بیانیهٔ مشترک شورای صلح ایالات متحده و خانهٔ آمریکای لاتین – ایران

Print Friendly, PDF & Email

 

کوبا را از لیست کشورهای حامی تروریسم حذف کنید!

 

گنجاندن کوبا در فهرست دولت های حامی تروریسم (SSOT) توسط وزارت امور خارجه ایالات متحده، که اولین بار در زمان دولت ریگان در سال ۱۹۸۲ رخ داد و تا به امروز باقی مانده است، اقدامی برای تشدید بیشتر محاصره نسل‌کشی علیه مردم کوبا است. این سیاستی است که منجر به از دست دادن جان گرانبهای هزاران انسان بی‌گناه و خسارت مالی بیش از ۱۵۹ میلیارد دلار با قیمت‌های فعلی شده است!

فراتر از خدمت به عنوان خوراک سیاسی برای بدنام کردن کوبا و توجیه جنایات علیه این جزیره کوچک که برای حاکمیت خود تلاش می‌کند، برجسته‌ترین عواقب گنجاندن کوبا در فهرست کشورهای حامی تروریسم، شبح خطر مرتبط با هر نوع کمک بشردوستانه، تجارت، سرمایه‌گذاری و مبادله اقتصادی با کوبا است.

این فاجعه زمانی آشکارتر می‌شود که به این واقعیت توجه کنیم که هدف اصلی چنین سیاستی شهروندان کوبایی هستند که از چند جهت از اجرای محاصره رنج می‌برند، از جمله:

– محرومیت مردم کوبا از تحقق و برخورداری از حقوق اولیه انسانی خود، از جمله حق زندگی، غذا، بهداشت، سوخت، تجهیزات پزشکی و سایر کالاهای اساسی، آموزش و توسعه اقتصادی.

– ایجاد موانع برای معاملات اقتصادی و مالی توسط اشخاص ثالث با کوبا به دلیل ترس از جریمه.

علاوه بر این، به دلیل گنجاندن کوبا در فهرست کشورهای حامی تروریسم:

– کوبایی‌هایی که تابعیت اسپانیایی دارند، معافیت ویزای ESTA (سیستم الکترونیکی مجوز سفر) آنها به ایالات متحده لغو یا رد شده است.

– کوبایی‌هایی که در اتحادیه اروپا زندگی می‌کنند از داشتن حساب‌های بانکی محروم شده‌اند یا حساب‌های موجودشان را مسدود کرده‌اند، چرا ملیت‌شان آن‌ها باعث شده که مشتریان «پرخطر» محسوب شوند.

– برخی از دانشگاه‌های ایالات متحده از حمایت از تحقیقات دانشگاهیان یا سایر آثار هنرمندان، نویسندگان، فعالان و روزنامه‌نگاران کوبایی که در جزیره زندگی می‌کنند، منع شده‌اند.

– منابع مالی گروه‌های مذهبی مسدود شده و از ارسال محموله‌های کمک‌های بشردوستانه آنها به کوبا جلوگیری شده است.

– افرادی که سعی در انتقال پول توسط PayPal یا Wise به خانواده خود در کوبا دارند، ممکن است وجوه آنها مسدود و حساب‌های آنها قفل شود.

تمام این اقدامات برای مجازات دسته جمعی، تحت یک اتهام کاملاً بی‌اساس انجام می‌شود.
ملتی که ده‌ها سال قربانی دائمی تروریسم بوده است، به دروغ به عنوان کشوری که گفته می‌شود از تروریسم حمایت می‌کند، نامگذاری می‌شود! این نشان می‌دهد که تا چه حد می‌توان معنای واقعی کلمه تروریسم را تحریف کرد.

کوبا به عنوان یک نمونه منحصر به فرد، در خط مقدم همبستگی بین‌المللی با ملت‌های دیگر قرار داشته است. و اکنون زمان آن فرا رسیده است که همه ما در کنار مردم و دولت کوبا بایستیم و بخواهیم: فوراً کوبا را از فهرست کشورهایی که حامی تروریسم نامیده می‌شوند، حذف کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *