شماره ۲۱۶ ــ ۲۹ مهر ۱۴۰۰

اجتماعی

چرا عدالت آموزشی یک رویاست!

«عدالت آموزشی» در معنای ساده‌ آن، همان که اصل ۳۰ قانون اساسی می‌گوید، بعد از دهه ۷۰ شمسی با خصوصی‌سازی آموزش و به میدان آمدن مدارس پولی از میان برداشته شد؛ به‌تدریج، با گسترش قراردادهای غیرعادلانه و تبعیض‌آمیز شغلی، فاصله طبقاتی میان جامعه‌ معلمان کشور نیز افزایش یافت؛ امروز که به فضای آموزشی کشور نگاه می‌کنیم، دانش‌آموزان بسیاری می‌بینیم که فرزندان طبقه کارگر و زحمتکش کشور هستند اما یک تبلت ساده ندارند و معلمان بسیار می‌بینیم که تحصیلکرده و متخصص و کارآزموده هستند ولی «نان» ندارند!

کرونا آزمونی برای ناکارآمدی ساختار پوسیده وزارت بهداشت

یک جریانی در وزارت بهداشت به‌صورت سنتی وجود دارد، این جریان از دوران ریاست جمهوری مرحوم‌ هاشمی گرفته تا خاتمی، احمدی‌نژاد، روحانی و تا به امروز کار خود را ادامه داده است که از آن باعنوان یک نوع مافیای فساد در ساختار نظام سلامت کشور یاد می‌شود. من از این جریان تحت عنوان تاجران مرگ یاد می‌کنم، به‌ویژه در دوران شیوع ویروس کرونا این جریان با کرونا کاسبی کردند. یعنی مثلاً بدشان نمی‌آید که برای مهار بیماری کرونا واکسن وارد نشود تا بیماران به داروهای گوناگونی که باید وارد کشور شود محتاج شوند. به‌عبارتی برای این گروه واردات واکسن سود نداشت و در فضای عمومی و رسانه‌ها ممنوعیت ورود واکسن را توجیه کردند، درحالی‌که امروز خیلی از کشورها با همین واکسن جشن پایان کرونا گرفتند و در مقابل عده‌ای در ایران سود واردات دارو را به جیب زدند.

دبیرکل خانه پرستار: وزارت بهداشت ازهم فروپاشیده است

دبیر کل خانه پرستار کشور می‌گوید: «کرونا امتحانی برای وزارت بهداشت بود. این ساختار و روش مدیریتی اصلا پاسخگو نیست. وزارت بهداشت از هم پاشیده است. نظام درمانی ما در بحث کرونا رها شده است. به مردم توصیه می‌کنم پیشگیری و مراقبت کنند تا بیمار نشوند وگرنه کسی به داد آنها نمی‌رسد.»

نظام مالیاتی کشور به نفعِ یک درصدی‌هاست!

نمایندگان مجلس نمی‌خواهند اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها مالیات بدهند چون خودشان یا قبلاً بر کرسی‌های تدریس تکیه داشته‌اند یا بعد از پایان دوره وکالت، به دانشگاه می‌روند؛ دولتی‌ها و نمایندگان مجلس نمی‌خواهند نهادهای خاص، مالکان خانه‌های خالی و صاحبان املاک لاکچری مالیات بدهند، چون خودشان در تمام این رسته‌ها و گروه‌ها ذینفع هستند؛ درنهایت می‌ماند مزدبگیران که دست‌شان از زمین و زمان کوتاه است و باید بخش قابل توجهی از درآمد مالیاتی دولت را تأمین کنند.

آرزو دارم کار نکنم؛ فقط درس بخوانم ...

چگونه است که زباله‌گردی علیرغم اینهمه نامه و دستور و خطاب، هنوز متوقف نشده است؟ به‌راستی چند صد کودک مثل محمد و رحمان و شیپور، در سطح پارک‌ها و خیابان‌های این پایتختِ درندشت، سر در بازمانده‌ آکنده از آلودگی و بیماریِ زندگی مردم دارند؟

صفحه‌ها

Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.