شماره ۲۸۷ ــ یکشنبه ۲۸ اسفند ۱۴۰۱

میزگرد «۱۰ مهر» در مورد رویدادهای اوکرائین (بخش اول)

نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

با سلام و درود به بینندگان این برنامه و خوانندگان سایت «۱۰ مهر» و خوشامد به مهمانان گرامی آقایان دکتر مرتضی محیط، اسدالله کشتمند و افشین رازانی (بهمن آزاد).

سومین میزگرد سایت «۱۰ مهر» که در روز یکشنبه ۲۲ اسفند ۱۴۰۰ برگزار شد، در رابطه است با حوادث کنونی اوکراین و عملیات نظامی ویژه روسیه در خاک این کشور.

این حوادث در طول ۱۸ روزی که از آن می‌گذرد، نه‌تنها در صدر مهم‌ترین اخبار جهان قرار گرفته است، بلکه تبدیل به بزرگ‌ترین تنش بین‌المللی پس از سقوط حاکمیت سوسیالیستی در اتحاد جماهیر شوروی شده است و می‌رود تا دگرگونی‌های عمیقی را در سطح روابط بین‌المللی چه از منظر صلح جهانی و چه از نگاه سیاسی ــ اقتصادی رقم زند.

تحریم‌های بی‌سابقه و در عرصه‌های گوناگون اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، خبری و رسانه‌ای، ورزشی و غیره و غیره از سوی دولت‌های امپریالیستی علیه روسیه؛ تبلیغات لجام‌گسیخته و هماهنگ امپریالیسم خبری علیه روسیه از سویی و سانسور خبری شدید رسانه‌های روسی از سوی دیگر؛ اتخاذ مواضع کاملاً متفاوت در برابر عملیات نظامی روسیه از سوی برخی از متحدین نزدیک آمریکا در آمریکای لاتین و خاورمیانه؛ اتخاذ مواضع گوناگون و متضاد از سوی احزاب کمونیستی و چپ در مورد عملیات نظامی روسیه؛ همه و همه، هم نشان از پیچیدگی اوضاع پیش‌آمده دارد و هم بر خطیر بودن وضعیت دلالت دارد.

در اولین دور گفت‌وگو از این میزگرد، رفقای شرکت‌کننده لطف کنند و به این پرسشی که امروزه در میان بسیاری از نیروهای چپ و فعالین جنبش صلح مطرح است پاسخ دهند که آیا آلترناتیو دیگری به‌جز عملیات پیشگیرانه نظامی از سوی روسیه وجود نداشت؟ در ادامه همچنین لطف کنید تحلیل خویش را درباره چرایی عملیات نظامی روسیه در اوکراین، پیش‌زمینه‌های تاریخی آن، تأثیر حادتر شدن تضادها و صف‌بندی‌ها در سطح بین‌المللی در ایجاد بحران کنونی و دورنمای تأثیر این بحران را در حرکت به‌سوی جهان چندقطبی، بیان کنید.

برچسب ها ( تگ): 

افزودن دیدگاه جدید

جهت جلوگیری از ورود اسپام
لطفا پاسخ این معادله ساده ریاضی را به لاتین وارد کنید. پاسخ به این پرسش ریاضی از آن جهت اهمیت دارد که سیستم، شما را به عنوان شخص حقیقی تشخیص دهد و از ورود اسپام به سیستم جلوگیری شود.
۲ + ۸ =
لطفا به این پرسش ریاضی پاسخ دهید.

تازه‌ها در کتابخانه مهر

هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
حسن قزلچی
Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.