شماره ۲۹۱ ــ دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۲

برگ‌هایی از تاریخ

نقش جمهوری فدرال آلمان در کشتار صدها‌هزار کمونیست در اندونزی

این واقعیت که سازمان‌های امنیتی ایالات متحدۀ آمریکا دولت ضداستعماری «سوکارنو» را ساقط کردند، امری اثبات شده است. سال ۱۹۶۵ ایالات متحدۀ آمریکا طی کودتایی دولتِ اندونزی را سرنگون کرد که در پی آن پانصدهزار کمونیست اندونزیایی به‌طرز فجیعی به قتل رسیدند. اندونزی در آن دوران پس از روسیه و چین دارای بزرگ‌ترین حزب کمونیست بود. پس از کودتای مزبور کلیّۀ اعضای این حزب اعدام شدند.

برچسب ها ( تگ): 

۲۱ آذر، اوجی چشمگیر از مبارزات مردم ایران

دفاع از استقلال و تمامیت ارضی ایران، این بود آن وظیفه اصلی که در بیانیه ۱۲ شهریور ۱۳۲۴ که به‌مناسبت تشکیل فرقه دمکرات آذربایجان منتشر شده بود، در سرلوحه برنامه کار فرقه قرار گرفت.

به‌مناسبت ۷۸‌مین سالروز به قتل رساندن رهبر حزب کمونیست آلمان

در جمهوری دموکراتیک آلمان بر خلاف آلمان غربی، ارنست تلمان این مبارز برجسته ضدفاشیست را ارج نهادند و مجسمه‌ها و بناهای یادبود بسیاری به‌منظور گرامیداشت وی برپا شد.

برچسب ها ( تگ): 

روز ۲۸ مرداد

... کودتای ۲۸ مرداد برخلاف مشهور فقط به دست یک مشت اوباش که صبح آن روز به میدان آمده باشند، انجام نگرفت. دستگاه دولتی و به ویژه پلیس و ارتش از قبل در دست کودتاچیان بود. حکومت نظامی به کودتاچیان امکان داد که از شب پیش تمام شهر (چه تهران و چه شهرستان ها) را اشغال کنند.

جنبش مونکادا، ۲۶ ژوئیه ۱۹۵۳، کوبا، فیدل و رفقایش

امروز، کوبا یکی از سخت‌ترین دوره‌های خود را از سال ۱۹۵۹ می‌گذراند. وضعیت اقتصادی آن شکننده است که با تشدید محاصره نسل‌کشی توسط ترامپ/بایدن چندین برابر شده است. بنابراین، سیستم اقتصادی بار دیگر در حال آزمایش است، زیرا رئیس‌جمهور میگل دیاز کانل، پارلمان کوبا، حزب کمونیست کوبا و سازمان‌های توده‌ای اقدامات جسورانه اقتصادی جدیدی را ارائه می‌کنند. به محض اینکه این تصمیمات جدید در هفته گذشته پس از بحث و مناظره پارلمان کوبا علنی شد، دشمنان انقلاب، «چپ»، «راست» و «مرکز» برای حمله به فرهنگ سوسیالیستی کوبا دست به‌کار شدند.

صفحه‌ها

تازه‌ها در کتابخانه مهر

هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
حسن قزلچی
Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.