شماره ۲۲۷ ــ یکشنبه ۲۶ دی ۱۴۰۰

بین پویایی پیچیده داخلی طالبان و ترفند غرب برای کمک مشروط، این جهان اسلام است که باید برای نجات افغانستان اقدام کند.

به گزارش ‌هاآرتص، پوتین، شی جین پینگ و خامنه‌ای مطمئن شده‌اند که «نظم مبتنی بر قانون» غرب دیگر در سطح بین‌المللی قابل اجرا نیست. این به اصطلاح «نظم مبتنی بر قاعده» در واقع اجرای قوانین کشورهای غربی در سیاست بین‌الملل است.

تقریباً نیمی ‌از روس‌ها به نداشتن هرگونه پس‌اندازی اذعان کردند. اکثریت شهروندان روسیه پس از پشت سر گذاشتن ۱۵ سال، سه بحران و رکود اقتصادی و چهارمین کاهش ارزش روبل و طولانی‌ترین دوره کاهش درآمد‌های موجود واقعی از دهه ۱۹۹۰، عملاً بدون پس‌انداز رها شده‌اند.

یانگ گفت که ایالات متحده در نهایت پیشنهادهای روسیه را رد خواهد کرد و روسیه نیز دست به‌کار شده و اقدام خواهد کرد، اما یک رویارویی نظامی ‌گسترده بعید به‌نظر می‌رسد. با این حال، درگیری‌های نظامی ‌در شرق اوکراین می‌تواند تا حدی تشدید شود و روسیه استقرار نظامی ‌خود را در کنار مرز افزایش خواهد داد. وی خاطرنشان کرد: «اگر ناتو جرأت کند و سیستم‌های ضدِ موشکی یا سایر تسلیحات استراتژیک را در اوکراین مستقر کند، مسکو برای از بین بردن آنها حمله جراحی (۱) انجام می‌دهد. این‌گونه است که روسیه در صورت عبور از خطوط قرمز با اقدامات تحریک‌آمیز، برخورد می‌کند.»

اگرچه ایرلو ظاهراً بر اثر کووید ــ ۱۹ درگذشت، اما مرگ او فشار زیادی بر روابط ایران و عربستان سعودی وارد خواهد کرد. همچنین مشخص نیست که ایرلو تا چه حد در صنعا تصمیم‌گیرنده بوده است. جنگجویان حوثی در یمن مدت‌هاست که به شهر مهم استراتژیک مأرب حمله و تاکنون مناطق مهمی ‌را در این روند فتح کرده‌اند. غیبت ایرلو اکنون می‌تواند بر حمله حوثی‌ها تأثیر بگذارد.

در ۷ سپتامبر ۲۰۱۳، یک پهپاد آمریکایی، یک کامیون را در استان کنر در شرق افغانستان هدف قرار داد. از ۱۵ سرنشین کامیون تنها عایشه زنده ماند. این دختر ۴ ساله علاوه بر خانواده‌اش، صورتش را نیز از دست داد. صورت پاره پاره شده‌ای که به‌دشواری قابل ترمیم بود. او برای همیشه بینایی خود را از دست داد.
آن‌ها که چهره عایشه و خانواده‌اش را از او ربودند، هزاران مایل دورتر در یک پایگاه هوایی نظامی‌ در آمریکا نشسته بودند. آن‌ها روی مانیتور چه می‌دیدند؟ عایشه و خانواده‌اش مسلح بودند؟

در روابط بسیار پُرتنش روسیه و چین از یک‌سو، و آمریکا و متحدان غربی آن از سوی دیگر، چیزی جدی تغییر کرده است. روس‌ها و چینی‌ها دیگر همه چیز را تحمل نمی‌کنند.

دولت چین پس از حملات تروریستی و مواد منفجره در این کشور که از دهه ۱۹۹۰ صدها غیرنظامی‌ را در مناطق پُر‌رفت‌و‌آمد خرید و ایستگاه‌های قطار و اتوبوس شلوغ کشته بود، پاسخ داد. چین به جای کپی کردن تاکتیک‌های «جنگ علیه تروریسم» واشنگتن، با مشکل گروه‌هایی که با افراط‌گرایی مذهبی مسلح شده‌اند، با راه‌اندازی مراکز آموزشی و آموزش حرفه‌ای در مقیاس بزرگ مقابله کرده است.

دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری شیلی روز یکشنبه گذشته برگزار شد.

منتقدان به کشورهای غربی ایراد می‌گیرند که آنها با احتکار واکسن امکان به‌وجود آمدن گونه اُمیکرون را مسبب گشته‌اند. واکسن کمیاب است، از‌جمله در آفریقا.

Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.