شماره ۲۸۷ ــ یکشنبه ۲۸ اسفند ۱۴۰۱

۱۶ آذر ــ روز دانشجو

نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
برگرفته از : 
«پیکار»، نشریه حزب توده ایران برای دانشجویان، دوره دوم، سال دوم، شماره ۴، آبان و آذر ۱۳۵۱

«... بلافاصله پس از کودتا عده زیادی از دانشجویان که نام‌شان در "لیست سیاه" بود توقیف و یا از دانشگاه اخراج شدند. ولی این قبیل تضییقات و اعمال فشارها هنوز خشم و نفرت و کینه ارتجاع را تسکین نمی‌داد، به‌ویژه آنکه دانشجویان از همان فردای کودتا، این توطئه امپریالیستی و ارتجاعی را محکوم کردند، به مبارزه علیه آن برخاستند. از‌جمله دانشجویان دانشگاه تهران با تعطیل دانشگاه و شرکت در تظاهرات ۲۱ آبان ماه ۱۳۳۲ مردم تهران علیه حکومت کودتا، از یک‌طرف همبستگی و پیوند خود را با مردم نشان دادند و از طرف دیگر باز هم بر خشم و کینه کودتاچیان افزودند. تا جایی که شعبان جعفری، معروف به شعبان بی‌مخ یا شعبان تاج‌بخش، سردسته چاقوکشان درباری، که در کودتای ۲۸ مرداد شرکت فعال داشت، روز ۲۱ آبان ماه به دانشگاه رفت و آشکارا در حضور استادان و دانشجویان گفت: "در این طویله را ببندید."

ولی مبارزه ادامه یافت. حکومت کودتا در کار پایمال کردن تمام دستاوردهای جنبش ضدِامپریالیستی و دمکراتیک مردم ایران بود و مردم ایران نیز از هر فرصت و امکانی برای دفاع از این دستاوردها و اعتراض به خیانت‌ها استفاده می کردند. یکی از این موارد، اعتراض به برقراری مجدد روابط دیپلماتیک با انگلستان و دعوت ریچارد نیکسون، معاون وقت ریاست‌جمهوری آمریکا به ایران بود. دانشجویان دانشگاه تهران در این اعتراضات، که به‌ویژه در ۱۶ آذر ۱۳۳۲، روز ورود نیکسون به تهران تظاهر کرد، شرکت فعال داشتند.»

برای مطالعه متن کامل این مطلب به فایل پیوست مراجعه کنید.

افزودن دیدگاه جدید

جهت جلوگیری از ورود اسپام
لطفا پاسخ این معادله ساده ریاضی را به لاتین وارد کنید. پاسخ به این پرسش ریاضی از آن جهت اهمیت دارد که سیستم، شما را به عنوان شخص حقیقی تشخیص دهد و از ورود اسپام به سیستم جلوگیری شود.
۲ + ۲ =
لطفا به این پرسش ریاضی پاسخ دهید.

تازه‌ها در کتابخانه مهر

هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
حسن قزلچی
Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.