شماره ۲۹۱ ــ دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۲

آمریکا خط مشی سیاسی از موضع قدرت را در آسیا گسترش می‌دهد

نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

به‌مناسبت گفت‌وگوهای رئیس‌جمهور آمریکا با نخست‌وزیر ژاپن و رئیس‌جمهور کره جنوبی

نویسنده: 
آناتولی کوشکین
مترجم: 
ک. رادین
برگرفته از : 
بنیاد فرهنگ استراتژیک *

«جوزف بایدن» در "پنوم پن" با «فومیو کیشیدا»، نخست وزیر ژاپن و «یون سئوک یول»، رئیس جمهور جمهوری کره گفتگو کرد. موضوع اصلی این مذاکرات هماهنگی تلاش‌های سه کشور در مورد واکنش در برابر برنامه تقویت توان دفاعی کره شمالی بود. «بایدن» گفت که ایالات متحده آمریکا، کره جنوبی و ژاپن هرگز این چنین در مورد "مسئله جمهوری دمکراتیک خلق کره " به هم نزدیک نبوده اند. سخن در مورد پرتاب یک سری موشک‌های بالستیک کره شمالی به سمت آب‌های بی طرف ژاپن و دریاهای زرد است. توکیو به ویژه در مورد پرواز موشک ۴ اکتبر بر فراز خاک ژاپن نگران بود. در این بین، مکان‌هایی که موشک‌ها در آن سقوط کردند، نه تنها مناطقی خارج از آب‌های سرزمینی ژاپن، بلکه خارج از منطقه اقتصادی ۲۰۰ مایلی نیز بودند. سران سه کشور ضمن«تحریک آمیز» خواندن آزمایش‌های موشکی کره شمالی، اشاره نمی کنند که این پرتاب‌ها واکنشی به « پیونگ یانگ» برای مانورهای هوایی واقعا تحریک آمیز آمریکا و کره جنوبی در نزدیکی مرزهای جمهوری دمکراتیک خلق کره بوده است. دولت ایالات متحده آمریکا مدتهاست که به سر و سامان همکاری بین نیروهای مسلح ژاپن و کره جنوبی بمنظور ایجاد اتحاد نظامی ایی که بوسیله یک تفاهم نامه امضا شده است، تلاش می کند. تا همین اواخر، سئکه ول ضمن ادعاهای جدی به توکیو از جمله مشکلات حل نشده گذشته استعماری داشت، مانع از این امر شد. «یون سوک یول»، رئیس جمهور تازه منتخب جمهوری کره جنوبی، بیش از سلف خود تمایل دارد تا روابط با ژاپن را بر اساس دشمنی مشترک با کره شمالی عادی کند. رئیس جمهور کره جنوبی همکاری سه جانبه بین سئول، توکیو و واشنگتن را "سنگر صلح و ثبات" در منطقه خواند. «کیشیدا» از او حمایت می‌کند و می‌گوید که "ژاپن می‌خواهد روابط با ایالات متحده آمریکا و کره جنوبی را بیشتر تقویت کند." رئیس کاخ سفید به نوبه خود می گوید که سئول و توکیو "متحدان بسیار مهم و حیاتی" هستند. بایدن مایل است اتحاد ژاپن و کره جنوبی را در رویارویی با جمهوری خلق چین ببیند. در زبان رئیس جمهور آمریکا این امر "تقویت زنجیره تامین و حفظ صلح و ثبات در تنگه تایوان" گفته می شود. برای تحریک احساسات ضد چینی از هشدارهای مرسومی در مورد حمله به اصطلاح قریب الوقوع چین به تایوان استفاده می‌شوند. طبق گزارش خبرگزاری ژاپنی «کیودو تسوشین»، در طرح و برنامه مقابله با چین، واشنگتن، توکیو و سئول "پیشبرد منطقه هند و اقیانوس آرام آزاد و باز" را اعلام می کنند. این تعبیر بیانگر گرایش ایالات متحده آمریکا و متحدانش برای جلوگیری از رشد نفوذ چین در منطقه آسیا و اقیانوسیه است.

هرچند توکیو و سئول در آن سوی کره زمین با اوکراین در ارتباط هستند، اما ایالات متحده آمریکا می کوشد مشارکت فعال تر آنها را در حمایت از رژیم کیف و در عین حال حفظ سیاست تحریم‌ها علیه روسیه بدست بیاورد . در نشستی در «پنوم پن»، "بایدن" با "فومیو کیشیدا" و "یون سوک یول" مسئله گسترش «حمایت هماهنگ» از اوکراین را مورد بحث قرار داد. «جیک سالیوان»، مشاور امنیت ملی آمریکا احتمال صدور بیانیه مشترک با توجه به نتایج این دیدار بعید ندانست. به نظر ما، چنین سندی که با موضع سئول در ارتباط است، جای تردید است. "سالیوان" اذعان دارد که در روابط ژاپن و کره جنوبی مشکلاتی وجود دارد. طبق گفته مقامات رسمی «کیشیدا» در زمان نشست سه جانبه قصد داشت دوباره موضوع ربوده شدن شهروندان ژاپنی توسط کره شمالی در دهه‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ را مطرح کند. با این حال، پنج نفر از ربوده شدگان به ژاپن بازگردانده شدند و بقیه به گفته «پیونگ یانگ» جان باختند. مقامات کره شمالی این مشکل را حل شده می‌دانند. دیدار برنامه ریزی شده «بایدن» و «شی جین پینگ» در بالی نیز مورد توجه رسانه‌های ژاپنی قرار گرفت. «سالیوان» اظهار داشت که، در آنجا، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا "مسلماً موضوع کره شمالی را مطرح خواهد کرد" زیرا «پیونگ یانگ» آزمایش‌های موشکی بالستیک را با سرعتی بی سابقه انجام می دهد. ظاهراً طرف آمریکایی گویا به مبالغه در مورد موضوع هفتمین آزمایش هسته‌ای که توسط «پیونگ یانگ» پیش بینی شده، ادامه خواهد داد. آزمایش قبلی در سپتامبر ۲۰۱۷ انجام شد، اما از آن زمان مقامات کره شمالی از انفجارهای هسته‌ای زیرزمینی خودداری کرده‌اند. به گزارش «کیودو تسوشین»، آمریکایی‌ها قصد دارند چینی‌ها را در مورد اینکه اگر به کره شمالی فشار نیاورند، آمریکا گروه‌های نظامی خود را در منطقه افزایش خواهند داد، تهدید کرده اند. «سالیوان» گفت، «بایدن» در نشست اندونزی خیال دارد به «شی جین پینگ» بگوید که کره شمالی نه تنها برای ایالات متحده آمریکا و متحدانش در آسیا، بلکه برای صلح و ثبات در سراسر منطقه یک "تهدید" است. مشاور امنیت ملی آمریکا افزود: «اگر کره شمالی به این مسیر ادامه دهد، این به‌معنای تقویت بیشتر حضور نظامی آمریکا در منطقه خواهد بود. از این‌رو، چین باید «علاقه‌مند به ایفای نقش سازنده در مهار بدترین تمایلات کره شمالی باشد». بدین ترتیب، دولت ایالات متحده آمریکا از سفر آسیای شرقی رئیس‌جمهور خود برای گسترش خط مشی سیاسی از موضع قدرت استفاده می‌کند. خواهیم دید که آیا چین این را تحمل خواهد کرد. معمولاً چین این را تحمل نمی‌کند.

https://www.fondsk.ru/news/۲۰۲۲/۱۱/۱۳/ssha-rasshirjaut-v-azii-kurs-politiki-s-pozicii-sily-۵۷۶۶۹.html

برچسب ها ( تگ): 

افزودن دیدگاه جدید

جهت جلوگیری از ورود اسپام
لطفا پاسخ این معادله ساده ریاضی را به لاتین وارد کنید. پاسخ به این پرسش ریاضی از آن جهت اهمیت دارد که سیستم، شما را به عنوان شخص حقیقی تشخیص دهد و از ورود اسپام به سیستم جلوگیری شود.
۵ + ۳ =
لطفا به این پرسش ریاضی پاسخ دهید.

تازه‌ها در کتابخانه مهر

هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
حسن قزلچی
Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.