شماره ۲۹۱ ــ دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۲

درجنبش چپ و کمونیستی

فاشیسم را شکست دهید و تسلیم تحریکات نشوید!

در شب ۲۴ ژوئن، فعالیت ارگانهای ادارهٔ نظامی در «روستوف ـ آن ـ دون»، توسط نمایندگان نیروهای مسلح خصوصی «واگنر» مسدود و چندین بیانیهٔ پرسروصدا صادر شد.

از نابودی اتحاد جماهیر شوروی دو سوم روس‌ها ضرر دیدند

بیش از ۷۴ درصد از روس‌ها از نابودی اتحاد جماهیر شوروی زیان دیدند. همین تعداد در سال ۱۹۹۱ در همه‌پرسی به حفظ آن کشور رأی دادند.

بورسِ تحصیلیِ منحصر به‌فرد کوبا

کوبا دهه‌ها با تقبل هزینۀ تحصیلِ دانش‌آموزانِ خارجی برای هزاران دانش‌آموز از آفریقا، آسیا و آمریکای لاتین امکان تحصیل را فراهم نمود و به آن‌ها در عرصه‌های کشاورزی، دامپزشکی و حسابداری مهارت‌های فنی آموخت. جنبۀ منحصر به‌فرد (و موفقیت‌آمیز) این طرح تمرکز بر تحصیل در مقطع مدرسۀ راهنمایی و دبیرستان بود، برخلاف عرف بین‌المللی که بورس‌های تحصیلی برای تحصیلات در مدارس عالی یا دانشگاه اعطا می‌شدند. در ذیل مصاحبه‌ای با "دیانا مورگیا" محققِ کوباییِ آموزش و پرورش را که در حال حاضر در دانشگاه "هومبولدت" برلین مشغول به تحقیق و تحصیل است می‌خوانید:

برچسب ها ( تگ): 

یک بیانیه‌ غیرقابل دفاع

در تاریخ ۲۸ مارچ ۲۰۲۳ بیانیه‌ای با عنوان «بیانیه‌ی احزاب کمونیستی و کارگری به مناسبت یک سال جنگ امپریالیستی در اوکراین» از سوی  سایت سولیدنت [۱] منتشرشد که ترجمه‌ی فارسی آن نیز در سایت اخبار روز  منتشر شده است[۲].

برچسب ها ( تگ): 

درباره اقتصاد چین

شاخص‌های کلان اقتصادی ارائه شده در گزارش دولت جمهوری خلق چین در سال ۲۰۲۳، پیشرفت‌ها و تحولات جالبی را در جهت توسعه اقتصادی چین نشان می‌دهند. هدف اصلی سیاست اقتصادی به‌عنوان ترکیبی از آهنگ بالای رشد اقتصادی با توسعه کیفی اقتصاد و اقدامات ویژه در زمینه افزایش درآمد جمعیت ارزیابی و برآورد شده است.

برچسب ها ( تگ): 

صفحه‌ها

تازه‌ها در کتابخانه مهر

هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
حسن قزلچی
Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.