شماره ۲۰۸ ــ‌ ۲۹ تیر ۱۴۰۰

نگرانی و بیم رهبری پنتاگون بی‌دلیل نیست. ژنرال «مایکل فلین» مشاور پیشین امنیت ملی دونالد ترامپ و رئیس سابق اطلاعات ارتش در آخر هفته گذشته در کنفرانس جنبش «کیوانان» ( QAnon) در دالاس (ایالت تگزاس) شرکت کرد. یکی از شرکت کنندگان کنفرانس از «فلین» پرسید: «می‌خواستم بدانم به چه دلیلی در «میانمار» (کودتای نظامی، و.پ.) رخ داد و در اینجا نمی‌تواند رخ بدهد». «فلین» برای فریادهای تأیید و تحسین افراد کنفرانس پاسخ داد: «هیچ دلیلی وجود ندارد. به‌نظرم این امر باید در اینجا نیز اتفاق بیفتد».

در جنگ‌های کلاسیک، هدف از بین بردن زندگی انسانی دشمن است. امّا در جنگ‌های سایبری مدرن هدف تخریب زیرساخت‌ها، از بین بردن اعتماد به نفس، تغییر پایگاه ذهنی و تمدنی جامعه «دشمن» می‌باشد که آنرا «جنگ ذهنی یا شناختی» می‌نامیم. عواقب چنین جنگی، برخلاف زیر‌ساخت‌ها، جبران‌ناپذیر است، زیرا نتایج آن پس از یک نسل، وقتی که دیگر خیلی دیر شده است، آشکار می‌شود.

سایت «بنیاد فرهنگ استراتژیک» درباره ابعاد درونی جنگی که ۲۸ آوریل بین دو جمهوری پیشین شوروی ــ تاجیکستان و قیرقیزستان ــ از سرگرفته شد، پیشتر نوشته بود. بیاید به عوامل خارجی بپردازیم، که اصلی‌ترین آنها پیش‌بینی و طرح‌ریزی مؤثر «قدرت نرم» غربی است. حاملان قدرت، سفارت‌های آمریکا و شبکه‌ای از سازمان‌های غیردولتی با بودجه غربی هستند. چارچوب کلی فرایند گسترش نفوذ غرب در آسیای میانه در سال ۲۰۰۶ در گزارش «آسیای میانه»: یک چارچوب استراتژیک برای ایجاد صلح، تهیه شده توسط «سازمان بین‌المللی سازنده صلح» تشریح شده بود. تهیه و تدارک گزارش با حمایت رسمی‌ لندن و آژانس توسعه و همکاری (سوئیس) تأمین مالی شد.

با انتخاب اورشلیم شرقی به عنوان منطقه آتی شهرک‌سازی‌ها، و توجیه علنی و گستاخانه آن، دمیدن در آتشی است که می‌تواند در تمام جهان اسلام گسترش یابد؛ و این آتشی خواهد بود غیرقابل کنترل.

حملات مرگبار یازده روزه اسرائیل به نوار غزه حدود ۴۰۰هزار نفر از جمعیت تقریباً دو میلیونی این اراضی اشغالی را از دسترسی و تأمین روزمره آب سالم محروم کرده است، کابوسی انسانی که تقاضا برای کمک‌های بین‌المللی جهت پایان دادن به محاصره ۱۴ ساله نوار غزه را به‌دنبال داشته است.

برلین برای تأمین مواد اولیه مورد نیاز آلمان، از پروژه‌های استحراج معدن در گینه به بهای خسارت شدید به مردم و محیط زیست حمایت می‌نماید.

عملیات «تیانوان ــ ٢٠٢٠» بخشی از کارزار مبارزه با فساد بین دولتی «تیانوان» است که از آوریل ٢٠١۵ توسط کمیتۀ نظارت دولتی چین اداره می‌شود. این عملیات با اهداف روشن و زمینه‌های کاری مشخص به دوره‌های خاصی تقسیم می‌شود. در چارچوب این کارزار، استرداد ۶۶٩٠ نفر فراری از صدها کشور و منطقۀ جهان تا پایان سال ٢٠١٩ امکان‌پذیر شد. جمع کل وجوه برگشتی به ١۵ میلیارد و یکصد میلیون یوآن (در حدود ٢ میلیارد و ١٣٠ میلیون دلار) رسید. در همین زمان، ۶٠ نفر از افراد مذکور در لیست «صدها نفر تحت تعقیب بخشنامۀ سرخ» خود را به مراجع قانونی کشور تسلیم کردند.

حماس اکنون در موقعیتی است که می‌تواند از اختلافات عمیق در جامعه اسرائیل، همانطور که در جریان درگیری‌های جدید با اسرائیل نشان داده شده است، به‌عنوان ابزار تازه فشار علیه دولت اسرائیل استفاده کند.

ما امضاکنندگان این بیانیه خرابکاری در تأسیسات غنی‌سازی نطنز در تاریخ بیست و یکم فروردین ماه سالجاری را به‌مثابه نوعی ترور هسته‌ای شدیداً محکوم می‌کنیم. این حمله تقریباً از سوی عموم، و از‌جمله از سوی رسانه‌های اسرائیلی، به رژیم مزبور نسبت داده شده، و ارتکاب آن توسط اسرائیل از سوی مقامات اطلاعاتی ایالات متحده و اسرائیل نیز مورد تأیید قرار گرفته است. اینگونه خرابکاری‌ها، با خطر جدی نشت مقادیر قابل‌توجهی مواد رادیو اکتیو، می‌تواند جان ھزاران انسان بیگناه را در معرض نابودی قرار دھد و با آلودگی غیر‌قابل جبران محیط زیست، باعث بیماری‌ها و عوارض ژنتیکی دیرپا، و سبب ابتلائات متعدد در نسل‌های آتی شود.

جنایات اسرائیل و آمریکا را به بهانۀ برخی حساسیت‌های تصاعد یافته در میان مردم ایران که بعضاً کاذب و بی‌اساس است، به سکوت و مماشات برگزار نکنیم. وظیفۀ هر انسان شریف و متمدن این جهان، مخالفت فعال با چنین اعمالی است. با ستم‌دیدگان فلسطینی همراه باشیم و انجام این وظیفه را مشروط به مذهب و مسلک و مرام و قوم و زبان و تاریخ نکنیم.

Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.