شماره ۲۱۳ ــ ۲۸ شهریور ۱۴۰۰

یادمانده

پیام رفیق محمد‌علی عمویی به‌مناسبت درگذشت رفیق علی خاوری

با توجه به مسائلی که در یکپارچگی حزب توده ایران در سال‌های اخیر پدید آمده بود نامه‌ای به رهبری حزب توده ایران ارسال کردم و در آن خواستار تلاش برای به هم پیوستن بخش‌های مختلف حزب توده ایران که با نام‌های گوناگون به فعالیت توده‌ای ادامه می‌دادند، شدم. امید داشتم و هم‌چنان امیدوار هستم که این پراکندگی تشکیلاتی منجر به یگانگی شود. با درگذشت تأسف‌بار رفیق خاوری شانس به نتیجه رسیدن این اقدام تا حدودی کاهش یافته است ولی امیدوارم علاقه‌مندان به وحدت صفوف حزب هم‌چنان به تلاش خود در این جهت ادامه بدهند.

برچسب ها ( تگ): 

بدرود رفیق خاوری

با کمال تأسف مطلع شدیم که رفیق علی خاوری، صدر حزب توده ایران، در روز جمعه ۲۹ اسفند ماه ۱۳۹۹ چشم بر جهان فروبست. هیأت تحریریه سایت «۱۰ مهر» درگذشت رفیق خاوری را به همه رفقای توده‌ای تسلیت می‌گوید.

به‌یاد ناخدا افضلی و یارانش

اسفند ماه هرسال، جنایتی فراموش ناشدنی را به‌یاد می‌آورد. در هفتم اسفند ماه سال ۱۳۶۲، ناخدا بهرام افضلی، فرمانده نیروی دریایی و تلاشگر خستگی‌ناپذیر راه دستیابی به استقلال تکنیکی نیروی دریایی، بنیان‌گذار کارخانجات نیروی دریایی در بوشهر، دانشکده افسری نیروی دریایی ایران و دانشکده فرماندهی و ستاد دریایی ، و ۹ تن دیگر از مدافعان میهن و انقلاب، سرهنگ بیژن کبیری، فرمانده عملیات جنوب و شکستن محاصره آبادان، سرهنگ هوشنگ عطاریان، فرمانده عملیات غرب کشور و مشاور وزیر دفاع، سرهنگ حسن آذرفر، استاد دانشکده افسری و معاون پرسنلی نیروی زمینی و از برجسته‌ترین افسران وقت ارتش ایران و ۶ تن از کادرهای برجسته حزب توده ایران، شاهرخ جهانگیری عضو مشاور کمیته مرکزی حزب توده ایران، محمد و ابوالفضل بهرامی‌نژاد، رضا خاضعی، فرزاد جهاد و خسرو لطفی به جوخه‌های اعدام سپرده شدند.

بازیافت زندگی در مرگ‌سرای تاریخ

بی‌شک فرزندان ما و نسل‌های آینده ما در تاریخ کشورشان خواهند خواند که ۱۵ ماه پس از ۲۸ مرداد ۱۳۳۲، در سحرگاه ۲۷ مهر ۱۳۳۳، ۹ افسر زندانی توده‌ای و یک غیرنظامی اعدام شدند. و نیز خواهند خواند که در آبان‌ماه همان سال ۱۱ تن دیگر و در مرداد ۱۳۳۴، ۶ نفر از آن زندانیان در سه دسته جداگانه به میدان تیر رفتند. و هم در ۱۹ آبان همان سال ۱۳۳۳ دکتر فاطمی از جبهه ملی نیز به صف تیربارشدگان می‌پیوندد. به‌نوشته فخرالدین عظیمی، در فاصله سال‌های ۱۳۳۲ تا ۱۳۳۷، ۱۱ تن از اعضای حزب زیر شکنجه جان می‌دهند، ۳۱ تن اعدام می‌شوند، ۵۲ حکم اعدام به حبس ابد تبدیل می‌شود. ۹۳ تن دیگر به حبس ابد با اعمال شاقه محکوم می‌شوند و بیش از صدها نفر به زندان‌های یک تا ۱۵ سال محکوم می‌شوند.

به‌مناسبت زادروز رفیق زنده‌یاد احسان طبری

در این بزم بزرگ رزم خواهم جام برگیرم 

ثنای جانفشانان عدالت را زِ سر گیرم 

شما ای دوستان خفته با صد سرب در پیکر 

شما ای عمر خود را برده در زندان وحشت سر 

زمانی نو رسد از راه، این بایای تاریخ است 

از این رو آنچنان باشید، کو شایای تاریخ است

برچسب ها ( تگ): 

صفحه‌ها

Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.