شماره ۲۹۱ ــ دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۲

اکنون که دیگر غائلۀ واگنر و پریگوژین خاتمه یافته است، می‌توان با روشن‎بینی بیشتری این واقعه، دلایل وقوع و پیامد‌های آن را تحلیل کرد.

در شب ۲۴ ژوئن، فعالیت ارگانهای ادارهٔ نظامی در «روستوف ـ آن ـ دون»، توسط نمایندگان نیروهای مسلح خصوصی «واگنر» مسدود و چندین بیانیهٔ پرسروصدا صادر شد.

رومانی و بلغارستان را دروازه‌های اتحاد در جنوب شرقی اروپا می‌نامند که از طریق این کشورها جاده دریای سیاه به قلب اروپا می‌رود. طبق نظر کارشناسان نظامی غربی، آنها هم‌راستای بالتیک و اقیانوس اطلس شمالی، به نخستین جولانگاه‌‌های نبرد بدل خواهند شد

روز شنبه نفس در سینۀ جهان حبس شد. «یِوگنی پریگوژین»، رهبر گروه نظامی واگنر، برای «پیشروی به‌سوی مسکو» فراخوان داد و تا با مذاکره راه‌حلی پیدا شود و در آخرین لحظات به رویارویی نیروهای واگنر و ارتش منظم روسیه در دروازه‌های مسکو پایان دهد.

جنگ جهانی سوم آغاز شده است. این را به شما نمی‌گویند زیرا دولت و رسانه‌های فریبکار شما را در بی‌خبری نگه‌می‌دارند.

روز دوشنبه ۱۹ ژوئن، سفر بلینکن وزیر امور خارجهٔ آمریکا به پکن برای دیدار با «شی جین پینگ»، رئیس جمهور چین، به‌پایان رسید.

نیکاراگوئه از ایالات متحدۀ آمریکا خواست حکم دیوان عالی بین‌المللی را اجرا و بابت «جنگ کُنترا» به این کشور غرامت پرداخت کند.

رگزاری نظرسنجی‌ها در آلمان رشد مطمئن محبوبیت حزب «آلترناتیو برای آلمان» (AfD) را نشان دادند. تقریباً ۱۹ درصد از آلمانی‌ها آماده‌اند به این حزب رأی بدهند. حزب «آلترناتیو برای آلمان» از «ائتلاف حاکم ۹۰» سبزها (Bündnis ۹۰) و حزب دموکرات آزاد (FDP) در آلمان پیشی گرفته و پس از بلوک اتحادیهٔ دموکرات مسیحی آلمان (CDU) و اتحادیهٔ سوسیال مسیحی بایرن (CSU) در جایگاه دوم قرار دارد.

شانزدهم ماه مه ۲۰۲۳. روزنامۀ «نیویورک تایمز» یک آگهی یک صفحه‌ای دربارۀ جنگ اوکراین منتشر کرد. متن گزارش از سوی ۱۴ کارشناس ارشد امنیتی آمریکا امضا شده بود و عنوان آن «ایالات متحدۀ آمریکا باید قدرتی برای ایجاد صلح در جهان باشد» بود.

بانک توسعه جدید بلوک بریکس، جایگزینی برای بانک جهانی تحت تسلط ایالات متحده، وام‌های خود را دلارزدایی، ارزهای محلی را تبلیغ و ترویج و اعضای جدیدی را به صفوف خود اضافه می‌کند: آرژانتین، عربستان سعودی و زیمبابوه.

تازه‌ها در کتابخانه مهر

هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
حسن قزلچی
Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.