شماره ۲۱۶ ــ ۲۹ مهر ۱۴۰۰

انتقال بی‌دردسر قدرت به طالبان با تمام امکانات نظامی ‌آن که به ارزش بیشتر از ۸۵ میلیارد دلار سلاح‌های بسیار پیشرفته و مدرن تخمین زده می‌شود، نقطه مرکزی این نقشه سیاسی را تشکیل می دهد. درواقع برای انتقال شورش و بی‌نظمی ‌و فعالیت‌های مبتنی بر براندازی در آسیای میانه تمام امکانات عملی فراهم شده است و انتظار دارند تا طالبان که رهبری آنها به‌وسیله آمریکایی‌ها به اندازه کافی تعلیم دیده‌اند شرایط نهایی برای عبور به فاز دوم نقشه‌های آنها که عبارت از ایجاد اغتشاش و بی‌نظمی‌ و به‌تدریج راه انداختن جنگ‌های داخلی در آسیای میانه است، را مهیا سازند.

آنچه در این ماجرا نمایان شد این بود که آمریکا نمی‌تواند با بنیادگرایی مبارزه کند. جنگ در عراق و افغانستان و لیبی و حتی سوریه برای آمریکا نتایجی منفی به‌دنبال داشته است. آنها به این نتیجه رسیده‌اند که باید به جای مبارزه با بنیادگرایی به آن جهت داده و آن را مهار کنند که با توجه به دیدگاه این گروه‌ها، آسیب‌هایشان متوجه آسیای میانه و کشورهای همسایه چون ایران خواهد شد.

در سومین برنامه از این سلسله مصاحبه‌ها، این‌بار گفت‌وگویی با پروفسور دکتر محسن مسرت داریم. این مصاحبه در دو بخش منتشر می‌شود. بخش نخست به سخنان آقای مسرت درباره رویدادهای افغانستان اختصاص دارد و بخش دوم به گفت‌وگوی اعضای تحریریه سایت «۱۰ مهر» با ایشان درباره این رویدادها و همچنین صلح و امنیت بین‌المللی و منطقه‌ای اختصاص دارد.

بسیاری از کارشناسان خروج غرب از افغانستان را تقویت این سازمان اوراسیایی می‌دانند. ساختار قدرت در منطقه به‌دلیل عضویت در سازمان همکاری شانگهای در حال تغییر است، چرا که ایران و روسیه و چین از مخالفان سیاست غرب هستند.

خشونت‌های بی‌پایان در پی اشغال آمریکا، و فساد دولت مورد حمایت آن، پشتیبانی مردمی‌ از طالبان را به‌ویژه در مناطق روستایی که سه‌چهارم  مردم افغانستان در آن زندگی می‌کنند شدیداً افزایش داد. فقر غیرقابل کنترل افغانستان تحت اشغال نیز به پیروزی طالبان کمک کرد، زیرا مردم به‌طور طبیعی از خود می‌پرسیدند که چگونه می‌شود که اشغالگران ثروتمندی چون ایالات متحده و متحدان غربی‌اش آنها را در چنین فقر شدیدی بیاندازند و بروند.

نتیجه نهایی این است که با هزینه هنگفت ــ این رقم بین یک تریلیون دلار تا ۲/۳ تریلیون دلار در طول ۲۰ سال بسته به‌نحوه محاسبه آن متغیر است ــ واشنگتن روشی برای مبارزه با جنگ‌ها ابداع کرده است که مطمئن می‌شود آنها هرگز پایان نمی‌یابند. نیروی هوایی آمریکا ممکن است طالبان زیادی را کشته باشد، اما تعداد بیشتری را به خدمت طالبان درآورده است.

اسرائیل یکی دیگر از مخالفان ایران، امیدوار است که به‌طور غیر‌مستقیم از پیروزی طالبان در رویارویی با تهران سود ببرد. ظاهراً تشکیل دولت طالبان توسط جنبش سنی با یک ایدئولوژی مذهبی بنیادگرا برای رژیم شیعه در تهران نوید‌بخش نیست. همچنین افزایش قاچاق مواد مخدر از افغانستان، هجوم مهاجران افغانی به ایران و وخامت شرایط اجتماعی و اقتصادی در آنجا پیش‌بینی می‌شود.

پشتیبانی امپریالیسم آمریکا و متحدین جهانی‌اش از این رژیم به‌شدت ارتجاعی مستبد [حکومت طالبان] تا ۱۱ سپتامبر، به جهانیان نشان داد که ادعاهای حقوق بشری و دمکراسی‌گستری آنها چقدر بی‌بنیان است و قبای رهبری «نظم نوین جهانی» بر اندام ناموزن امپریالیسم جهانی چقدر ناهموار.

سایت «۱۰ مهر»، با توجه به آنچه که در هفته‌ها و روزهای اخیر در افغانستان رُخ داده است و برای بررسی این رویدادها و روشن کردن ابهامات و زوایای ناپیدای آن، تصمیم گرفته است تا با ترتیب دادن مصاحبه‌هایی، از اطلاعات و دیدگاه‌های صاحب‌نظران و آگاهانِ به مسایل و مشکلات جامعه افغانستان استفاده نموده و بینندگان خود را از اطلاعات و نظرات آنان بهره‌مند سازد.

روابط بین‌المللی سیا در زمینه قاچاق مواد مخدر به سال ۱۹۴۹ برمی‌گردد، یعنی سالی که جنگ طولانی واشنگتن در شبه جزیره کره آغاز شد. حرکت حزب دمکراتیک خلق افغانستان برای از بین بردن برداشت تریاک و خاتمه دادن به استثمار کارتل‌های مواد مخدر، از دید امپریالیست‌های آمریکا گذر از حد مجاز و «زیاده‌روی» بود. از دست دادن چشمگیر تولید تریاک برای وال استریت و بانک‌های بزرگ بین‌المللی که  به تجارت مواد مخدر علاقه دارند به‌معنای از دست دادن سودی فراوان است. در‌واقع، صندوق بین‌المللی پول (IMF) گزارش داد که پولشویی ۲ تا ۵ درصد از تولید ناخالص داخلی اقتصاد جهان را تشکیل می‌دهد و درصد زیادی از پولشویی که سالانه ۵۹۰ تا ۱/۵ تریلیون دلار ارزش دارد، مستقیماً از طریق قاچاق مواد مخدر صورت می‌گیرد. سود حاصل از تجارت مواد مخدر اغلب در بانک‌های خارجی تحت کنترل آمریکا و انگلیس در کشوری دیگر قرار می‌گیرد.

Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.