شماره ۲۲۷ ــ یکشنبه ۲۶ دی ۱۴۰۰

خاورمیانه

آیا جهان اسلام افغانستان را نجات خواهد داد؟

بین پویایی پیچیده داخلی طالبان و ترفند غرب برای کمک مشروط، این جهان اسلام است که باید برای نجات افغانستان اقدام کند.

مرگ سفیر ایران؛ آیا درگیری در یمن به‌سمت دیگری می‌رود؟

اگرچه ایرلو ظاهراً بر اثر کووید ــ ۱۹ درگذشت، اما مرگ او فشار زیادی بر روابط ایران و عربستان سعودی وارد خواهد کرد. همچنین مشخص نیست که ایرلو تا چه حد در صنعا تصمیم‌گیرنده بوده است. جنگجویان حوثی در یمن مدت‌هاست که به شهر مهم استراتژیک مأرب حمله و تاکنون مناطق مهمی ‌را در این روند فتح کرده‌اند. غیبت ایرلو اکنون می‌تواند بر حمله حوثی‌ها تأثیر بگذارد.

روسیه آماده «تغییر امنیتی» در خلیج فارس است *

این ما را به گوشه اصلی Pipelineistan، خطوط لوله ــ پایپ لاینستان ــ می‌رساند که در مورد روسیه و ایران حول میدان گازی جدید چند تریلیون دلاری چالوس در دریای خزر می‌چرخد. ... چالوس اتفاقاً یک نمونه گرافیکی از همکاری ژئواکونومیک روسیه، ایران و چین (RIC) می‌باشد. ... تفکیک نهایی که هنوز به‌طور کامل تأیید نشده است، ۴۰ درصد برای گازپروم و ترانس نفت، ۲۸ درصد برای CNPC و CNOOC چین و ۲۵ درصد برای KEPCO ایران است.
منابع مسکو تأیید کردند که گازپروم کل پروژه را مدیریت خواهد کرد، ترانس نفت مسئول حمل و نقل، CNPC در تأمین مالی و تسهیلات بانکی، و CNOOC مسئول زیرساخت و مهندسی خواهد بود. ارزش کل سایت چالوس ۵/۴ تریلیون دلار برآورد شده است.

رشته مروارید: یمن می‌تواند مرکز عربی جاده ابریشم دریایی باشد *

شباهت‌های زیادی با سناریوی افغانستان وجود دارد. اکنون افغانستان قرار است در جاده‌های ابریشم جدید ادغام شود ــ تعهد مشترک سازمان همکاری شانگهای. حال دیگر تصور اینکه یمن به‌عنوان ناظر سازمان همکاری شانگهای که در پروژه کمربند و جاده BRI ادغام شده و از بسته‌های بانک سرمایه‌گذاری زیرساخت آسیا (AIIB) سود می‌برد، چندان دور از ذهن نمی‌باشد. اتفاقات عجیب‌تری در حماسه اوراسیا در حال وقوع است.

بازی بزرگ جدید در قفقاز و آسیای مرکزی

باکو ــ و آنکارا ــ باید از نظر دیپلماتیک آنقدر زیرک باشند که حتی با در نظر گرفتن اینکه مسیر اصلی INSTC هند، ایران، آذربایجان و روسیه را به هم متصل می‌کند، این ارتباط را از دست ندهند.
به‌نظر می‌رسد در این مقطع خاص، دو اردو آشتی‌ناپذیر باشند: ترکیه ــ آذربایجان از یک‌سو و هند ــ ایران از سوی دیگر، با پاکستان در میانه ناخوشایند.
تحول کلیدی این است که دهلی نو و تهران تصمیم گرفته‌اند که INSTC از طریق ارمنستان ــ و نه آذربایجان ــ تا روسیه خواهد رفت.

صفحه‌ها

Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.