شماره ۲۴۴ ــ یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱

امپریالیسم

وقتی پروپاگاندا جایگزین روزنامه‌نگاری شود

از بدو تاًسیس مرکز به‌ظاهر غیردولتی رسانه‌ای بحران اوکراین و مرکز مطبوعاتی آن در سال ۲۰۱۴، بودجۀ این مرکز از سوی تعداد بی‌شماری از حامیان بین‌المللی تاًمین می‌شود. بنابه اظهارات خود مرکز، از‌جملۀ حامیان، آژانس ایالات متحده برای توسعۀ بین‌المللی AID، که زیرمجموعۀ وزارت امور خارجۀ آمریکاست، اندیشکدۀ «بنیاد ملی آمریکا برای دموکراسی NED»، که بودجۀ آن از سوی کنگرۀ آمریکا پرداخت می‌شود، پیمان ناتو، یونیسف، بنیاد «جرمن مارشال» آمریکا، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل، جامعۀ همکاری‌‌های بین‌المللی آلمان GIZ (نهادی دولتی در آلمان)، و همچنین سفارتخانه‌‌‌های کشور‌‌های ایالات متحده، هلند، سوئیس، فنلاند، نروژ، سوئد، آلمان و نهایتاً بنیاد ‌‌‌هانریش بل آلمان، انستیتوی بریتانیایی «هنر دولت» و اندیشکدۀ «ارزش‌‌های غرب» در جمهوری چک هستند.

برچسب ها ( تگ): 

تلاش آمریکا برای «تضعیف» روسیه با ربودن دانشمندان برجسته آن

«همزیستی مسالمت‌آمیز» در فرهنگ لغت ایالات متحده وجود ندارد. این امر آمریکا را به بزرگ‌ترین تهدید برای صلح جهانی تبدیل کرده است. هدف واشنگتن «تضعیف» یا «ناتوان ساختن» همه رقبای بالقوه خود است. این تاکتیک برای ژاپن اعمال شده و برای آن کارساز بوده است. ایالات متحده این استراتژی را برای سایر کشورهای بزرگی که مایل به رقصیدن با ساز ایالات متحده نیستند، ادامه خواهد داد.

برنامه قبلاً طرح‌ریزی شده بود

اگر اندکی از وقایع نگران‌کنندۀ فعلی فاصله بگیریم، درمی‌یابیم که جنگ در اوکراین طرح روسیه نبوده است، هرچند که این روسیه بود که از ارتش اوکراین، که خود را آمادۀ حمله به شبه جزیرۀ کریمه و دونباس می‌کرد، پیشی گرفته و ابتکار عمل را به‌دست گرفت. همانطور که طرح «اندیشکدۀ تحقیق و توسعه» (۱) نشان می‌دهد، این حمله در سال ۲۰۱۹ برنامه‌ریزی و در پنجم سپتامبر همان سال به مجلس نمایندگان آمریکا ارائه شده بود.

برچسب ها ( تگ): 

هژمونی دلار به پایان رسیده است! *

ایالات متحده همانطور که قبلاً چین را تهدید کرده است، احتمالاً تلاش خواهد کرد تا در کشورهایی که سعی در تجارت با چین دارند، رژیم را تغییر دهد. و هرچه تحریم‌های آمریکا علیه آمریکای لاتین، آفریقا و خاور‌نزدیک و آسیای جنوبی بیشتر شود، باعث ایجاد بحران می‌شود، اما این بحران سبب خواهد شد که بقیه جهان نیز به همان روشی با ایالات متحده آمریکا رفتار کنند، که چین و روسیه رفتار می‌کنند. چین با ایالات متحده به‌عنوان دشمنی رفتار می‌کند که با چنگ انداختن قدرت نئولیبرالی خود، کل جهان را تهدید می‌کند. بنابراین، ایالات متحده با اعلان جنگ به سایر نقاط جهان به‌نوعی خود را منزوی می‌کند.

جنگ سرد جدید

دول و رسانه‌های ارتباط جمعی غرب، به دلیل عملیات نظامی ‌روسیه در اوکراین، در یک گرداب تبلیغات ضدِ روسی گرفتار گشته‌اند. یکی از ادعاهای این جنگ تبلیغاتی این است که بر طبق قوانین بین‌المللی کار روسیه غیرمشروع است. اما آیا این ادعا واقعا صحیح است؟ و برای این کشورها این امر به چه مفهوم است وقتی که خودشان لیست سیاهی از کشورها را مورد تهاجم و حمله قرار داده‌اند، که هرکدامشان نه‌تنها غیر مشروع بودند بلکه هچگونه توجیه اخلاقی نمی‌توانستند داشته باشند.

صفحه‌ها

Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.