شماره ۲۲۷ ــ یکشنبه ۲۶ دی ۱۴۰۰

هیچ گروه سیاسی درگیر مبارزه با رژیم پهلوی در دهه‌های ۳۰ تا اواسط دهه ۵۰ شمسی را نمی‌شد پیدا کرد که به نوعی آثار حزب توده ایران را نخوانده و یا شنونده رادیوی «پیک ایران» نبوده که هر روز از ساعت ۷ شب به‌مدت ۵۰ دقیقه بر روی امواج کوتاه ۲۵ متر و ۲۶ متر و ۳۱ متر شنیده می‌شد.

سرود «رزم مشترک» معروف به «همراه شو عزیز»، شعری حماسی است که در تاریخ معاصر ایران جایگاه ویژه‌ای دارد. این شعر را شخصی با نام مستعار «برزین آذرمهر» سروده ‌است.

در نوزده ماه قبل از آغاز جنگ، چهار بار فرماندهی نیرو دست به‌دست گردید که آخرین آن سه ماه قبل از جنگ است که با انتصاب زنده‌یاد ناخدا بهرام افضلی به‌سمت فرمانده نیروی دریایی، کم کم روند واگرایی در این نیرو، تبدیل به روند همگرایی می‌شود ...

ما یاری‌ کنندگان به صفحه رسمی احسان طبری، خواهیم کوشید تا این صفحه، منبعِ معتبر و مستندی باشد برای درج و نشر بی‌واسطه آثار نوشتاری، تصویری و صوتی منتشر‌شده و منتشر‌نشده زنده‌یاد احسان طبری.

یکی از چالش‌های فراروی محققان اقتصاد سیاسی امپریالیسم، تبیین اشکال مسلط اِعمال سلطۀ سرمایه، در دوران نئولیبرال است. در طول یک قرنی که از رازگشایی تحول سرمایه‌داری رقابتی، به مرحلۀ امپریالیسم، توسط لنین می‌گذرد، اَشکال استثمار کشورهای پیرامونی و تحت سلطه، تغییرات زیادی کرده‌اند؛ بدون آن‌که محتوای غارت امپریالیستی تغییر کند. انتقال ثروت به‌شکل منابع طبیعی، کالاهای ساخته و یا نیم‌ساخته، از کشورهای فرودست به ممالک فرادست، یک جریان دائم از زمان پیدایش استعمار بوده است. انعطاف سرمایه برای انطباق خود در شرایط پسا‌استعماری و تشکیل کشورهای «آزاد» و حفظ توانایی کسب حداکثر سود، محتوای بررسی اقتصاددانان مارکسیست را تشکیل می‌دهد.

سخنرانی استالین در مراسم سالگرد انقلاب کبیر اکتبر در ۷ نوامبر ۱۹۴۱

[در بحبوحۀ تعیین‌کننده‌ترین لحظات پیکار خلق‌های شوروی علیه تجاوز نیروهای آلمان نازی]
ترجمه: سایت «۱۰ مهر»

رفقای سازمان از هنگام شکل‌گیری نظریات انتقادی تورج حیدری بیگوند در داخل سازمان تا وقوع انشعاب و پس از آن، طبق رویۀ نانوشته‌ای نظریات اعضای گروه و ریشه‌های آنها و پیوندهای آنها با سازمان و دلایل شکل‌گیری را نادیده گرفتند، انکار کردند یا دربارۀ آن سکوت اختیار کردند. آنها توجه نکردند که تاریخ سازمان چریک‌های فدایی خلق بدون تاریخ گروه بزرگی از کادرهای آن ناقص است و تاریخی که بخش مهمی از موضوع تحقیق خود را حذف می‌کند «تاریخ» ‌نیست.

Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.