شماره ۲۹۱ ــ دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۲

انتقاد، ابزار ما بود اما پاسخ، خشونت بود و سرکوب!!!

نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
برگرفته از : 
کانال تلگرام «شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران»

شورای هماهنگی، ضمن پای فشردن موکد بر استیفای مطالبات معیشتی و آموزشی فرهنگیان و دانش آموزان، بازداشت ها و احضارهای فله ای و غیرقانونی معلمان در دو هفته اخیر و برخورد هنجارشکنانه و بعضاً توام با ضرب و شتم آنها را شدیداً محکوم و  اعلام می‌نماید که در صورت آزاد نشدن معلمان بازداشتی طی روزهای آتی، در اعتراض به  این رفتار انحصارجویانه و ضدِ مردم‌سالاری، تجمع خود را این‌بار در سراسر کشور در روز پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت با محوریت ویژه حمایت از معلمان بازداشتی و زندانی و همچنان عدم اجرای رتبه‌بندی و همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و پولی‌سازی آموزش برگزار می نماید.
 

 

 

معلمان گرانقدر، مردم فهیم ایران

در هفته‌ای که در تقویم ملی‌مان به‌نام معلم مزین شده است، حاکمیت، در سراسر کشور، با احضار و پرونده‌سازی علیه فعالان صنفی معلمان، نشان داد که اهمیت مقام معلم که سال‌ها از آن دم می‌زند، سراب و فریبی بیش نبوده است.

از صبح روز دهم اردیبهشت، عوامل حاکمیت با یورش قرون وسطایی به منازل چهار نفر از خدمتگزاران شریف و صادق جامعه معلمان، آقایان رسول بداقی، محمد حبیبی، جعفر ابراهیمی و علی اکبر باغانی، آنها را دستگیر و به زندان اوین منتقل کردند.

پروژه سرکوب علیه کنشگران، به همین‌جا ختم نشد و صبح روز دهم اردیبهشت، در حرکتی به‌زعم خود گسترده، بسیاری از معلمان در شهرهای مختلف کشور را تهدید، احضار و بازداشت کردند که این احضارها و تهدیدها، عموماً در جهت تحت فشار قراردادن کنشگران صنفی و لغو تجمع اعتراضی یازدهم اردیبهشت بود.

 هم‌چنین، صبح روز یازدهم اردیبهشت، پیش و پس از تجمع، بسیاری از کنشگران صنفی دستگیر شدند که از آن جمع، آقایان: اسکندر لطفی، مسعود نیکخواه، محسن عمرانی، محمود ملاکی، اصغر حاجب، رضا امانی‌فر و هادی صادق‌زاده هنوز در زندان به‌سر می‌برند.

همکاران گرانقدر، مردم شریف ایران

در بند هفتم از اصل سوم قانون اساسی، « تأمین آزادی‌های سیاسی و اجتماعی» از تکالیف مسلم دولت برشمرده شده است.

در اصل ۳۹ همین میثاق‌نامه ملی آمده است:
«هتک حرمت و حیثیت کسی که به حکم قانون، دستگیر، بازداشت، زندانی یا تبعید شده، به‌هر صورت که باشد، ممنوع و موجب مجازات است.»

اکنون پرسش از روسای قوای سه‌گانه، این است که:
آیا به قانون اساسی التزام عملی ندارید که بنابر مصلحت، چشم بر معلم‌ربایی‌های اخیر و اقدامات قانون‌شکنانه و غیردمکراتیک حوزه قضایی و ضابطان آن بسته‌اید؟
آیا پایمال شدن حقوق شهروندی معلمان، آن هم در هفته بزرگداشت مقام آنها، از منظر شما، عین عمل به قوانین نانوشته‌ای است که در آن، فرهنگیان به اقتضای سیاست، از‌جمله مردم و صاحب حق قلمداد نمی‌شوند؟

سال‌های بسیاری است که آموزش رایگان و معیشت عادلانه معلمان به گروگان تدابیر و تصمیماتی گرفته شده که دستاوردی جز «تبعیض، بی‌عدالتی، فقر، آموزش ناکارآمد، تربیت فشل و تولید افسردگی و ناهنجاری» نداشته است.

چگونه است که در مرامنامه مدیریت شما، اجتماع برای دفاع از حقوق غیرایرانیان روا، جایز و حتی تکلیف به‌شمار می آید اما وقتی نوبت به دفاع از حقوق فرهنگیان و دانش‌آموزان ایران زمین می‌رسد، این حق مدنی و قانونی، در قالب جعلی و ابزاری «اخلال در نظم عمومی، تشویش اذهان، تبلیغ و تبانی علیه نظام و ضدیت با امنیت ملی» تعریف می‌شود؟

تأسف‌برانگیزتر این که وزیر آموزش وپرورش در چنین شرایطی، به‌جای اهتمام به دفاع شرافتمندانه از مجموعه سازمانی خود، در کنار قانون‌شکنان می‌ایستد تا شاید سهم بیشتری از سفره قدرت نصیب او گردد.

 اگر نمایندگان مجلس، براین عملکرد ضدِ معلمی و منفعت‌جویانه وزیر، چشم بپوشند، نباید پرسید که آیا نماینده ملت هستید یا خدمتگزار قدرت؟

 در حالی که تمام تجمعات اعتراضی معلمان در چارچوب اصول ۲۶ و ۲۷ قانون اساسی و در جهت ارتقای کیفی و عادلانه‌سازی آموزش و ترمیم معیشت فرهنگیان و در فضایی لبریز از خشونت‌پرهیزی صورت گرفته است، بی‌اعتنایی محض حاکمیت به آنها و تداوم تصمیمات ناعادلانه و ضدِ آموزش، نشان از آن ندارد که گویا اراده‌ای به عمد می‌خواهد وضعیت، این چنین بماند!؟

 آیا محصول این اراده بنیان سوز، اقدام ویرانگر علیه امنیت ملی است یا عدالت خواهی بنیادساز معلمان؟

بنابراین، شورای هماهنگی، ضمن پای فشردن موکد بر استیفای مطالبات معیشتی و آموزشی فرهنگیان و دانش آموزان، بازداشت ها و احضارهای فله ای و غیرقانونی معلمان در دو هفته اخیر و برخورد هنجارشکنانه و بعضاً توام با ضرب و شتم آنها را شدیداً محکوم و  اعلام می‌نماید که در صورت آزاد نشدن معلمان بازداشتی طی روزهای آتی، در اعتراض به  این رفتار انحصارجویانه و ضدِ مردم‌سالاری، تجمع خود را این‌بار در سراسر کشور در روز پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت با محوریت ویژه حمایت از معلمان بازداشتی و زندانی و همچنان عدم اجرای رتبه‌بندی و همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و پولی‌سازی آموزش برگزار می نماید.

 طبیعتاً، سران سه قوه، مسئول حفظ جان معلمان زندانی، به‌ویژه آقایان اسماعیل عبدی، اسکندر لطفی و مسعود نیکخواه که در اعتصاب غذا به‌سر می برند و دیگرانی که به منظور حمایت به این عزیزان پیوسته‌اند، خواهند بود.

زمان و مکان تجمع: ساعت ۱۰ صبح پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱
در تهران، مقابل خانه ملت (مجلس شورای اسلامی)
در مراکز استان‌ها در مقابل ادارات کل
در شهرستان‌ها در مقابل دوایر آموزش و پرورش هر شهرستان

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۱

افزودن دیدگاه جدید

جهت جلوگیری از ورود اسپام
لطفا پاسخ این معادله ساده ریاضی را به لاتین وارد کنید. پاسخ به این پرسش ریاضی از آن جهت اهمیت دارد که سیستم، شما را به عنوان شخص حقیقی تشخیص دهد و از ورود اسپام به سیستم جلوگیری شود.
۲ + ۵ =
لطفا به این پرسش ریاضی پاسخ دهید.

تازه‌ها در کتابخانه مهر

هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
حسن قزلچی
Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.