باقری گفت «همان کشورهایی که کاملاً از صدام برای تولید و استفاده از سلاح شیمیایی علیه ایران، از جمله زنان و کودکان مظلوم شهر سردشت حمایت کردند، امروز حامی تمام عیار و شریک مستقیم نسل‌کشی جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت رژیم اسرائیل در غزه هستند».

باقری: نیازمند اقدام قاطع جامعه جهانی برای توقف جنایت‌های جنگی رژیم صهیونیستی هستیم
سخنرانی باقری در روز ملی مبارزه با سلاح‌های شیمیایی و بیولوژیک

 

حمله به سردشت تکان‌دهنده‌ترین جنایت رژیم صدام در استفاده از سلاح‌های شیمیایی بود

او در سخنرانی خود یادآوری کرد که «سی و هفت سال پیش در هفتم تیر ۱۳۶۶، بمب افکن‌های رژیم صدام با سلاح‌های شیمیایی به نقاط پُرجمعیت مناطق مسکونی شهر سردشت و روستاهای اطراف آن حمله کردند و موجب شهادت بیش از ۱۰۰ نفر از کودکان زنان و مردان و مجروح شدن بیش از هشت هزار نفر از ساکنان این شهر شدند».

سرپرست وزارت خارجه ایران با بایان اینکه «جنایت هولناک بمباران شیمیایی سردشت اگرچه اولین حمله با سلاح های شیمیایی نبود»، آن را «بی‌تردید تکان‌دهنده‌ترین جنایت رژیم صدام در استفاده از این سلاح‌های غیرانسانی» توصیف کرد.

باقری در ادامه گفت: از آغازین روزهای تجاوز نظامی صدام تا پایان جنگ تحمیلی هشت ساله، نیروهای صدام بیش از ۵۰۰ بار از سلاح شیمیایی علیه نظامیان و غیرنظامیان ایرانی در پنج استان نوار مرزی غرب ایران استفاده کردند. در این حملات غیرانسانی طیف وسیعی از انواع عوامل سمی شیمیایی از جمله خردل، اعصاب و عوامل خفه کننده علیه نظامیان و غیرنظامیان ایران به کار گرفته شد که برخی از آن‌ها مانند عامل اعصاب برای اولین بار در تاریخ بشر در صحنه نبرد مورد استفاده قرار می‌گرفت. در اثر این حملات ۱۰ هزار نفر ایرانی شهید و بیش از ۱۰۷ هزار نفر شامل غیر نظامیان از جمله زنان و کودکان مصدوم شدند.

باقری: نیازمند اقدام قاطع جامعه جهانی برای توقف جنایت‌های جنگی رژیم صهیونیستی هستیم
مراسم روز ملی مبارزه با سلاح‌های شیمیایی و بیولوژیک

 

غربی‌ها اصلی‌ترین نقش را در تجهیز برنامه شیمیایی رژیم صدام داشتند

دیپلمات ارشد ایران با اشاره به نقش غربی‌ها در تجهیز رژیم صدام به این تسلیحات گفت: بنا بر اسناد سازمان‌های جاسوسی غربی و گزارش‌های سازوکارهای تحقیق سازمان ملل درباره برنامه سلاح‌های کشتار جمعی عراق، اتباع، شرکت‌ها و دولت‌های غربی به ویژه آلمان هلند ،انگلیس، فرانسه و آمریکا، اصلی‌ترین نقش را در تجهیز برنامه شیمیایی رژیم صدام و در سرتاسر حلقه‌های زنجیره آن از تامین مالی و انتقال فناوری تا تامین مواد پیش ساز شیمیایی و تجهیزات مشارکت موثر داشته و رژیم صدام را قادر ساختند تا در طول هشت سال جنگ تحمیلی بارها و به صورتی گسترده از سلاح شیمیایی علیه نظامیان و غیر نظامیان ایرانی استفاده کند. در دادگاهی که در آن «فان آنرات» هلندی به محاکمه کشیده شده است، تنها بخشی از این جنایات به تصویر کشیده شدند.

باقری تاکید کرد «مماشات آمریکا و چند کشور غربی دیگر در برابر جنایات صدام که همواره خود را نماینده خودخوانده جامعه بین‌المللی می‌دانند، یکی از عوامل اصلی تداوم آن بود».

 

باقری: نیازمند اقدام قاطع جامعه جهانی برای توقف جنایت‌های جنگی رژیم صهیونیستی هستیم
مراسم روز ملی مبارزه با سلاح‌های شیمیایی و بیولوژیک

 

شورای امنیت با فشار غرب از اقدام بازدارنده علیه صدام عاجز ماند

او در ادامه توضیح داد: کشورهای غربی نه تنها با تجهیز صدام دیکتاتور به سلاح‌های شیمیایی در میدان از رژیم صدام، در اعمال جنایت جنگی حمایت کردند، بلکه در عرصه دیپلماسی با همه توان به دفاع و پشتیبانی از دیکتاتور بغداد پرداختند تا جایی که حتی اجازه ندادند به دلیل استفاده مکرر از سلاح شیمیایی علیه شهروندان و سربازان ایران و نیز به کارگیری این سلاح کشتار جمعی علیه شهروندان عراقی، شورای امنیت سازمان ملل حتی یک قطعنامه علیه رژیم بعث عراق صادر کند.

سرپرست وزارت خارجه ایران تصریح کرد: به‌رغم گزارش‌های تیم‌های بازرسی سازمان ملل در سال‌های ۱۹۸۴، ۱۹۸۶ و ۱۹۸۷ مبنی بر تایید کاربرد سلاح شیمیایی از سوی عراق علیه ایران، شورای امنیت که بر اساس منشور ملل متحد مسئولیت اولیه حفظ صلح و امنیت بین‌المللی را به عهده دارد، به دلیل سیاست و منافع کشورهای غربی مبنی بر منفعل نگهداشتن این نهاد از هرگونه اقدام موثر و بازدارنده برای ممانعت از استمرار استفاده عراق از سلاح شیمیایی علیه ایران عاجز ماند. یکی از نتایج دیگر این رویکرد غیر مسئولانه، رقم خوردن فاجعه حلبچه و بمباران شیمیایی شهروندان کُرد عراقی از سوی رژیم صدام بود.

باقری: نیازمند اقدام قاطع جامعه جهانی برای توقف جنایت‌های جنگی رژیم صهیونیستی هستیم
مراسم روز ملی مبارزه با سلاح‌های شیمیایی و بیولوژیک

 

غربی‌ها امروز پروژه غیرانسانی صدام را تکمیل می‌کنند

باقری با بیان اینکه «حمله به سردشت فقط ناشی از دیکتاتوری و جنایت پیشگی شخصی به نام صدام نبود»، گفت: این حمله مشخصاً پس از آن صورت گرفت که واشنگتن حتی تلاش بسیاری از اعضای شورای امنیت برای صدور یک بیانیه ساده و نه قطعنامه در محکومیت استفاده از سلاح های شیمیایی از سوی رژیم بعث عراق را با مخالفت خود ناکام گذاشت.

او در ادامه به تحریم دارویی ایران توسط کشورهای غربی اشاره کرد و گفت: تاسف‌بار آن است که همان کشورهای غربی که با تجهیز صدام به سلاح شیمیایی به جنگ انسان و انسانیت رفتند، با فلج کردن سازوکارهای بین‌المللی اجازه ندادند در طول ۸ سال تجاوز رژیم بعث عراق علیه ملت ایران حتی یک قطعنامه از سوی شورای امنیت سازمان ملل علیه دیکتاتور بغداد صادر شود. همان کشورها امروز اجازه نمی‌دهند که داروهای مورد نیاز به مجروحان شیمیایی ایران برسد و از این منظر پروژه غیرانسانی صدام را تکمیل می‌کنند.

باقری: نیازمند اقدام قاطع جامعه جهانی برای توقف جنایت‌های جنگی رژیم صهیونیستی هستیم
مراسم روز ملی مبارزه با سلاح‌های شیمیایی و بیولوژیک

 

ایران از مدافعان اصلی امحای کامل سلاح‌های کشتار جمعی در جهان بوده است

دیپلمات ارشد ایران با اشاره به این موضوع که «سلاح‌های کشتار جمعی در زمره اصلی‌ترین تهدیدها علیه موجودیت بشر، صلح و امنیت بین‌المللی هستند»، تاکید کرد که «از این رو سیاست اصولی و مستمر جمهوری اسلامی ایران که برگرفته از احکام، ارزش‌ها و اخلاق متعالی دین مبین اسلام و الزامات عقلانی می‌باشد، بر منع کامل و امحای فوری و بدون قید و شرط کلیه سلاح‌های کشتار جمعی در جهان استوار است».

باقری در ادمه گفت: بر اساس همین سیاست اصولی، جمهوری اسلامی ایران نه تنها هرگز به سمت این سلاح‌های غیر انسانی نرفته، بلکه همواره از مدافعان اصلی امحای کامل سلاح‌های کشتار جمعی در جهان بوده است. در همین راستا دولت جمهوری اسلامی ایران مفتخر است که از پیشگامان فرآیند مذاکره و تصویب کنوانسیون منع سلاح‌های شیمیایی بود و همواره نیز یکی از موثرترین و فعال‌ترین کشورهای جهان در تلاش برای اجرای تحقق تمامی اهداف و مقاصد آن کنوانسیون و ایجاد جهان عاری از سلاح‌های شیمیایی بوده و هست.

باقری: نیازمند اقدام قاطع جامعه جهانی برای توقف جنایت‌های جنگی رژیم صهیونیستی هستیم
مراسم روز ملی مبارزه با سلاح‌های شیمیایی و بیولوژیک

 

آمران، عاملان، مباشران و معاونان کاربرد سلاح‌های شیمیایی به دست عدالت سپرده شوند

او با بیان اینکه «طی چهار دهه گذشته، دولت جمهوری اسلامی ایران از هیچ تلاشی برای ارائه خدمات پزشکی و درمانی به قربانیان سلاح‌های شیمیایی جهت کاهش رنج‌های آنان فروگذار نکرده است»، تصریح کرد که «آنچه سختی تحمل عوارض طولانی مدت و آلام جانبازان شیمیایی ایران را ۲ چندان می‌کنند، اعمال تحریم‌های یکجانبه غیرانسانی توسط کشورهای غربی به‌ویژه آمریکا علیه ملت ایران است که از جمله مانع از دسترسی جانبازان شیمیایی به دارو و تجهیزات پزشکی مورد نیاز می‌گردد».

سرپرست وزارت خارجه ایران اعمال این تحریم‌ها را «به مثابه پاشیدن نمک بر زخم‌هایی» دانست که «خود همین کشورهای غربی با کمک به برنامه سلاح شیمیایی رژیم صدام، عامل اصلی آن بوده‌اند؛ در زمان دفاع مقدس، جانبازان شیمیایی، قربانی سلاح‌های شیمیایی تأمین شده توسط کشورهای غربی شدند، امروزه نیز قربانی تحریم‌های غیرانسانی این کشورها هستند».

باقری «یکی از اصلی‌ترین عوامل بازدارنده در برابر تکرار فاجعه کاربرد سلاح شیمیایی، سپردن آمران، عاملان، مباشران و معاونان کاربرد این سلاح‌های غیرانسانی به دست عدالت و جبران خسارت‌های معنوی و مادی مترتب بر آن» دانست.

دیپلمات ارشد ایران تاکید کرد که «دولت جمهوری اسلامی ایران در راستای عمل به مسئولیت و وظیفه قانونی خود برای استیفای حقوق قربانیان سلاح‌های شیمیایی مورد استفاده توسط رژیم سابق عراق و نیز به منظور عمل به رسالت اخلاقی و انسانی خود برای نشان دادن شدت قباحت و زشتی استفاده از سلاح های کشتار جمعی، از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد».

باقری: نیازمند اقدام قاطع جامعه جهانی برای توقف جنایت‌های جنگی رژیم صهیونیستی هستیم
مراسم روز ملی مبارزه با سلاح‌های شیمیایی و بیولوژیک

 

اقدام هلند را به فال نیک می‌گیریم

باقری در ادامه تصریح کرد: ما همواره گفته‌ایم که تحقق عدالت مستلزم کشف حقیقت است. بی‌جهت نیست که در همه مباحث مرتبط با رسیدگی به جنایات و نقض‌های فاحش حقوق‌بشر و بشردوستانه «عدالت» و «حقیقت» به‌عنوان ۲ رکن بنیادین برای تسلی دادن به قربانیان و اطمینان از عدم تکرار جنایات شنیع، برجسته شده‌اند. بر همین اساس است که جمهوری اسلامی ایران بر مطالبه مشروع، قانونی و اخلاقی خود از همه دولت‌هایی که مستقیم یا غیر مستقیم در تجهیز رژیم صدام حسین به سلاح های شیمیایی قصور یا تقصیر داشتند پای می‌فشارد.

او با اشاره به اقدامات حقوقی علیه افراد دخیل در این جنایت‌ها گفت: در برخی از این کشورها از جمله هلند در ۲ دهه اخیر پرونده‌هایی را علیه اشخاصی که تامین‌کننده عوامل و تجهیزات شیمیایی برای رژیم سابق عراق بودند، اقامه شد که منجر به صدور حکم نیز گردید. ما این اقدامات ولو ناچیز در جهت اجرای عدالت را به فال نیک می‌گیریم و از مراجع دولتی هلند می‌خواهیم برای کشف حقیقت و پاسخگو کردن همه اشخاص حقیقی و حقوقی که طی دهه ۱۹۸۰ در تجهیز و توسعه برنامه شیمیایی نظامی عراق فعالیت می‌کردند، همکاری نماید.

 

باقری: نیازمند اقدام قاطع جامعه جهانی برای توقف جنایت‌های جنگی رژیم صهیونیستی هستیم
مراسم روز ملی مبارزه با سلاح‌های شیمیایی و بیولوژیک

 

منتظر پاسخ دولت آلمان به پیشنهاد ایران در راستای کشف حقیقت و اجرای عدالت هستیم

سرپرست وزارت خارجه ایران در ادامه و با انتقاد از آلمان برای عدم رسیدگی با این پرونده‌ها گفت: در برخی کشورها از جمله آلمان، مطالبه به حق جانبازان و قربانیان سلاح‌های شیمیایی برای کشف حقیقت و اجرای عدالت، همچنان منتظر اقدام و پاسخ در خور از سوی مراجع ذی‌صلاح آلمانی است. مقامات آلمانی خود با اذعان به اینکه برخی شرکت‌های این کشور در طی دهه ۱۹۸۰ و قبل از آن اقدام به فروش تجهیزات و موارد مورد نیاز برای توسعه و تولید سلاح‌های شیمیایی در عراق داشته‌اند، مدعی هستند که طی دهه ۱۹۹۰ در این زمینه پرونده‌هایی را مفتوح نموده و احکام قضایی لازم را علیه این شرکت‌ها صادر کرده‌اند.

باقری همچنین گفت: ما مکررا از دولت آلمان خواسته‌ایم اسناد و سوابق چنین رسیدگی‌های قضایی را در اختیار جمهوری اسلامی ایران قرار دهد تا افکار عمومی ایران و خانواده بزرگ جانبازان شیمیایی در جریان حقایق مرتبط با نقش آلمان در تجهیز رژیم سابق عراق به سلاح‌های شیمیایی قرار گیرند. در این زمینه همچنین رسما از دولت آلمان درخواست کرده‌ایم سازوکار حقیقت‌یاب برای جمع آوری اطلاعات و اسناد مرتبط با مرتبط با نقش اشخاص حقیقی و حقوقی آلمان در تامین و توسعه برنامه سلاح‌های شیمیایی عراق تاسیس نماید. ما همچنان منتظر پاسخ دولت آلمان به این پیشنهاد منطقی در راستای کشف حقیقت و اجرای عدالت هستیم. 

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران در پایان سخنرانی خود گفت: بار دیگر یاد و خاطره تمامی شهدای جنگ تحمیلی به ویژه شهدای حمله شیمیایی به شهر سردشت را گرامی می‌دارم، در برابر ایثار آنان و فداکاری جانبازان عزیز، به‌ویژه جانبازان شیمیایی سر تعظیم فرود می‌آورم و از درگاه خداوند متعال بهبودی همه جانبازان را مسالت می‌نمایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *