۲۱ خرداد ۱۴۰۰

سیاسی

کیش و مات واشنگتن

پیش‌بینی چگونگی اجرای توافق‌نامۀ چین و ایران دشوار است. تهران و پکن بارها و بارها برنامه‌های روشنی را اعلام کرده‌اند، اما بعداً هیچکدام به بار ننشست. شاید ‌این بار، واقعاً‌، نفت ایران به چین سرازیر شود و اقتصاد ایران بتواند نفس بکشد. عضویت کامل ایران در سازمان همکاری شانگهای و حتی در اتحادیۀ اقتصادی آوراسیا یک گام بزرگ و مهم خواهد بود. نجات ایران می‌تواند اقتصاد سوریه را نیز که تحت فشار تحریم‌های آمریکا ویران شده، نجات دهد. شرایط دشوار است، اما پویایی مثبت است.

چرخش ایران به سوی شرق

به‌نقل از شورای اروپایی روابط خارجی، وزیر امور خارجه آمریکا، آنتونی بلینکن به تازگی تأیید نمود که واشنگتن حتی صدور کالاهای حیاتی را نیز فقط در صورتی با آزاد ساختن موجودی‌های خارجی ایران ممکن خواهد ساخت که تهران مقررات قرارداد هسته‌ای را تمام و کمال رعایت نماید. اینکه دولت بایدن حتی تأمین لوازم حیاتی مردم را نیز به شرایط سیاسی مشروط می‌سازد در عمل مردم را به گروگان تبدیل نموده است و این تعیین اولویت خطرناک است. [۱۲] در مقابل آن اتحادیه اروپا می‌باید قاطعانه عمل نماید. اما برای اینکار نه برلین آمادگی دارد و نه بروکسل.

برچسب ها ( تگ): 

پیام کامل صوتی رفیق عمویی به‌مناسبت ۵۰ سالگی جنبش فدایی

پیام صوتی رفیق محمدعلی عمویی ۱۳ دقیقه و ۴۳ ثانیه به‌طول می‌انجامد. در مراسم بزرگداشت ۵۰‌سالگی جنبش فدایی در تاریخ ۱۹ بهمن ۱۳۹۹، بخشی از این پیام (۶ دقیقه نخست) پخش شده است.

برچسب ها ( تگ): 

لاوروف: روسیه و ایران خواهان مقابله با تحریم‌های آمریکا

«ما نه تنها از به‌رسمیت شناختن تحریم‌های یک‌جانبه امتناع می‌کنیم، بلکه با اقدامات مشخص از ایران حمایت هم می‌کنیم. ما بیش از هر کس دیگری این کار را می‌کنیم. در ارقام، حجم تجارت ما میلیاردها دلار است. ما در تمامی ‌عرصه‌ها با هم تجارت داریم: از کشاورزی گرفته تا فناوری اطلاعات.»
 

 

 

دریابان ایالات متحده: «بازدارنگی ناپایدار» ایران و آمریکا

فرمانده ناوگان آمریکا (پنجم) در خاورمیانه: «ما به یک عامل بازدارنده ناراحت‌کننده‌ای رسیده‌ایم. این بازدارندگی ناپایدار با رویدادهای سیاسی جهانی و عوارض جانبی آن تشدید می‌شود. با این حال، من اقدامات ایران در دریا را محتاطانه، معقول، و محترمانه می‌شناسم ــ آنها نمی‌خواهند مرتکب خطاهای بی‌مورد و یا تشدید خطرات شوند.»
 

 

 

صفحه‌ها

Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.