شماره ۲۴۴ ــ یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱

اجتماعی

انتقاد، ابزار ما بود اما پاسخ، خشونت بود و سرکوب!!!

شورای هماهنگی، ضمن پای فشردن موکد بر استیفای مطالبات معیشتی و آموزشی فرهنگیان و دانش آموزان، بازداشت ها و احضارهای فله ای و غیرقانونی معلمان در دو هفته اخیر و برخورد هنجارشکنانه و بعضاً توام با ضرب و شتم آنها را شدیداً محکوم و اعلام می‌نماید که در صورت آزاد نشدن معلمان بازداشتی طی روزهای آتی، در اعتراض به این رفتار انحصارجویانه و ضدِ مردم‌سالاری، تجمع خود را این‌بار در سراسر کشور در روز پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت با محوریت ویژه حمایت از معلمان بازداشتی و زندانی و همچنان عدم اجرای رتبه‌بندی و همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و پولی‌سازی آموزش برگزار می نماید.

قطعنامه پایانی تجمع سراسری ۱۱ اردیبهشت معلمان

از زمانی که دکتر خانعلی بزرگ در ۱۲ فروردین ۱۳۴۰ خورشیدی سر بر آستان بلند آزادی و عدالت‌طلبی بسود، تا امروز که ما اینجا جمع شده‌ایم و فریاد عدالت و آزادی را سر می‌دهیم، وظیفه معلم آگاه، دلسوز و پیشرو بر همگان روشن است. معلمان در این راه پر فراز و نشیب هزینه‌های بسیار داده‌اند و هیچ‌گاه وظیفه آموزگاری خویش را فراموش نکرده‌اند. عمق جنبش معلمان را می‌توان در میزان هزینه‌ای که تا کنون داده‌اند سنجید. صدها معلم زندان‌رفته و زندانی و اخراجی نشان از همت این قشر فرهیخته است که عزم جزم کرده‌اند که طرحی نو دراندازند. این همه هزینه نشان‌دهنده این است که امروز معلمان پیش‌قراول آزادی و آزادگی و عدالتند و جنبش آنها پرچمدار تغییر شرایط و وضع موجود.

سه بیانیه از شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

از «فراخوان تجمع سراسری معلمان به‌مناسبت فرارسیدن هفته معلم»: «شورای هماهنگی ضمن تبریک اول ماه می‌ به کارگران شریف جهان و ایران و دفاع از مطالبات و حق اعتراض کارگران، از والدین دانش‌آموزان خود می‌خواهیم برای تحقق مطالبات خود و دفاع از اصل آموزش رایگان و باکیفیت از مطالبات معلمان که بخشی از مطالبات اکثریت جامعه است حمایت نمایند و صحنه‌ واقعی از اتحاد فرهنگیان و سایر اقشار اجتماعی را رقم بزنند.»
از «قطعنامه پایانی تجمع سراسری معلمان ایران، یکم اردیبهشت ۱۴۰۱»: «وجود یک وزیر نالایق و بی‌کفایت در رأس وزارتخانه باعث شده است که این وزارتخانه به محلی برای برنامه‌ریزی و تدوین قوانین و آیین‌نامەهای ضدِمعلم و ضدِآموزشی تبدیل گردد. تدوین ناقص آیین‌نامه رتبه‌بندی نمونه بارز این ناکارآمدی است. ما خواهان عزل وزیری هستیم که از عهده اداره یک مدرسه برنمی‌آید چه رسد به وزارتخانه آموزش و پرورش.»
از «بیانیه شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در محکومیت حکم ظالمانه و خلاف قانون اساسی آقای رسول بداقی و اعتراض به روند پرونده‌سازی‌ها علیه فعالان صنفی»: «شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران ضمن حمایت از رسول بداقی و سایر همکاران دارای پرونده به حاکمیت هشدار می‌دهد که به عواقب رفتار معلم‌ستیزانه با آموزگاران شریف ایران اندیشه کند و راهی نو را برای حل بحران‌ها و معضل‌های کشور بیابد.
باشد که عاقبت زیان‌کاران و خشک‌مغزان متحجر عبرتی باشد برای آنان که بر شاخ قدرت نشسته و نابخردانه همان شاخ را به تیغ ظلم می‌برند.»

بیانیه تشکل‌ سراسری فرهنگیان پیرامون ادامه اعتراضات صنفی

حق برخورداری از آموزش رایگان و باکیفیت به‌خصوص در مناطق محروم یک حق انسانی و همگانی است و در اصل ۳۰ قانون اساسی به‌صراحت بر آن تأکید شده است.
ما همچنان این حق را به‌عنوان یک مطالبه جدی پیگیری می‌کنیم و از والدین محترم و دانش‌آموزان می‌خواهیم در این مسیر شورا را همراهی کنند و از پرداخت هر نوع وجهی به مدارس دولتی خودداری نمایند.
هیچ مدیری حق ندارد از دانش‌آموزی تحت هر عنوانی پول دریافت نماید.

رنج‌های گرانی سرسام‌آور دارو

گرانی بی‌سابقه‌ دارو، یک‌سوی ماجراست و به حاشیه رفتنِ الزاماتِ صریح قانون الزام تأمین اجتماعی، سوی دیگر ماجرا. تا آنجا قانون نادیده گرفته می‌شود که به گفته‌ نادر مرادی، امروز پول قرص‌ها و آمپول‌های بیمارِ بیمه‌شده را آزاد حساب می‌کنند.
بالا رفتن سهم پرداختی کارگران در خدمات کلینیکی، پاراکلینیکی و بستری را کنار بگذاریم، همین افزایش چندبرابری نرخ دارو، کمر طبقه‌ کارگر را خم کرده است؛ اما مساله به همینجا ختم نمی‌شود؛ مسئولان اعتراف کرده‌اند که بازهم افزایش قیمت دارو در راه است، آنهم افزایش چند برابری؛ در این شرایط، بازهم به همان سوال بی‌پاسخِ همیشگی برمی‌خوریم: بازنشسته‌ حداقل‌بگیری که یک بیمار سرطانی در خانه دارد، چطور باید روزگار بگذراند؟!

صفحه‌ها

Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.