شماره ۲۸۷ ــ یکشنبه ۲۸ اسفند ۱۴۰۱

درگذشت نابه‌هنگام خانم پروانه میلانی

نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
برگرفته از : 
سایت مادران پارک لاله ایران ـ ۱۲ دی ۱۳۹۳
مادران پارک لاله، درگذشت نابه‌هنگام خانم پروانه میلانی، این شاعر آزاده را به همسر مهربان و خانواده‌ داغدارش و مادران خاوران و همه آن‌هایی که قلبی تپنده برای بهتر زیستن انسان‌ها دارند، تسلیت می‌گویند.
 
این زن دریادل و شجاع؛ قلبی بزرگ با هزاران آرزو و دردی عمیق از این همه بی‌عدالتی داشت که در ظرف بدنی ظریف و بیمارش نمی‌گنجید. او از دیکتاتوری و دیکتاتورها بیزار بود و از بی‌عدالتی به مردم به خشم می‌آمد و می‌خواست بلافاصله کاری کند، ولی به تنهایی توان‌اش را نداشت و درد می‌کشید. او از سکوت مردم در برابر این همه ستم و فقر نیز رنج می‌برد و در شگفت بود که چرا مردم کاری نمی‌کنند. شاید قلب او آگاهانه از تپش باز ایستاد تا در نبودش به آرزوهای بزرگ و انسانی او توجه بیشتری شود و بدانیم که با هم بودن چقدر زیباست و تا چه اندازه می‌تواند قدرت و توان ما را دو چندان کند. او از تشریفات و زرق و برق‌های مصنوعی بیزار بود و ساده زیستن و عاشق بودن را می‌ستود و می‌خواست همان باشیم که هستیم و از این با هم بودن نیرو بگیریم و بزرگ شویم.
 
او سرود خاوران را سرایید و آن را تا ابد زنده نگاه داشت و این ماندگاری را مدیون او و مادر دلیرش هستیم که این سرود را برای ما خواندند و آوای زیبای خاوران را در دل‌ها زنده نگاه داشتند.
 
او با این که بیمار و ناتوان بود، ولی از عشق نیرو گرفت و با شهامت تمام به گوانگجو رفت و جایزه مادران خاوران را به اتفاق مادر بازرگان دریافت کرد و با استواری به ایران بازگشت و از حبس و زندان و پیامدهای آن نهراسید. او بی‌پروا و پروانه‌وار از پیله خود بیرون آمد تا بگوید برای ساختن دنیایی انسانی باید بی‌پروا بود و خطر کرد تا بتوانیم به خواسته‌های بر حق‌مان برسیم. 
 
ما، با تأسف و اندوه فراوان، در این غم بزرگ شریک خانواده‌ محترم‌اش هستیم و با آن‌ها ابراز همدردی می‌کنیم. باشد تا انسان‌ها را همان‌گونه که هستند دوست بداریم و در زنده بودن، وجود با ارزش‌شان را دریابیم تا نیروی‌مان دو چندان شود و بتوانیم زندگی بسازیم.
 
یادش زنده و گرامی و راهش پر رهرو باد!
 
مادران پارک لاله ایران
 
۱۲ دی ماه ۱۳۹۳
 
 
سرود خاوران را به یاد پروانه میلانی و مادرش در هر کوی و برزنی بخوانیم. 
 
خاوران، خاوران، دشت عاشقان
خفته در دامنت طوفان زمان
رفته از خاطرت شادمانی‌ها/ داری در یاد خود درد و تلخی‌ها
 
خسته‌ای خاوران، خسته خاوران
 خار ستم به دل، بسته خاوران
زنگ غم از رُخت ما می زداییم/ خاک پاک تو را می ستاییم
 
گلگون نام تو در یاد دوران‌ها
رَسته جان تو از قید طوفان‌ها
آب صد چشمه در چشم پاک تو/ خواب صد برکه در زیر خاک تو
 
قهرمان، قهرمان، دشت عاشقان
رُسته از نام تو یاد ارغوان
 لاله در لاله ای دشت خاوران/ روح آلاله ای دشت خاوران
 
p. Milani

افزودن دیدگاه جدید

جهت جلوگیری از ورود اسپام
لطفا پاسخ این معادله ساده ریاضی را به لاتین وارد کنید. پاسخ به این پرسش ریاضی از آن جهت اهمیت دارد که سیستم، شما را به عنوان شخص حقیقی تشخیص دهد و از ورود اسپام به سیستم جلوگیری شود.
۱۶ + ۰ =
لطفا به این پرسش ریاضی پاسخ دهید.

تازه‌ها در کتابخانه مهر

هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
حسن قزلچی
Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.