شماره ۲۹۱ ــ دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۲

امپریالیسم

آیا پایان دلارِ نفتی پایان امپریالیسم آمریکا خواهد بود؟

اگر مورخینِ آینده ادعا کنند که مهم ترین واقعۀ سال ۲۰۲۳ نه نامزدی "دونالد ترامپ" برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ و نه حتی جنگ اوکراین بود، بی‌راه نگفته‌اند. مهم‌ترین واقعۀ این سال که واقعه‌ای با تأثیرات طویل‌المدت بر جهان خواهد بود و اتفاقاً چندان انعکاسی هم در رسانه‌های جریان اصلی نیافته است تغییر سیاست عربستان سعودی و قبول سایر ارزها به‌جای دلار آمریکا در معاملات نفت است.

برچسب ها ( تگ): 

اسنادِ یازده سپتامبر: واشنگتن تقصیر را به گردن عربستان سعودی خواهد انداخت؟

اخیراً اسنادی ازپروندۀ قضایی یازده سپتامبر منتشر شده‌اند که در آن‌ها توضیح داده می شود دو نفر از هواپیماربایان یازده سپتامبر دانسته یا نادانسته برای همکاری و انجام عملیات مشترکِ سازمان سیا و سازمانِ اطلاعات و امنیت عربستان جذبِ این دو سازمان شده بودند. البته این نکات را همه می‌دانستند ولی اسناد اخیراً منتشر شده تأئیدی بر صحتِ دانسته‌ها بود.

برچسب ها ( تگ): 

چگونه آمریکا همه را فریب داد

ایالات متحده آمریکا با همکاری و یاری لندن به "گریزگاه‌ها و بهشت مالیاتی" برای سیاستمداران فاسد، کارتل‌های مواد مخدر، سازمان‌های تروریستی و فرارهای مالیاتی بزرگ تبدیل شده است. ضمن استفاده از یک شرکت گمنام و ناشناخته در آمریکا، امروزه هر جنایتکاری به راحتی می‌تواند هویت و منشاء پول خود را پنهان کند. این نتیجه گیری را که در نشریه ایتالیایی « L”AntiDiplomatico » انتشار یافته، «جاکومو گابلینی» نویسنده مقاله انجام می دهد و این نشریه پژوهش او را بصورت مسئله‌ای جنجال برانگیز درج کرده است.

برچسب ها ( تگ): 

تحریم‌های اقتصادی فاقد اثربخشی و ظالمانه‌اند

دولت " جو بایدن " همواره به خود می بالد که چطور تحریم‌های بین‌المللی و مجازاتِ روسیه به دلیلِ مداخلۀ نظامی در اوکراین کارساز بوده است. ولی این لاف زنی‌ها با توجه به فقدانِ اتحاد بین‌المللی در همراهی با اِعمال تحریم‌ها علیه روسیه و عدم موفقیت آن‌ها توخالی است. اِعمال تحریم‌ها علیه روسیه به جای این که موفقیتی تاریخی باشد مثالِ بارزی بر شکستِ تاکتیک همیشگی ایالات متحدۀ آمریکاست.

برچسب ها ( تگ): 

نیروهای نظامی‌ اتحادیۀ اروپا در جبهه‌های جنگ اوکراین؟

رئیس‌جهمور سابق روسیه «دیمیتری مدودوف» صریحاً اعلام کرده که فرستادن «نیروهای صلح اروپا و ناتو» ما را به «نقطۀ غیرقابل بازگشت» خواهد رساند. کاملاً واضح است که «نیروهای به اصطلاح صلح ناتو در کنار دشمن ما و به نفع او در جنگ دخالت خواهند کرد.» و این «دقیقاً منجر به جنگ سوم جهانی که پیوسته با نگرانی از آن سخن می‌رود خواهد شد، و فقط می‌ماند روشن کردن این مسأله که آیا اروپا برای کاروانی از تابوت‌های نیروهای حافظ صلح خود آماده است. و طبیعی است که مراکز تصمیم‌گیری اروپا، زیرساخت‌ها و تأسیسات نظامی ‌اروپا نیز اهداف مشروعِ نیروهای نظامی ‌روسیه خواهند بود.»

برچسب ها ( تگ): 

صفحه‌ها

تازه‌ها در کتابخانه مهر

هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
حسن قزلچی
Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.