اول اردیبهشت ۱۴۰۰

مختصری درباره زندگی لنین

نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
نویسنده: 
محمد‌رضا قدوه
برگرفته از : 
«دنیا»، نشریه سیاسی و تئوریک کمیته مرکزی حزب توده ایران، دوره دوم، سال یازدهم، شماره اول، بهار سال ۱۳۴۹، ویژه‌نامه لنین

«ولادیمیر ایلیچ اولیانف (لنین) در دَه (۲۲ آوریل) ۱۸۷۰ در کناره رود بزرگ ولگا در شهر سیمبیرسک به‌دنیا آمد. پدر لنین، ایلیا نیکلایویچ اولیانف از همان آغاز با دشواری و نیازمندی روبرو بود. او با کمک برادرانش و با کار و کوشش فراوان توانست دانشگاه غازان را به‌پایان برساند و به‌کار دبیری و بازرس فرهنگی بپردازد. او نسبت به دوران خود مردی پیشرو و روشنفکر بود. مادر لنین ماریا الکساندرونا دارای اراده‌ای محکم و سجایایی پا‌بر‌جا بود. او تمام زندگی خود را وقف آموزش و پرورش فرزندانش کرد. در خانواده اولیانف شش کودک وجود داشت که یکی از آنها ولادیمیر (والُدیا) بود. پدر و مادر تمام کوشش خود را به‌کار بردند تا فرزندانشان با روحی انسانی و با احساسات مردم‌دوستی بار بیایند. تمام فرزندان این خانواده، جز یکی که در کودکی وفات یافت، انقلابی شدند.»

بخش‌های بعدی این مقاله عبارتست از: آغاز فعالیت انقلابی؛ دوران فعالیت در پطربورگ؛ لنین در تبعیدگاه سیبری؛ در راه ایجاد حزب طراز نوین؛ لنین در سال‌های اولین انقلاب؛ لنین در دوران ارتجاع ۱۹۱۲ ـ ۱۹۰۷؛ دوران اعتلای نوین انقلاب؛ لنین در سال‌های جنگ جهانی؛ لنین در سال انقلابی ۱۹۱۷؛ لنین در دوران حکومت شوروی.

برای مطالعه متن کامل مقاله به فایل پیوست مراجعه کنید. 

افزودن دیدگاه جدید

جهت جلوگیری از ورود اسپام
پاسخ به این پرسش ریاضی از آن جهت اهمیت دارد که سیستم شما را به عنوان شخص حقیقی تشخیص دهد و از ورود اسپام به سیستم جلوگیری شود.
۱ + ۰ =
لطفا به این پرسش ریاضی پاسخ دهید.
Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.