اول اردیبهشت ۱۴۰۰

رویدادهای مهم

گفت‌وگو با نیکلاس مادورو

نکته قابل توجه این که برخلاف آنچه که در بیشتر کشورهای آمریکای لاتین و به‌ویژه کشورهای همسایه (کلمبیا، برزیل) رخ داده است، بیماری کووید ۱۹ در ونزوئلا به‌خوبی کنترل شد. (گسترش) مختصر عفونت، (آمار) مرگ و میر پائین. از دیگر سو اقتصاد در شرایط آشفته، بازگشت و رونق چشمگیری را تجربه نمود. با افزایش بی‌سابقه در تولید محصولات کشاورزی و فعالیت‌های تجاری.

در روسیه چه می‌گذرد

ایالات متحده برای تحقق مقاصد خود، قصد دارد با استفاده از نارضایتی به‌حق شهروندان، به‌ویژه جوانان و ناامیدی آن‌ها به آیندۀ خود، بیکاری و فقر گستردۀ مردم روسیه در شرایط بحران اقتصادی دنیای سرمایه‌داری که با برقراری تحریم‌های بی‌شمار آمریکا شدت هم یافته است، سناریوی «انقلاب‌های رنگی» را به روی صحنه بیاورد و روسیه را گرفتار هرج و مرج نماید. برای نیل به این مقصود نیز از ناوالنی به‌مثابه یک ابزار برای ایجاد اغتشاش و ناامنی در روسیه به عنوان یک کشور واحد استفاده می‌کند. با همۀ این‌ها، لازم به ذکر است، که به‌رغم همۀ تلاش‌های سازمان‌های جاسوسی ــ خرابکاری امپریالیست‌های غرب، به‌ویژه امپراطوری آمریکا، نه حمایت از ناوالنی در روسیه به آن اندازه است که رسانه‌های جریان مسلط و «عوامل نفوذی» در بوق و کرنا می‌دمند و نه حاکمیت در آن شرایطی قرار دارد که با چنین حوادثی متزلزل گردد.

رابطه ایالات متحده و چین در دوراهی

رسانه‌ها با نظاره و رصد کردن سیاست خارجی ایالات متحده در زمان ریاست جمهوری جو بایدن، به‌طور کلی بر این باورند که به‌علت زیر سئوال رفتن اعتبار ایالات متحده، این کشور در موقعیت دشواری قرار گرفته است. هرچند چنین چیزی واقعیت دارد، اما برای توضیح علل واقعی وضعیت خطرناک جهان، نه تازه است و نه کافی.

درباره مشکلات آب و انرژی آسیای میانه

برنامه پیشنهادی آمریکایی‌ها احتمال فروپاشی ناگهانی بازار انرژی منطقه آسیای میانه توسط سفته‌بازان و دلالان بورس را به‌وجود می‌آورد. برای اینکه از کسری انرژی رهایی یابند، راه دیگری وجود دارد. این راه، راه‌اندازی بازار مشترک انرژی برق اتحادیه اقتصادی اوراسیا است. قرار است این راه‌اندازی حداکثر برای اول ژانویه سال ۲۰۲۵ برنامه‌ریزی شود. درباره این مسئله نیز در گزارش ژانویه کمیسیون اقتصادی اوراسیا«ارقام و فاکت‌ها: انرژی و زیرساخت» سخن به‌میان می‌آید. غلبه بر کمبود منابع آبی که از آن همه پنج جمهوری آسیای میانه رنج می‌برند کاملاً امکان‌پذیر است.
 

برچسب ها ( تگ): 

کار و ضدِ کار

در اتحادیه اروپا هر ساله لازم است درباره آنکه آنها رشد اقتصادی دارند، گزارش شود، اما هیچ رشد اقتصادی وجود ندارد، زیرا این یک توهم کامل است. از این‌رو آنها هر ساله روش محاسبه تولید ناخالص داخلی را تعییر می‌دهند. حدود ۱۵ـ۱۰ سال پیش، تن‌فروشی در آلمان قانونی شد و خدمات تن‌فروشی در تولید ناخالص داخلی محاسبه شد. اکنون در «یورواشتات» رفرم دیگری انجام شده است ــ معلوم می‌شود که درآمد حاصل از تجارت مواد مخدر نیز در نظر گرفته خواهد شد. چطور؟ من الان به شما نخواهم گفت که این کار چگونه انجام می‌شود، اما این در حال حاضر یک دیوانه‌خانه است.

برچسب ها ( تگ): 

صفحه‌ها

Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.