فشار کارشناسان آمریکایی جهت عادی سازی روابط با کوبا

Print Friendly, PDF & Email

منبع: Cubasi ـــ

کوبا، ۹ اکتبر ۲۰۱۴. کارشناسان آمریکایی در روز گذشته توصیه کردند که حکومتشان عادی سازی روابط با کوبا را آغاز کند، و برخی از عناصر اصلی اعمال تحریمهای تحمیلی توسط واشنگتن در سال ۱۹۶۲ را از میان بردارد.

حق ویژه کامل دولت آمریکا جهت اتخاذ چنین تصمیمی در جریان برگزاری یک کنفرانس ویدئویی درمورد آثار محاصره کوبا که با حضور کارشناسانی از واشنگتن و هاوانا تشکیل شده بود، مورد تأکید قرار گرفت.


رابرت موز، وکیل آمریکایی گفت: «رئيسجمهور ایالات متحده نه تنها میتواند بسیاری از عناصر تحریم را، جز در موارد استثنایی معدودی، لغو کند، بلکه میتواند روابط با کوبا را در تمام زمینههاعادی کند».


در جریان برگزاری یک جلسهٔ بحث و گفتوگو در بخش منافع کوبا در واشنگتن، موز اظهار داشت که سیاست ایالات متحده نسبت به جزیره تحت حاکمیت کمونیستی «غیرعادی» است و هیچ چیز نمیتواند مانع از آن شود که رئيسجمهور ایالات متحده به تحریم پایان دهد و روابط را عادی سازد، و بنابراین این امر صرفاً به «اراده و خواست» بستگی دارد.


موز توضیح داد: «رئيسجمهور بعدی آمریکا میتواند هیلاری کلینتون باشد که اخیراً گفته است طرفدار عادی سازی روابط با کوباست». وی در ادامه به برشمردن مراحل اصلی کنار گذاشتن خط مشی مقابلهجویانهٔ کنونی با کوبا پرداخت.


وی اظهار داشت، کاربرد برون مرزی فعلی تحریم، از طریق اعمال تحریمها علیه کسانی که با این جزیره تجارت می کنند، و حذف کوبا از فهرست کشورهای حامی تروریسم، میتواند در اولویت قرار گیرد.


در همین حال، بنا به گفتهٔ فیل پیترز، شخصیت دانشگاهی و رئيس گروه پژوهشی کوبایی، اگر چه اقلام خاصی مدنظر نیست، اما تجارت بین دو کشور میتواند افزایش یابد و کوبا میتواند صدور تنباکو و عرق نیشکور را همراه با اعزام «نیروی کار بسیار ماهر» به ایالات متحده آغاز کند.

پیترز با تأکید بر اینکه تعداد گردشگرانی که از آمریکا به جزیره میرند میتواند بهسرعت تا رقمی به حدود ۵۰۰۰۰۰ بازدیدکننده برسد و میتواند فرصتهایی را در بخش انرژی برای شرکتهای آمریکایی ایجاد کند، گفت: «تأثیر این امر در مدت بسیار کوتاهی آشکار می شود».

همزمان در جلسهٔ بحث و گفتوگویی که در هاوانا در مقر وزارت امور خارجه برگزار شد، محققان کوبایی آندرس زالدیوار و جاناتان کوئیروس اشاره کردند که در بیش از دو دههٔ گذشته سیستمی از قوانین، آثار تحریم را از طریق اعمال جریمهها و اقدامات برون مرزی شدت داده بودند.


در ۲۸ اکتبر، کوبا بار دیگر گزارش سالانه خود در مورد اثرات تحریم را در سازمان ملل ارائه خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *