شماره ۲۶۸ ــ یکشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱

۴ دی ماه، ۱۶‌مین سالگرد اولین اعتصاب کارگران شرکت واحد

نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

چهارم دی ماه شانزدهمین سالگرد اولین اعتصاب سندیکای کارگران شرکت واحد و خون تازه‌ای که در رگ‌های جنبش کارگری جاری کرد

برگرفته از : 
کانال تلگرام «سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه»، ۴ دی ۱۴۰۰

سندیکای ‌کارگران شرکت واحد بهترین راه برون‌رفت از این وضعیت نابسامان کنونی و بی‌تدبیری اداره‌کنندگان دولتی و حکومتی را فقط در اتحاد کارگران  معلمان، بازنشستگان، دانشجویان و دیگر اقشار جامعه می‌داند و باور دارد، که شکل‌گیری این اتحاد و همبستگی در اقشار زحمتکش جامعه می‌تواند پایان درد و رنج و فساد و رانت و اختلاس باشد و به شکل‌گیری جامعه بی‌طبقه بیانجامد.

 

 

چهارم دی ماه ۱۳۸۴ اولین اعتصاب سازماندهی شده سندیکای کارگران شرکت واحد بعد از کشتار دهه شصت و فضای سرکوب، خفقان و بیش از دو دهه سکوت جامعه کارگری بود. این اعتصاب روحی تازه درکالبد جنبش کارگری دمید‌.

رانندگان و کارگران شرکت واحد با ایستادگی و مقاومت بسیار بعد از گذشت ۷ ماه از تشکیل سندیکای مستقل کارگری و بی‌توجهی کارفرما و فشارهای امنیتی با تصمیم جمعی رانندگان و کارگران برای رسیدن به مطالبات معوقه و به‌رسمیت شناختن حق اعتصاب و اعتراض اقدام به فراخوان اعتصاب در سطح مناطق دهگانه اتوبوسرانی کردند. این اعتصاب با موفقیت برگزار شد و پیامی بود به سایر کارگرانی که سال‌ها دست از حق‌خواهی و مطالبه‌گری برداشته بودند و امیدی به پیگیری خواسته‌ها و حقوق از دست رفته خود نداشتند.

 پیام اعتصاب چهارم دی برای جامعه کارگری هم روشن بود؛ این که کارگران می‌توانند بدون اجازه حاکمیت، دولت و کارفرما، سندیکای مستقل و تشکل‌ مستقل کارگری تشکیل دهند و از حق اعتراض و اعتصاب برای رسیدن به خواسته‌هایشان بهره ببرند.

اگر چه رانندگان و فعالین سندیکایی در مسیر ایجاد تشکیلات سندیکایی و مستقل متحمل هزینه‌های زیادی شدند اما دست‌آوردهای ناشی از این هزینه‌ها و استقامت و پیگیری در حق‌خواهی ارزنده و تاکنون ماندگار بوده است؛ به‌طوری که نه‌تنها رانندگان و کارگران شرکت واحد بسیاری از حق و حقوق خود را دریافت کردند بلکه بر بستر تجربیات این سندیکا در کمتر از یک سال سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه شکل گرفت؛ کمیته‌های کارگری هم فعال شدند و فعالان شناخته شده‌ای از دل همین اعتراضات و اعتصاب سندیکای کارگران شرکت واحد بیرون آمدند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اعلام می‌دارد شرایط اسف‌بار امروز کارگران و جامعه بر ضرورت، اهمیت و فوریت اتحاد و همگرایی، بیش از هر زمان افزوده است. اتحاد در بین کارگران و در شکل ایجاد تشکل‌های مستقل کارگری از الزامات حیاتی جنبش کارگری و از اولویت‌های مهم این جنبش است. در عین حال سندیکای ‌کارگران شرکت واحد بهترین راه برون‌رفت از این وضعیت نابسامان کنونی و بی‌تدبیری اداره‌کنندگان دولتی و حکومتی را فقط در اتحاد کارگران  معلمان، بازنشستگان، دانشجویان و دیگر اقشار جامعه می‌داند و باور دارد، که شکل‌گیری این اتحاد و همبستگی در اقشار زحمتکش جامعه می‌تواند پایان درد و رنج و فساد و رانت و اختلاس باشد و به شکل‌گیری جامعه بی‌طبقه بیانجامد.

افزودن دیدگاه جدید

جهت جلوگیری از ورود اسپام
لطفا پاسخ این معادله ساده ریاضی را به لاتین وارد کنید. پاسخ به این پرسش ریاضی از آن جهت اهمیت دارد که سیستم، شما را به عنوان شخص حقیقی تشخیص دهد و از ورود اسپام به سیستم جلوگیری شود.
۷ + ۰ =
لطفا به این پرسش ریاضی پاسخ دهید.

تازه‌ها در کتابخانه مهر

هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
حسن قزلچی
Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.