۲۱ خرداد ۱۴۰۰

یادبود جنگ آزادی‌بخش الجزایر

نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

به‌مناسبت یادبود جنگ آزادی‌بخش الجزایر، «کانون فرهنگی الجزایری‌ها» همراه با «انجمن هنر و یادبود مغرب»، از ۳۰ اکتبر تا ١٠ نوامبر ۲۰۱۸، نمایشگاهی در پاریس برگزار می‌نماید. تظاهرات روزانه‌ای با تم‌های مختلف نیز همراه با این نمایشگاه انجام می‌شود‌.

بزرگداشت هانری آلگ و کتاب مشهور او به‌نام «شکنجه»، که برای نخستین بار در ماه فوریه ١٩۵٧ در سوئیس به چاپ رسید، جای ویژه‌ای در این نمایشگاه دارد.

این کتاب که شرح شکنجه‌های داده شده به هانری الگ، روزنامه‌نگار و مبارز کمونیست فرانسوی در زمان دستگیری و زندانی بودن او در زندان‌های استعمارگران فرانسوی در الجزایر است، با موفقیت کم‌نظیری رو‌به‌رو شد.

هانری آلگ در کتاب خود که در بحبوبه جنگ آزادی‌بخش الجزایر توسط انتشارات «مینویی» منتشر شد، به‌کارگیری شکنجه توسط تکاوران فرانسوی، بدون در‌نظر گرفتن حقوق اولیه مبارزان جبهه آزادی‌بخش الجزایر را افشاء می‌کند. کتاب هانری آلگ به‌سرعت در فرانسه ممنوع شد، ولی در سوئیس توسط انتشارات «نیلس آندرسون» تجدید چاپ گردید. از هنگام تجدید چاپ کتاب یاد شده، فرهیختگان و هنرمندان بسیاری مانند آکسوه، میریام بن، بوراس، یحیاوی، بشیر حاج علی و ... با نوشته‌ها و تابلو‌های خود  علیه جنگ استعمارگرانه فرانسه علیه خلق‌های الجزایر شهادت داده‌اند.  

برگردان فارسی این کتاب در تارنگاشت «۱۰ مهر» منتشر شده است که در لینک‌های زیر در دسترس است.

شکنجه ـ بخش اول

شکنجه ـ بخش دوم

شکنجه ـ بخش سوم

شکنجه ـ بخش چهارم

شکنجه ـ بخش پنجم

شکنجه ـ بخش ششم

شکنجه ـ بخش پایانی

افزودن دیدگاه جدید

جهت جلوگیری از ورود اسپام
پاسخ به این پرسش ریاضی از آن جهت اهمیت دارد که سیستم شما را به عنوان شخص حقیقی تشخیص دهد و از ورود اسپام به سیستم جلوگیری شود.
۱۴ + ۰ =
لطفا به این پرسش ریاضی پاسخ دهید.
Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.