شماره ۲۸۷ ــ یکشنبه ۲۸ اسفند ۱۴۰۱

چین، دنیای سرمایه‌داری و محیط زیست

نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
نویسنده: 
محمدرضا طاهریان
برگرفته از : 
مجله «دانش و مردم»، دوره جدید، شماره ۱۹، پاییز ۱۳۹۸

«زمین بیمار است
زمین تب دارد و این تب روبه افزونی است. آنچنانکه حیات همه جانداران با مخاطرات ناشی از تغییرات اقلیمی و تخریب اکوسیستم روبرو است. تغییراتی روبه وخامت چون ذوب شدن یخچال‌های طبیعی، آتش‌سوزی، بالا آمدن و آلودگی آب‌ها، سیل‌های مهیب، توفان‌های بنیان‌کن، گسترش خشکسالی و سترون شدن زمین و ده‌ها مشکل دیگر که از جایی به جایی منتقل شده، اما همواره رو به افزایش‌اند.
اهم آخرین خبرها در مورد تخریب محیط زیست و حوادث ناشی از تغییرات اقلیمی، شامل خبر ذوب شدن چهارصد‌وچهل‌میلیارد تن از یخچال‌های گرینلند تا پایان تابستان ۱۳۹۸ (۲۰۱۹ میلادی) است. آتش‌سوزی در جنگل‌های مدار قطب شمال سبب شده است تا نیم‌میلیون هکتار از این جنگل‌ها ازبین بروند. خصوصی‌سازی جنگل آمازون توسط حکومت مرتجع برزیل با پیامدهای وحشتناکی مواجه شده است. این جنگل که به آن ریه زمین می‌گویند، اکنون با آتش‌سوزی گسترده و تخریب عمدی روبرو است و دولت برزیل را با انتقادهای شدید از سوی دولت‌ها و هواداران محیط زیست مواجه کرده است. همچنین نتایج بررسی‌های پژوهشی پیشین ناسا که در مقالات آکادمی ملی علوم ایالات متحده آمریکا منتشر شده، نشان می‌دهد میزان آب شدن سالانه یخ‌های قطب جنوب، از سال ۱۹۷۹ تا ۲۰۱۷ شش برابر شده است. در همین مدت نیز ۱/۳ سانتیمر به سطح آب اقیانوس اضافه شده است.»

برای مطالعه متن کامل مقاله به فایل پیوست مراجعه کنید.

برچسب ها ( تگ): 

افزودن دیدگاه جدید

جهت جلوگیری از ورود اسپام
لطفا پاسخ این معادله ساده ریاضی را به لاتین وارد کنید. پاسخ به این پرسش ریاضی از آن جهت اهمیت دارد که سیستم، شما را به عنوان شخص حقیقی تشخیص دهد و از ورود اسپام به سیستم جلوگیری شود.
۱۶ + ۰ =
لطفا به این پرسش ریاضی پاسخ دهید.

تازه‌ها در کتابخانه مهر

هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
حسن قزلچی
Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.