شماره ۲۶۸ ــ یکشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱

امپریالیسم

غرب اجازه نخواهد داد عمیات نظامی ‌در اوکراین محدود بماند

همانطور که در ابتدای این مطلب گفتم غرب عملیات نظامی‌ محدود روسیه را سستی و مسامحه ارزیابی می‌کند و این تلقی به غرب جرأت می‌دهد جنگ را گسترش دهد. و حال با نزدیک شدن زمستان، جنگ با ارسال موشک‌های دوربردی که اوکراین قادر است از غرب این کشور که از حملۀ روسیه مصون مانده، دونباس، کریمه و سایر نقاط روسیه را مورد هدف قرار دهد، بیشتر گسترش خواهد یافت.

برچسب ها ( تگ): 

بحران غذایی مهندسی‌شده و فقر برای تداوم تسلط آمریکا

برخلاف تصور بسیاری، آمریکا نتیجه تحریم‌های اعمال شده علیه روسیه را اشتباه محاسبه نکرده است. مایکل‌ هادسون خاطرنشان می‌کند که قیمت‌های انرژی در حال افزایش است و به‌نفع شرکت‌های نفتی ایالات متحده و تراز پرداخت‌های ایالات متحده به‌عنوان صادرکننده انرژی است. علاوه بر این، با تحریم روسیه، هدف کاهش صادرات روسیه (گندم و گاز مورد استفاده برای تولید کود) و در نتیجه افزایش قیمت کالاهای کشاورزی است. این نیز به‌نفع ایالات متحده به عنوان یک صادرکننده محصولات کشاورزی خواهد بود. این گونه است که ایالات متحده به‌دنبال حفظ سلطه بر سایر کشورها است.

برجسته کردن و نادیده گرفتن

استفاده از تعابیر و تصویرسازی‌های دوران جنگ سرد، از‌جمله قلمداد کردن روسیه به‌عنوان دشمن، از حیث جنبۀ تبلیغاتی آن طبیعتاً هنوز هم مؤثراست. این نوع قالب‌های امتحان‌شده و موفق همواره قابل بازسازی‌اند. الان ممکن است برای ما قابل تصور نباشد ولی در مورد فرانسه هم اگر تلاش مداوم و مؤثری صورت گیرد این اتفاق خواهد افتاد. قاب‌سازی نگاه به کلیّت مسأله را محدود می‌کند. ما امروزه این پدیده را در محدود کردن گفتمان در مبحث ارسال تسلیحات که گویا نشانۀ همبستگی با اوکراین است می‌بینیم، امری که بسیار خطرناک است.

برچسب ها ( تگ): 

خویشاوندی اتحادیه اروپا و آمریکا با رژیم فاشیستی در اوکراین

اکنون ایالات متحده ــ اتحادیه اروپا ریاکارانه از رنج مردم در جریان عملیات آزادسازی ملی ارتش روسیه در اوکراین صحبت می‌کنند، اما در مورد این واقعیت که استفاده از سپر انسانی از غیرنظامیان امری رایج جنگی توسط اوکراین است، سکوت کرده‌اند. تاکتیک رژیم فاشیست کیف و شبه‌دموکرات‌های غربی قوانین بشردوستانه بین‌المللی را نادیده می‌گیرند، حتی گزارش یک سازمان حقوق بشر غربی مانند عفو بین‌الملل درباره نقض این قوانین توسط اوکراین را وارونه‌سازی می‌کنند. به همین دلیل یکی از اهداف عمده عملیات، نازی‌زدایی است.

برچسب ها ( تگ): 

دیپلماسی آمریکایی به‌عنوان یک درام تراژیک

این یک پرچم قرمز بود که کشورها را از تبدیل تجارت، پس‌انداز و بدهی‌های خارجی خود به دلار ترساند و کاری کرد که از استفاده از سپرده‌های بانکی و اوراق بهادار دلاری یا یورویی به‌عنوان وسیله پرداخت خودداری کنند. با ترغیب کشورهای دیگر که فکر کنند چگونه خود را از شّر سیستم پولی و تجارت جهانی که در سال ۱۹۴۵ با صندوق بین‌المللی پول، بانک جهانی و متعاقباً سازمان تجارت جهانی آغاز گردید، رها سازند، مصادره‌های ایالات متحده به پایان بخشیدن اسناد استاندارد خزانه‌داری آن که از سال ۱۹۷۱ و از زمان حذف پشتوانه طلا از دلار بر امور مالی دنیا حکومت می‌کند، سرعت بخشیده است.

صفحه‌ها

تازه‌ها در کتابخانه مهر

هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
حسن قزلچی
Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.