شماره ۲۹۱ ــ دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۲

چگونه آمریکا همه را فریب داد

نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

آمریکا به مرکز جهانی پولشویی «پول‌های کثیف» تبدیل می‌شود

نویسنده: 
نیکولای پتروف
مترجم: 
ک. رادین
برگرفته از : 
«سایت استولتی» به زبان روسی *

ایالات متحده آمریکا با همکاری و یاری لندن به "گریزگاه‌ها و بهشت مالیاتی" برای سیاستمداران فاسد، کارتل‌های مواد مخدر، سازمان‌های تروریستی و فرارهای مالیاتی بزرگ تبدیل شده است. ضمن استفاده از یک شرکت گمنام و ناشناخته در آمریکا، امروزه هر جنایتکاری به راحتی می‌تواند هویت و منشاء پول خود را پنهان کند. این نتیجه گیری را که در نشریه ایتالیایی « L”AntiDiplomatico » انتشار یافته، «جاکومو گابلینی» نویسنده مقاله انجام می دهد و این نشریه پژوهش او را بصورت مسئله‌ای جنجال برانگیز درج کرده است. او می‌نویسد: عمیق‌تر شدن کسری بودجه ایالات متحده آمریکا در سالهای دهه ۱۹۸۰، ارتباط تنگاتنگی با فرار سودهای ثبت نشده شرکت‌ها داشت که پیشتر در خارج در بانک‌های برون مرزی و گریزگاه‌های مالیاتی "کیمن"، "باهاما"، سوئیس و لوکزامبورگ سپرده شده بودند. در ژوهش انجام شده توسط «جیمز هنری»، اقتصاددان ارشد سابق شرکت مشاوره مالی «مک‌کینزی»، معلوم شد که در پایان سال ۲۰۱۰، دارایی‌های پنهانی که در "کیمن" یا سایر «گریزگاه‌های مالیاتی» نگهداری می‌شدند به بیش از ۲۱ میلیارد دلار بالغ می‌شدند، و با در نظر گرفتن دارایی‌های ثابت و موجود (دارایی غیر منقول و مستغلات، ابزار ترابری و غیره) به ۳۲ میلیارد دلار رسیدند. اما تنها شرکت‌های بزرگ به چنین "گریزگاه‌های مالیاتی" متوسل نشدند. "جاکومو گابلینی" می‌نویسد که قاچاقچیان مواد مخدر و اعضای بدن، مافیاا، سیاستمداران فاسد، فرارهای مالیاتی، و انواع مختلف جنایتکاران به طور مرتب وجوه کثیف خود را به حساب‌های جاری برون مرزی در «بنادر آزاد » که نه تنها ناشناس بودن و سطح بسیار پایین مالیات را تضمین می‌کند، واریز می‌کنند ، بلکه شستشوی پول‌های کثیف و بعدتر عرضه دوباره آنها را به برنامه‌های مالی متعارف تامین می‌کند. مرکز مالی لندن‌سیتی طی چندین دهه کانون این سیستم بوده است. آنطور که «نیکلاس شاکسون» تحلیلگر توضیح می دهد، شبکه گسترده‌ای از سیستم‌های مالی در سایه، ضمن در بر گرفتن کل سیاره در دو "حلقه"، از لندن منشعب می‌شود. نخستین "حلقه" - سه جزیره در سواحل انگلیس – "جرسی"، "گورنزی" و "مین" است - و سپس آن آفریقا و آسیا را پوشش می‌دهد. "حلقه" دیگر جزایر "کیمن" (جایی که ۸۰۰۰۰ شرکت در آن ثبت شده‌اند و ۷۵ درصد از صندوق‌های سرمایه گذاری تامینی جهان در آن قرار دارند) وجزایر" برمودا" است. "برمودا" بر آمریکا متمرکز شده است. با کمک چنین سیستمی، لندن سیتی موفق شد مجموع باور نکردنی و بی‌سابقه‌ای از سرمایه‌های خارجی – ۴/۳ تریلیون یورو - را جذب کند! نویسنده نشریه " L”AntiDiplomatico " خاطرنشان می‌کند، در حالیکه بریتانیا مکانیسم جذب سرمایه را اجرا می‌کند، در حال حاضر ایالات متحده آمریکا مقصد اصلی این پول‌ها است.

از سال ۲۰۰۸، فشار شدید از سوی کشورهای مختلف و سازمان‌های غیردولتی منجر به آن شد که واشنگتن رسما لغو اسرار بانکی را - دلیل اصلی جذابیت «گریزگاه‌های مالیاتی» - در جای نخست معیار اولویت‌های خود قرار داد. در سال ۲۰۱۰، کنگره آمریکا قانون مالیات بر حساب‌های خارجی" FATCA " (قانون انطباق مالیات حسابهای خارجی) را تصویب کرد. این قانون به منظور افزایش کارایی جمع‌آوری مالیاتها، جلوگیری از طفره رفتن از پرداخت مالیات به خزانه‌داری آمریکا از جانب آن اشخاص حقیقی و حقوقی که خارج از مرزهای ایالات متحده آمریکا هستند، تجارت خود را در خارج از کشور دارند و در بانک‌های خارجی حساب باز می‌کنند، به تصویب رسید. طبق این قانون، اتباع و شرکت‌های آمریکایی (یا با مشارکت سرمایه اشخاص حقوقی و حقیقی آمریکایی) موظف به پرداخت مالیات به خزانه داری ایالات متحده آمریکا بدون در نظر گرفتن محل اقامتشان هستند. با پافشاری ایالات متحده آمریکا، کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی(OECD) از این نمونه، ضمن تهیه و تدوین پیش نویس قانونی طبق نمونه قانون انطباق مالیات حسابهای خارجی که اجراء طرح جهانی تبادل اطلاعات را در نظر می‌گرفت و ایجاد ارگانهای صلاحیت دار برای شناسایی اشخاصی که از پرداخت مالیاتها طفره می‌روند و برای تعقیب آنها اختصاص داده شده بود، پیروی کردند. از سال ۲۰۱۴ ، ۹۷ کشور از جمله سوئیس و لوکزامبورگ به قوانین سازمان همکاری و توسعه اقتصادی پیوستند. تنها چهار کشور، یعنی بحرین، جزایر نائورو و وانواتو و ... آمریکا این پیشنهاد را رد کردند! در نتیجه، معلوم شد که با دستیابی به اجرای شفافیت مالی از کل جهان، خود ایالات متحده آمریکا در واقع به دنبال آن نبود. آنها به ایالت‌های خود همچون "دلاور"، "نوادا"، "داکوتای جنوبی" و "وایومینگ" اجازه دادند این مقررات و موازین را مراعات نکنند، که آنها را به "گریزگاه‌های مالیاتی» مناسب برون مرزی تبدیل کرد که در آنها افراد متمکن و ثروتمندی که از پرداخت مالیاتها طفره می‌روند درآمد خود را از دولتها پنهان ‌کنند، و جاییکه شرکت‌های چندملیتی بزرگ آمریکایی شرکتهای ساختگی و جعلی خود را به منظور دور زدن مقررات مالیاتی موجود در بقیه بخشهای ایالات متحده آمریکا جابجا می‌کنند.

آنطورکه "نیویورک تایمز" گواهی می‌دهد، شرکت " اپل" برای نمونه، یک شرکت تابعه " Braeburn Capital " را که مسئول اداره دارایی‌های نقدی عظیم آن در "رنو"، ایالت "نوادا" است، پایه ریزی کرد. گروه بانفوذ «روچیلد» همچنین شرکتی را در "نوادا" راه اندازی کرد، جایی که آن شروع به انتقال دارایی‌های مشتریان ثروتمند خود کرد ، که تا همین اواخر در جزایر "برمودا" نگه داری می‌شد، جایی که پس از تصویب قانون سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، کاهش پیشرونده درآمدهای سرمایه بزرگ رخ دادند. «اندرو پنی»، مدیر عامل «روچیلد» صمن تحلیل اوضاع گفت: «ایالات متحده آمریکا بزرگترین گریزگاه و بهشت ​​مالیاتی در جهان است. شرکت" Cisa Trust "(شرکتی در سوئیس. مترجم) و شرکت" Trident Trust"، دو نام بزرگ در امور مالی سوئیس، ضمن انتقال مبالغ هنگفتی از سوئیس و جزایر "کیمن " به "داکوتای جنوبی"، از نمونه «روچیلد»‌ها پیروی کردند. در سال ۲۰۱۷، «آلیس روکار»، مدیر شرکت " Trident Trust"، اشاره کرد که بسیاری از مشتریان از بانک‌های زوریخ و ژنو رویگردان می‌شوند تا در ایالات متحده آمریکا فرود آیند. پژوهش‌های اخیر بر اساس اسناد تصویب شده" گلوبال ویتنس " نشان داد که اکنون انتقال پول با منشاء مشکوک به ایالات متحده آمریکا چقدر آسان است. خبرنگاری از این سازمان ضمن نمایاندن خود بعنوان یکی از مقامات سابق وزارت امور خارجه ، با دوربینی مخفی خود راهی سیزده شرکت حقوقی معتبر نیویورک با درخواست توضیح اینکه چگونه به طور امن و ناشناس مبالغ هنگفتی را که از طریق فساد به دست آمده است، منتقل کند، شد. در نتیجه، دوازده شرکت حقوقی از سیزده شرکت حقوقی پیشنهاد استفاده از شرکت‌های آمریکایی ناشناس که در ایالت‌های ایالات متحده آمریکا مانند "دلاور" ثبت ‌شده‌اند را دادند. در نتیجه،« استفانی اوستفلد»، یکی از نویسندگان این تحقیق، به این نتیجه رسید که «ایالات متحده برای مدتهای طولانی یک «بندر آزاد» جذاب برای پنهان کردن سرمایه‌های سیاستمداران فاسد، کارتل‌های مواد مخدر، سازمان‌های تروریستی و فرارهای مالیاتی بزرگ بوده است. او نتیجه می گیرد که: «با استفاده از یک شرکت ناشناس و گمنام در ایالات متحده آمریکا، هر مجرمی به راحتی می‌تواند هویت و منشا پول‌های خود را پنهان کند». نکته شایان توجه این است که هنگامی که در غرب یک رسوایی با صدای بلند پیرامون به اصطلاح آرشیو پاناما درگرفت - افشای شبکه ای متشکل از هزاران سرمایه گذاری‌های برون مرزی توسط روزنامه نگاران که توسط سیاستمداران و بازرگانان ناصادق استفاده می شده- یک نام خانوادگی آمریکایی در لیست مقامات فاسد در مناطق سرمایه گذارهای برون مرزی وجود نداشت. برخی معتقدند که ضمن در نظر گرفتن این فاکت که ۴ شرکت بزرگ فراساحلی در آمریکا مستقر هستند، انتشار اطلاعات رسوایی اسناد پاناما در واقع یک تبلیغ گسترده برای مناطق خاکستری آمریکا بود. یعنی به گفته‌ای، پولها را از گریزگاه‌های مالیاتی کشور ایالات متحده آمریکا انتقال دهید - پیش ما امن است.

اما شست و شوی «پول‌های کثیف» در ایالات متحده آمریکا تنها از طریق شرکت‌های برون مرزی در قلمرو آنها صورت نمی گیرد. دیگر کانال‌های این تجارت مشکوک- خزانه‌ها و گاو صندوق‌های خصوصی و بانک‌ها هستند. در خزانه‌های خصوصی، فروشندگان مواد مخدر و دیگران می‌توانند به‌طور ناشناس و گمنام مواد مخدر فنتانیل(مرفین‌های بسیار قوی.مترجم) ، اسلحه‌ها و « بسته‌های بزرگ اسکناس» را در صندوق‌های سپرده و امانات پنهان کنند. گذشته از این، این گاوصندوق‌ها ضمن تظاهر و خودستایی بوسیله تبلیغاتی مانند: "ما حتی نمی خواهیم نام شما را بدانیم"، در ایالات متحده آمریکا تلاش خاصی نکردند تا تجارت خود را پنهان کنند». در پاییز سال ۲۰۲۰ ، پرتال" BuzzFeed "( شرکت رسانه‌ای خبری اینترنتی آمریکایی. مترجم) و کنسرسیوم بین المللی روزنامه نگاران - پژوهشگران مطالب جنجالی منتشر کردند که در آن گفته شد که از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۱۷، بانکها گزارشهایی از فعالیت‌های مشکوک به ارزش ۲ تریلیون دلاربه یک بخش کوچک وزارت دارایی از ۳۰۰ نفر که «شبکه مقابله با جرایم مالی» یا" FinCEN " نامیده می‌شود دادند. مجموعه اسناد فاش شده، بعنوان فایل‌های FinCEN معروف شد ، روشن ساخت به اینکه چگونه ایالات متحده آمریکا به آهن‌ربایی برای پول‌شویی‌ها از سراسر جهان، از کارتل‌های مواد مخدر و قاچاقچیان انسان گرفته تا الیگارش‌های روسی و دزدسالاران آفریقایی، تا اندازه ای بخاطرمسائل آیین نامه و مقررات سیستمی، تبدیل شده است. اکثر مواقع، آنها پناهگاه امنی برای درآمدهای غیرقانونی خود در بانک‌های ایالات متحده آمریکا و همچنین در حوزه املاک، بیت کوین، هنر و سایر موقعیتهای مناسب برای سرمایه گذاری پیدا کرده‌اند. گذشته از این، بسیاری از مقامات بلندپایه فاسد بدون مجازات باقی می‌مانند. در میان آنها، به عنوان مثال، پسر «جو بایدن»، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا است، که در کلاهبرداری بزرگ در اوکراین دست دارد. تمامی رسانه‌های آمریکایی در مورد ترفند‌های او نوشتند، اما «هانتر بایدن» همچنان آزادانه می‌گردد، گویی هیچ اتفاقی نیفتاده است. و در این بین، واشنگتن همراه با لندن خالق بزرگترین شبکه جهان برای مسولین ومقامات فاسد، همچنان ریاکارانه کشورهای دیگر را به فساد متهم می‌کنند.

https://www.stoletie.ru/politika/kak_ssha_vseh_naduli_۷۵۶.htm

برچسب ها ( تگ): 

افزودن دیدگاه جدید

جهت جلوگیری از ورود اسپام
لطفا پاسخ این معادله ساده ریاضی را به لاتین وارد کنید. پاسخ به این پرسش ریاضی از آن جهت اهمیت دارد که سیستم، شما را به عنوان شخص حقیقی تشخیص دهد و از ورود اسپام به سیستم جلوگیری شود.
۵ + ۱۵ =
لطفا به این پرسش ریاضی پاسخ دهید.

تازه‌ها در کتابخانه مهر

هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
حسن قزلچی
Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.