شماره ۲۱۳ ــ ۲۸ شهریور ۱۴۰۰

سرمقاله

تشدید تهدید‌های دولت‌های امپریالیستی و شرایط خطیر کنونی کشور

میهن ما امروز در بحرانی‌ترین و خطرناک‌ترین مرحلهٔ تاریخ چهل سالهٔ پس از انقلاب بهمن ۱۳۵۷ قرار گرفته است. سیاست رسمی «نه شرقی، نه غربی» اعلام شده از سوی حاکمیت به‌قدرت رسیدهٔ پس از انقلاب، که جنبهٔ «نه غربی» آن طی چهل سال گذشته در عمل به‌دست جریانات لیبرال و نئولیبرال هوادار غرب و مدافع سرمایه‌داری بزرگ در درون حاکمیت به‌کنار گذاشته شده بود

زمان برپایی تشکل‌های مستقل نفت‌گران فرارسیده است

به‌رغم آنکه در بیانیه شماره ۷ «شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت» بر این واقعیت تأکید شده است که «به‌دلیل محرومیت از یک تشکل سراسری تعیین نمایندگان سراسری و قراردادهای سراسری در حال حاضر امری مشکل است»، اما متأسفانه از سوی این شورا، اقدام عملی مؤثری در راستای برپایی تشکل‌های مستقل صنفی نفت‌گران انجام نگرفته است. حتی در بیانیه‌های ۸‌گانه این شورا سخنی از سندیکا در میان نیست. در شرایط کنونی که ده‌ها‌هزار کارگر معترض در صحنه حضور دارند و آماده عمل متحد برای منافع صنفی خود هستند، و حتی اعتصابیون در ۱۲ پروژه نفتی (۳) اقدام به برپایی مجامع عمومی برای پافشاری بر خواست‌ها و‌ مطالبات‌شان و ایستادگی در اعتصاب تا زمان تحقق خواسته‌های‌شان کرده‌اند، مناسب‌ترین فرصت برای ایجاد نطفه‌های تشکل‌های مستقل نفت‌گران است.

ارزیابی «۱۰ مهر» از «طرح‌های اسناد کنگرهٔ هفتم» ــ بخش نخست

از آنجا که نقد همه‌جانبه اسناد ارائه شده از سوی رفقا مستلزم پرداختن به ریز همهٔ استدلال‌ها و موضع‌گیری‌های اتخاذ شده در مجموعهٔ این اسناد طولانی است، پاسخ ما نیز به‌ناچار به‌درازا خواهد کشید، و به همین دلیل خواهیم کوشید ارزیابی‌های خود را به‌صورت تقسیم‌بندی شده و بر اساس سوژهٔ مورد بحث در هر بخش، به‌طور جداگانه منتشر کنیم و در آخر مجموعهٔ ارزیابی‌های انجام گرفته را در یک سند واحد در اختیار رفقا قرار دهیم.

پاسخ به برخی سؤالات و انتقادات دربارهٔ سند تحلیلی

توضیح: به‌دنبال انتشار سند تحلیلی تحریریهٔ سایت «۱۰ مهر»،۱ سؤالات و انتقادات چندی از سوی رفقا و دوستان برای ما ارسال شده است. ما این سؤالات و انتقادات را بر اساس مضمون گروه‌بندی کرده‌ایم و به‌تدریج به آن‌ها پاسخ خواهیم گفت. در این نوشته می‌کوشیم به سؤالاتی که در مورد عمده بودن محور مبارزهٔ ضدامپریالیستی در تحلیل‌های ما مطرح شده‌اند پاسخ دهیم.

* * *

مصاحبه با پروفسور آبراهامیان در مورد کتاب خاطرات رفیق عمویی

«۱۰ مهر»:‌ شما به‌عنوان فعالترین و معتبرترین مورخ تاریخ معاصر ایران، چه نظری دربارهٔ کتاب خاطرات رفیق عمویی از دیدگاه یک مورخ دارید. در صحبت کوتاهی با ما اظهار داشتید که کتاب برای شما آموزنده بوده است. لطفاً توضیح دهید چه مسایل تازه‌ای برای شما در این کتاب مطرح شده است؟

برچسب ها ( تگ): 

صفحه‌ها

Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.