شماره ۲۹۱ ــ دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۲

تنهایی کارگران نفت در برابر قدرت مطلقه ابرشرکت‌های نفتی

نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
نویسنده: 
اسماعیل محمدولی، دبیر اخراجی سرویس کارگری ایلنا
برگرفته از : 
سایت میدان، ۱۳ مهر ۱۳۹۴

قوانین کار در مناطق آزاد از قوانین کار دیگر نقاط کشور متفاوت هستند. آن‌ها گاه ناقض قانون اساسی بوده و در بسیاری مواقع حقوق اولیه کارگران مناطق آزاد را سلب می‌کنند. این روزها به‌نظر می‌رسد با ورود خیل ابرشرکت‌های نفتی در آستانه وخیم‌ترشدن وضعیت شغلی کارگران مناطق آزاد هستیم.

 

 «ناصر آغاجری» را حوالی ساعت ۹ شب پنجشنبه‌ای، بعد از شیفت اضافه‌کاری روز عید قربان در خوابگاه پیدا کردم. هنگام گفت‌‌و‌گو شاکی و آماده یقه‌گیری بود. سعی کردم قانعش کنم که دعوا ندارم و فقط می‌خواهم بدانم کارگران صنعت نفت درباره قراردادهای جدید نفتی که چند روز دیگر رونمایی می‌شود چه فکر می‌کنند. کیفیت صدای تلفن خوب نبود و مدام قطع و وصل می‌شد اما جایی در بین گفت‌و‌گو یکی از دلایل عصبانیت‌اش را فهمیدم. گویا کارفرما بدون اطلاع قبلی نیمی از مزد اضافه‌کاری آنان را بابت وعده غذایی که در محل کار خورده بودند کم کرده بود.

ناصر آغاجری، کارگر متخصص شاغل در عسلویه معتقد است دولت ایران همان‌طور که با شرکت‌های عظیم نفتی وارد گفت‌و‌گو می‌شود و به آن‌ها تضمین‌هایی می‌دهد، باید نیروی کار مناطق نفتی را نیز لایق یک قرارداد کار عادلانه بداند و حقوقی که از سال ۷۳ تاکنون از این کارگران دریغ شده را بازگرداند.

این کنش‌گر صنفی به‌طور مشخص از دو ماده ۳۴ و ۴۶ قانون کار ویژه مناطق آزاد مثال می‌آورد که با قانون کار سایر کارگران ایران ناهمخوان و حتی ناقض قانون اساسی‌اند چرا که حق اخراج بی‌دلیل کارگر را به کارفرما می‌دهند و کارگران این مناطق را از بیمه اجباری تأمین اجتماعی محروم می‌کنند.

آغاجری می‌گوید در ماده ۳۴ قانون کار مناطق آزاد، حق رسیدگی عادلانه به شکایت کارگر سلب شده است و حتی اگر هیئت رسیدگی‌کننده در یک دعوای کاری بین کارگر و کارفرما حق را به کارگر بدهد، کارفرما می‌تواند به ازای هر سال سابقه کار کارگر در آن کارگاه، ۴۵ روز حقوق او را به‌عنوان خسارت بپردازد و کارگر را بی‌دلیل اخراج کند.

اعتراض کارگران مناطق نفتی به ماده ۴۶ قانون کار ویژه مناطق آزاد نیز به‌دلیل محرومیت‌شان از حمایت تأمین اجتماعی است. این ماده قانونی باز هم بر خلاف قانون کار و قانون اساسی، حق «بیمه اجباری تأمین اجتماعی» را در مورد کارگران این مناطق به‌رسمیت نمی‌شناسد. این ماده قانونی یا آنان را بدون بیمه رها می‌کند و یا آتیه خانواده‌ نیروی کار را به دستان لرزان و نامطمئن و در عین‌حال گران‌قیمت شرکت‌های بیمه‌ای خصوصی و گمنام می‌سپارد.

به گفته آغاجری، کارگران مناطق نفتی در سال ۷۳ بر اساس دستورالعملی که توسط دولت وقت به‌تصویب رسید از بخش اصلی حمایت‌های اندک «قانون کار» محروم شدند و از آن پس تحت «قانون کار ویژه مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی» کار می‌کنند. اولین مطالبه کارگران نفت بازگشت به قانون کاری است که در سایر نقاط ایران اجرا می‌شود یا دست‌کم قرار بوده اجرا شود.

ساعات کاری اعتیادآور

مشکل ساعات کاری طولانی و یکنواخت از دیگر نمونه‌های بی‌عدالتی است که کارگران نفت از دولت انتظار رفع آن را دارند. ناصر آغاجری که یکی از دبیران نهادی کارگری به نام «اتحادیه نیروی کار پروژه‌ای ایران» است در این‌باره می‌گوید «یک نیروی کار پروژه‌ای در صنعت نفت روزانه ۱۲ ساعت به‌طور رسمی کار می‌کند اما تمامی ۲۴ ساعت شبانه‌روز را در خدمت پروژه است. او در ماه ۶ روز مرخصی دارد که طبیعتاً ۲ روز آن در راه رفت و برگشت صرف می‌شود. این کارگر در ماه ۴ روز زمان برای بودن در کنار خانواده و تربیت فرزندانش دارد که بسیار کم است و باعث آسیب‌های جسمی، روحی و خانوادگی می‌شود.» آغاجری رواج طلاق و اعتیاد بین کارگران نفتی را از آسیب‌های مستقیم این شیوه تنظیم ساعات کاری می‌داند و با استناد به راه‌کار نهادهای بین‌المللی کارگری برای رفع این معضل در مشاغل مشابه، ۱۴ روز کار و ۱۴ روز مرخصی را عادلانه می‌داند.

درخواست ایمنی

در شش ماهی که از سال ۹۴ می‌گذرد تعداد معنی‌داری از کارگران صنایع وابسته به نفت و گاز هنگام کار کشته شده‌اند. یکی از خبرسازترین حوادث امسال روز نهم تیرماه برای «شهرام محمدی» اتفاق افتاد. به‌خاطر فضای شبه امنیتی در مناطق نفتی و محدودیت‌های رسانه‌ای در انتشار این‌گونه اخبار آمار دقیقی از حوادث منجر به مرگ در مناطق نفتی در دست نیست اما رسانه‌های رسمی ایران از ابتدای سال جاری تاکنون مرگ دست‌کم ۱۳کارگر را در این مناطق گزارش کرده‌اند.

رسانه‌ها گزارش کردند این کارگر «پتروشیمی مارون» پس از بلند شدن صدای آژیر خطر به دل حادثه زده است تا با بستن شیر اصلی گاز مانع کشته شدن صدها نفر دیگر شود. حوادث مرگبار در این صنعت تنها به شهرام محمدی محدود نمی‌شوند. ۲۳ تیر هم یکی از کارگران ساختمانی فاز ۱۹ عسلویه کشته شد؛ هفتم تیرماه دو کارگر پتروشیمی ایلام؛ هفتم و پانزدهم اردیبهشت امسال طی دو حادثه جداگانه ۵ نفر از کارگران پالایشگاه شازند اراک؛ پنجم اردیبهشت دو نفر از کارگران فاز ۱۷-۱۸ منطقه عسلویه؛ ۱۴ خرداد یک کارگر در پروژه ساخت پالایشگاه ستاره خیلج فارس و ۲۲ اردیبهشت ۲ کارگر ایستگاه گاز میاحی اهواز هنگام کار کشته شدند. اما به‌هرحال این تعداد تلفات در حین انجام کارهایی که قرار بوده در ازایش مزدی به کارگر پرداخت شود، هرچه باشند درباره ایمنی نیروی کار صنایع نفتی هشداری واضح می‌دهند.

ناصر آغاجری تامین ایمنی نیروی کار را نیز از وظایف دولت می‌داند. او می‌گوید «آموزش‌های ایمنی که به کارگران داده می‌شود ناکافی و بی‌تناسب با کار واقعی است که به آن‌ها محول می‌شود. در کلاس‌های ایمنی کارگر می‌فهمد که چه کاری ممکن است خطرناک باشد اما در هنگام کار وقتی از او می‌خواهند بدون امکانات از سازه ناامن فلزی بالا برود یا به درون لوله‌ای که احتمال وجود گاز دارد داخل شود چاره‌ای جز تمکین از کارفرمایش ندارد و اگر مقاومت کند، قانون کار مناطق آزاد اجازه اخراج ناموجه را به کارفرما داده است.»

نهاد مستقل ناظر

به عقیده بسیاری از فعالان حقوق صنفی نیروی کار تنها راه‌حل مطمئن و عاقلانه کنترل حوادث کار، وجود نهادهای مستقل صنفی است. این نهادها در کشورهایی که حقوق نیروی کار بیشتر رعایت می‌شود، کارگر متقاضی کار را در مقابل قدرت عرضه‌کننده کار (کارفرما) تنها نمی‌گذارند و با ایجاد یک قدرت صنفی منسجم و برخاسته از متن جامعه کارگری، با نظارتی دائمی و بی‌واسطه راه تکرار حوادث مشابه را می‌بندند.

زیر سایه واسطه‌ها

یکی دیگر از نگرانی‌های کارگران صنعت نفت که با ورود مجدد شرکت‌های عظیم نفتی شدت می‌گیرد، ادامه کار شرکت‌های واسطه استخدام نیروی کاری است که با نام manpower شناخته می‌شوند.

آغاجری می‌گوید «این شرکت‌های پیمانکاری هیچ نوع خدمات تکنولوژیک یا مالی ارائه نمی‌دهند و تنها کارکردشان دلالی نیروی کار است. به این ترتیب که رقم هنگفتی را بابت هر کارگر از کارفرمای اصلی (ایرانی یا خارجی) دریافت می‌کنند و پس از کسر سهم خود، مبالغ ناچیزی را به‌نام حقوق به کارگران می پردازند.»

برچسب ها ( تگ): 

افزودن دیدگاه جدید

جهت جلوگیری از ورود اسپام
لطفا پاسخ این معادله ساده ریاضی را به لاتین وارد کنید. پاسخ به این پرسش ریاضی از آن جهت اهمیت دارد که سیستم، شما را به عنوان شخص حقیقی تشخیص دهد و از ورود اسپام به سیستم جلوگیری شود.
۵ + ۳ =
لطفا به این پرسش ریاضی پاسخ دهید.

تازه‌ها در کتابخانه مهر

هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
حسن قزلچی
Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.