شماره ۲۴۴ ــ یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱

سیاسی

مناقشه روسیه و اوکراین؛ تغییر ژئوپلتیک غرب آسیا به‌سود ایران *

در حالی که اسرائیل یک سیاست خارجی تنگ‌نظرانه و وقت‌گیر را دنبال می‌کند، قطب‌نمای ایران با وسعت چشم‌انداز استراتژیک آن مشخص می‌شود. ایران به‌خوبی درک می‌کند که غرب در بحران اوکراین نیات خطرناکی دارد. تهران استراتژی غرب مبنی بر تبدیل اوکراین به باتلاق مرگبار برای روسیه را می‌بیند تا با حذف روسیه از فهرست بازیگران اصلی، شرایطی را فراهم سازد که غرب نقش فعال‌تری در صحنه جهانی به‌ویژه در نیمکره شرقی ایفا کند. یک مفسر بانفوذ ایرانی هفته گذشته نوشت:
«می‌توان تصور کرد که بهترین امید و علاقه ایران در موفقیت روسیه در غلبه بر بحرانی است که می‌تواند منجر به تغییر نظم جهانی در جهت چندقطبی شدن به دور از سیستم‌های سیاسی و مالی غالب به رهبری غرب شود.»

تمرکز بر اصل لنینی تحلیل مشخص از وضعیت مشخص

یک ماه و نیم پس از مرحله‌ جدید این جنگ در اوکراین، بسیاری از حقایق بیش از پیش روشن شده است . شجاعت سیاسی و اخلاقی می‌طلبد که آن‌‌ها که ماهیت این جنگ ضدِفاشیستی را از ابتدا درست درک نکردند و به‌گونه‌ای غیرمسئولانه و محافظه‌کارانه تلاش کردند تا موضعی بین فاشیسم و ضدِفاشیسم بگیرند، با صراحت از خود انتقاد کنند و به نبرد ضدِفاشیستی بپیوندند و ادا و اطوارهای سنتیمنتالیستی صلح‌طلبانه را رها کرده و از صلح واقعی که مستلزم سرکوب فاشیسم است ، در این نبرد ضدِفاشیستی حمایت کنند.
فاشیسم متعلق به گذشته و تاریخ نیست و بایگانی نشده است. لیبرال دموکراسی در حال فروپاشی است و فاشیسم در قالب نئوفاشیسم بازگشته است. این را لازم نیست کسی کمونیست باشد تا بفهمد. مدت‌هاست طیف وسیعی از نیروهای لیبرال و پژوهشگران آکادمیک در دانشگاه‌های غرب نیز در ارتباط با برآمد نئوفاشیسم با شواهد گسترده و پژوهش‌های آکادمیک هشدار می‌دهند. اینکه برخی به‌نام چپ هنوز با رویکردی غیرعلمی، غیر‌پویا و کلیشه‌ای با فضای ذهنی جنگ جهانی اول به موضوع نگاه می‌کنند، آیا نشان از عقب ماندن از قافله و تاریخ نیست؟ 

برچسب ها ( تگ): 

چپِ «دموکراسی­‌خواه»؛ ضدیّت با جنگ یا حضور در سنگرِ ناتو؟

تنها عملاً با متهم کردنِ قربانی به جای مجرم مواجه هستیم، حتی فراتر از آن اجرای موفق سیاست­های نئولیبرالی در دهه­های بعد در ایران نیز به قصور و تقصیر مارکسیست ــ لنینیست­ها نسبت داده می­شود و بدین نحو عملاً آن نیروهای اجتماعی که این پروژه را طراحی و اجرا کردند، تطهیر می­شوند. به هر حال، اگر قسمت ذکر شده از نوشتۀ صداقت را تنها ناشی از غرض­ورزی ارزیابی نکنیم، آنگاه قاعدتاً صداقت باید بتواند به این پرسش­ها پاسخ دهد: در سال­های ابتدایی پس از انقلاب، توازن قوا میان حاکمیت جدید و نیروهای چپ و اپوزیسیون چگونه بود؟ آیا تغییر این توازن قوا وابسته به عملکرد این یا آن سازمان یا تشکّل سیاسی بود؟ نسبت منافع طبقاتی بخش غالب در بلوک طبقاتی حاکمیت با گسترش حقوق دموکراتیک نظیر گسترش سندیکاها و تشکیلات مستقل گروه­های اجتماعی گوناگون (زنان، جوانان، قومیت­ها و ...) چه بود؟ عملکرد کدام سازمان یا تشکّل و یا نیروی سیاسی در قبال حاکمیت صحیح بوده و دستاورد آن عملکرد چه بوده است؟ باید پرسید آن خوانشِ دیگرِ از چپ چه کرد؟ جز دنباله‌روی از بازرگان و بنی‌صدر، نمایندگان ناب بورژوازی لیبرال؟ دستاورد آنان چه بوده است، جز تیز کردن آتش قشری‌ترین لایه‌های قدرت؟ جز فراهم کردن خوراک تبلیغاتی و ابزار سرکوب خونین؟ همچنین ای‌کاش صداقت مشخص می­کرد که اجرای موفقیت­آمیز سیاست­های نئولیبرالی در شیلی، انگلستان، آمریکا، فرانسه، آرژانتین، روسیه و ... ناشی از عملکرد کدام نیروی اجتماعی و سازمان­های سیاسی­اش بوده است؟

برچسب ها ( تگ): 

در مسکو، روسیه و ایران حرکات جدیدی را طراحی کردند

نکته این است که ایران به‌طور منحصر به فردی در موقعیتی قرار دارد که هم به‌عنوان پنجره‌ای برای اقتصاد روسیه به بازار جهانی عمل می‌کند و هم لوکوموتیو رشد در زمان انزوا از جهان صنعتی به‌طور کل. تناقض این است که از یک سو، با پیشرفت ادغام ایران در بازار انرژی غرب، به شریکی بی‌بدیل برای اروپا تبدیل خواهد شد، و از سوی دیگر، چیزی مانند حمله متهورانه سپاه پاسداران به اموال اسرائیل در اربیل که بدون تأیید آیت‌الله خامنه‌ای رهبر ایران ممکن نبود.
در اینجا پیامی‌ غیرقابل انکار هم برای اسرائیل و هم برای غرب وجود دارد که ایدئولوژی عدالت و مقاومت ایران یک واقعیت ژئوپلیتیکی باقی خواهد ماند. بنابراین، این به روسیه بستگی دارد که تشخیص دهد، تطابق منافع با ایران برای «دموکراتیک‌تر کردن زندگی بین‌المللی» امکان‌پذیر است. همانطور که لاوروف بیان کرد، البته این نیاز به شفافیت بیشتر دارد. به هر حال، اهمیت یمن برای ایران کمتر از اهمیت اوکراین برای روسیه نیست.

درباره حمله سپاه پاسداران به پایگاه موساد در عراق

این منبع امنیتی ایران مدعی است که عملیات سپاه پاسداران ‌در انتقام مستقیم حمله ۱۴ فوریه اسرائیل به پایگاه پهپاد تحت کنترل سپاه در منطقه ماهیدشت کرمانشاه در داخل ایران انجام شد. وی افزود: خوشبختانه تلفات جانی نداشتیم اما به محض اینکه منشأ این حمله [اسرائیلی] از عراق شناسایی شد، عملیات [یکشنبه] در دستور کار قرار گرفت.
این منبع می‌افزاید، در دو دیدار رسمی‌ و با در دست داشتن مدارک و شواهد به مقامات عراقی هشدار داده شد که در داخل مرزهای عراق، عملیات نظامی ‌علیه ایران در حال انجام است. و اضافه می‌کند، اسماعیل قاآنی فرمانده نیروی قدس سپاه پیش از این به رهبران اقلیم کردستان درباره این موارد هشدار داده بود.

صفحه‌ها

Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.