شماره ۲۹۱ ــ دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۲

گزیده اخبار (۱۱ تا ۲۴ دی ۱۴۰۱)

نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

اخبار ایران
 

 

اصرار میرکاظمی ‌ــ رئیس سازمان برنامه و بودجه ــ بر نابود کردن حقوق کارمندان سال آینده را به سال بحران خیابانی تبدیل می‌کند
به جرأت می‌توان گفت که اصرار نامبرده بر نابود کردن حقوق کارمندان، سال آینده را به سال بحران و اعتراضات خیابانی از منظر اقتصادی تبدیل می‌کند. زیرا این مدیر بی‌کفایت دولت رئیسی که جمع تکنیسین‌های درجه سوم دولت سیزدهم را تکمیل کرده است، تمام هزینه‌های دولت را با تورم و یا بیش از تورم افزایش داده است، اما اصرار دارد حقوق کارمندان کمتر از نصف تورم رسمی ‌افزایش پیدا کند.
توجه به افزایش هزینه‌های دولت با تمرکز بر دال مرکزی تورم ۴۲ درصدی نشان می‌دهد که طراحان اقتصادی دولت که سال ۱۴۰۱ را به کابوس اقتصاد ایران تبدیل کردند درک درستی از لزوم جبران هزینه‌ها باتوجه به تورم دارند، و البته چیزی از بهره‌وری و اصلاحات بودجه‌ای نمی‌دانند. اما همین طراحان اقتصادی دولت، به حقوق کارمندان که می‌رسند یاد صرفه‌جویی و مبارزه با تورم افتاده و خواستار افزایش ۲۰ درصدی حقوق‌های کارکنان دولت می‌شوند و کاری ندارند که خانوارهای ایرانی باید این تفاوت ۲۲ درصدی را از کجا جبران کنند.
براساس لایحه بودجه سال ۱۴۰۲، رقم بودجه سال آتی بیش ‌از ۵۲۶۱ هزار میلیارد تومان خواهد بود که از این میزان، ۲۱۶۴ هزار میلیارد تومان را بودجه عمومی‌ تشکیل می‌دهد و باقی مانده معادل ۳۰۹۷ هزار میلیارد تومان، سهم بودجه شرکت‌ها و بانک‌های دولتی می‌باشد. جمع منابع عمومی‌ دولت به رقم ۱۹۸۴ همت رسیده است.
براساس داده‌های بودجه سال ۱۴۰۲، جمع منابع و مصارف عمومی‌ دولت نسبت به لایحه سال ۱۴۰۱، ۴۵ درصد و نسبت به قانون بودجه ۱۴۰۱، ۴۲ درصد افزایش یافته است. یعنی دولت به اندازه تورم هزینه‌های ریخت‌و‌پاش‌گونه خود را افزایش داده و به‌هیچ‌یک از ذی‌نفعان کلان نه نگفته است. اما درباره حقوق کارمندان تفاوت وجود دارد و حقوق آنها قرار است تنها ۲۰ درصد افزایش پیدا کند و برای تیم مسعود میرکاظمی‌ اهمیتی ندارد که کارمندان ۲۲ درصد دیگر از حقوق خود را از دست می‌دهند.
حقوق کارمندان از ۱۵۰۰ دلار در سال ۱۳۹۰ به حدود ۳۰۰ دلار در سال جاری رسیده است که نشان می‌دهد بدنه اجرایی کشور فقیر شده و توان تحرک را از دست داده است و با ادامه سرکوب دستمزدی که در تمام دوران حسن روحانی اجرا شد و در دولت رئیسی عین همان سیاست در حال اجرا است، باید به انتظار یک بحران امنیتی به دلیل فقیر شدن ۲/۳ میلیون نفر کارمندان دولت نشست که با خانواده‌های خود یک جمعیت ۸ میلیون نفری را شکل می‌دهند.
در صورتی که مجلس دست و پا بسته کنونی به طرح‌های میرکاظمی‌ در بودجه سال ۱۴۰۲ آری بگوید، بحران سنگینی در انتظار کشور است که برخلاف پاییز سال ۱۴۰۱، ماهیت اقتصادی دارد و کنشگران آن طبقه مرفه نیستند و کارمندان ضعیف شده دولت خواهند بود. ضرورت دارد تا مجلس شورای اسلامی‌ جلوی سیاست‌های تخریبی تیم اقتصادی دولت رئیسی را بگیرد.
منبع: «موسسه مطالعاتی تحریریه»

احضار پنج کارگر بازنشسته به دادگاه!! انقلاب اهواز
احضار شدگان عبارتند از: بهرام گرگان، محمد برون، فرهاد رهداری، جهانشاه اسدنیا و حسین اکبری بیرگانی.
کارگران بازنشسته به اتهام اجتماع و تبانی و اقدام علیه نظام و امنیت ملی از طریق مشارکت در تجمعات بازنشستگان در اهواز  در تاریخ ۲۱ دیماه ۱۴۰۱ در شعبه یک دادگاه انقلاب اهواز محاکمه!!؟ می‌شوند.
لازم به توضیح است که این بازنشستگان در تابستان  ۱۴۰۱ (۲۴ تیر ماه ) توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مدت یک ماه تحت بازجوی  قرار داشتند که خانم فرزانه زیلابی وکالت تعدادی از این کارگران بازنشسته را به‌عهده دارد.
سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه ضمن محکوم کردن هرگونه پرونده‌سازی و اتهامات نخ‌نما به بازنشستگان شریف، خواهان پایان دادن به این قصه‌سازی‌ها می‌باشد.
هیچ انسانی به‌خاطر اعتراض، اعتصاب، تجمع و تظاهرات، به دلیل کسب  مطالبات، به‌خاطر بیان اندیشه و عقیده نباید بازداشت و زندانی شود!
کارگر زندانی، زندانی سیاسی آزاد باید گردد!
سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه

اعتصاب‌ها و اعتراضات کارگران و زحمت‌کشان از ۱۱ تا ۲۴ دی ۱۴۰۱
۱۳ دی: اعتصاب کارکنان قراردادی مخابرات گیلان در اعتراض به نادیده گرفتن حقوق و مطالبات خود.
۱۳ دی: تجمع رادیولوژیست‌های بیمارستان پورسینا رشت در اعتراض به خصوصی سازی
مدیریت بیمارستان پورسینا قصد دارد بخش رادیولوژی بیمارستان و دستگاه‌ها و امکانات آن به همراه ۹۰ تن پرسنل رادیولوژی را به بخش خصوصی واگذار کند. کارکنان رادیولوژی بیمارستان روز سه‌شنبه ۱۳ دی در اعتراض به عدم شفافیت در واگذاری و به خطر افتادن امنیت شغلی‌شان مقابل ساختمان معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان تجمع کردند و خواستار پاسخگویی شدند.
۱۴ دی: اعتصاب و تجمع اعتراضی کارگران پتروشیمی‌ چوار ایلام
این کارگران ابتدا در محوطه مجتمع و سپس مقابل فرمانداری چوار تجمع اعتراضی برگزار کردند. خواسته کارگران جذب و قرارداد مستقیم و افزایش دستمزد است.
۱۴ دی: تداوم اعتراض کارکنان رسمی‌ شاغل در سکوهای تولیدی گاز پارس جنوبی
کارکنان رسمی ‌شاغل در ۳۴ سکوی تولید گاز منطقه پارس جنوبی از روز ۱۴ دی در اعتراض به عدم رسیدگی به خواسته‌های کارکنان عملیاتی وزارت نفت دست به اعتراض زده و علیرغم حفظ و تداوم روال تولید، از ارسال گزارشات تولید خودداری کرده‌اند.
لازم به ذکر است که از ۳۷ سکوی تولید گاز منطقه پارس جنوبی تنها ۳ سکوی SPD۱ و SPD۸ و SPD۱۴D‌ در این اعتراض شرکت نکرده و مابقی ۳۴ سکوی گازی در روزهای گذشته گزارشات تولید را ارسال نکرده‌اند.
کارکنان رسمی‌ صنعت نفت خواستار اجرای ماده ۱۰ قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت و پرداخت بک‌پی آن، حذف مالیات زیاد از حقوق‌ها، حذف سقف حقوقی، افزایش حقوق و دستمزد، پرداخت پاداش بازنشستگی، بهبود خدمات رفاهی و وضعیت بهداشت و درمان، ابطال اساسنامه صندوق نفت و رسیدگی به دیگر مطالباتشان هستند.
۱۸ دی: تجمع اعتراضی بازنشستگان هفت‌تپه و کاغذپارس به وضعیت معیشتی در مقابل ساختمان تأمین اجتماعی شوش.
۱۹ و ۲۴ دی: اعتراض دسته جمعی کارگران فضای سبزنفت آغاجاری
این کارگران در انتقاد به وضعیت بلاتکلیف شغلی خود از شهرستان امیدیه استان خوزستان راهی تهران شده و به ساختمان وزارت نفت مراجعه کردند.  
آنها به یکی از خبرگزاری‌های دولتی گفتند  ۲۵۶ چارت سازمانی خالی استخدامی‌ در شرکت نفت آغاجاری وجود دارد که با واگذاری این جاهای خالی به ما ۶۳ کارگر امنیت شغلی ما تضمین می‌شود.
این کارگران همچنین شنبه ۲۴ دیماه در اعتراض به بیکار شدن تعدادی از همکاران خود دست به تجمع زدند.
۲۰ دی: تجمع کارکنان پتروشیمی‌ مبین
علت: عدم صداقت و شفافیت مدیرعامل و روسای امور جهت احقاق کارانه و تبدیل کل پرسنل بهره‌برداری به شیفت ۷-۷
۲۱ دی: اعتصاب کارگران و رانندگان دستگاه‌های شرکت سامان سازان فولاد شادگان
اعتصاب این کارگران به روز سوم کشیده شد. آنها پس از تاخیر چندماهه در پرداخت حقوق، بیمه، مزایا، عدم داشتن سرویس ایاب و ذهاب و ... دست از کار کشیدند.
۲۱ دی: گروهی از کارگران شهرداری شوش روز چهارشنبه ۲۱ دیماه با برپایی تجمعی خواستار بازگشت به کار چهار تن از همکاران اخراجی خود به سر کار شدند.
۲۳ دی: روز جمعه ۲۳ دی ماه ۱۴۰۱، شماری از شهروندان منطقه تمندان در تفتان واقع در سیستان و بلوچستان در اعتراض به فعالیت معدن طلا توسط شرکت آریا جنوب، با در دست داشتن پلاکاردهایی دست به تجمع اعتراضی زدند.
شهروندان در این تجمع اعتراضی، خواستار تعطیلی این معدن طلا برای جلوگیری از تخریب محیط زیست این منطقه شدند.
۲۴ دی: روز شنبه ۲۴ دیماه، تعدادی از کارخانه کارگران روغن نباتی جهان در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات خود در مقابل ساختمان استانداری زنجان تجمع کردند.
منبع: «کانال‌های تلگرام سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه و اتحاد سراسری بازنشستگان ایران»‌

دو اطلاعیه سندیکای کارگران شرکت واحد در مورد احکام زندان فعالین کارگری
۱ــ کیوان مهتدی نویسنده، مترجم و فعال کارگری به ۶ سال حبس تعزیری با اتهامات اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت ملی و فعالیت تبلیغی علیه نظام محکوم شده است (۵ سال برای اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور و یک سال برای تبلیغ علیه نظام).
کیوان مهتدی، فعال کارگری و عضو‌ کانون نویسندگان ایران، در تاریخ ۱۹ ام اردیبهشت ماه امسال در خانه به همراه همسرش آنیشا اسداللهی دستگیر شد و با گذشت بیش از ۲۴۵ روز همچنان به صورت بازداشت موقت در بند ۴ زندان اوین به‌سر می‌برد.
این حکم سبعانه در حالی است که ایشان تنها به‌عنوان مترجم همراه معلمان و کارگران در جلساتی در چهارچوب مناسبات متعارف سندیکایی حضور داشته است. ایشان در پرونده موسوم به دو فعال سندیکایی فرانسوی به‌عنوان مترجم حضور داشتند و اکنون با گذشت بیشتر از ۸ ماه همچنان در بازداشت موقت به‌سر می‌برد.
سندیکای شرکت واحد حکم صادر شده علیه کیوان مهتدی را قویاً محکوم می‌کند و خواستار آزادی بی‌قید و شرط او و دیگر فعالین کارگری، معلمان، دانشجویی، زنان و کلیه زندانیان سیاسی و عقیدتی است. (۲۰ دی ۱۴۰۱)
۲ــ تأیید شش سال حبس تعزیری و دو سال تبعید و ممنوعیت فعالیت علیه کارگران زندانی رضا شهابی و‌ حسن سعیدی در بی‌دادگاه تجدیدنظر
بی‌دادگاه تجدید نظر، احکام بی‌دادگاه بدوی علیه رضا شهابی و حسن_سعیدی از فعالان سندیکای کارگران شرکت واحد را بدون حضور آنان عیناً تأیید کرده است.
آنها به اتهامات کلیشه‌ای فعالیت تبلیغی علیه نظام و اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور، هر یک به مجموعاً ۶ سال حبس تعزیری (۵سال اجرایی) محکوم شدند. و در حکم صادره مجازات تکمیلی مبنی بر ممنوعیت خروج از کشور و عضویت در احزاب و فعالیت در شبکه‌های اجتماعی و منع از اقامت در تهران و استان‌های مجاور به مدت ۲سال تعیین شده ‌است.
همانطور که پیشتر اعلام‌ کرده‌ بودیم انتظار دادگاهی عادلانه از حاکمیت توهمی‌ بیش نیست، و‌ یک‌بار دیگر به مقامات حکومتی یادآوری میکنیم که سرکوب، زندان، سناریوسازی‌های نخ‌نما و دادگاه‌های فرمایشی دیگر اثر ندارند.
کلیه فعالین کارگری، معلمی، دانشجویی، دانش‌آموزی، و فعالین جنبش زنان، معترضین بازداشتی و زندانیان سیاسی آزاد باید گردند. (۲۲ دی ۱۴۰۱)
منبع: «کانال تلگرام سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌ حومه»

موضع‌گیری فرزین علیه خاندوزی: جنگ در تیم اقتصادی دولت بالا گرفت!
موضع‌گیری محمدرضا فرزین رئیس کل جدید بانک مرکزی علیه سخنان خاندوزی در رسانه ملی مبنی بر اینکه دنبال تثبیت نرخ مشخصی در دلار نیستیم؛ فرزین اعلام کرده بود دلار نیما در ۲۸۵۰۰ تومان برای یک سال تثبیت می‌شود که به یک‌باره محمد مخبر فرمانده اقتصادی دولت وارد معرکه شد و زمان را به ۲ سال افزایش داد؛ نشان می‌دهد که جنگ در تیم اقتصادی سردرگم و بی‌هویت دولت سید ابراهیم رئیسی بالا گرفته است.
محمدرضا فرزین پس از نشست مشترک با اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: سیاست‌های کلی بانک مرکزی در حوزه ارز، سیاست ثبات‌بخشی به بازار بوده و در سال آینده هم با هم‌فکری مجلس در قانون بودجه جایگاه آن را مشخص خواهیم کرد.
این سخنان پس از صحبت‌های خاندوزی که در تضاد با آن قرار دارد دارای معنای مشخصی است و واقعیات نظام تصمیم‌سازی در دولت سیزدهم را به‌خوبی نشان می‌دهد.
به‌نظر می‌رسد که جنگ در تیم اقتصادی دولت که از بی‌هویتی رنج می‌برد و اقتصاد ایران را وارد بحران عمیق کرده بالا گرفته است که بدون تغییرات اساسی در تیم اقتصادی دولت امید به تغییر و اصلاح نمی‌رود و نمی‌توان توقع داشت شاهد تغییری جدی در سیاست‌ها باشیم.
منبع: «موسسه مطالعاتی تحریریه»

 

اندازه اقتصاد (تولید ناخالص داخلی) ایران بر اساس قیمت دلار بیش از ۴۰ درصد کوچک شده است
اندازه اقتصاد (تولید ناخالص داخلی) ایران بر پایه قیمت‌های حقیقی در ۵ سال گذشته تقریباً ثابت مانده، اما اندازه اقتصاد ایران بر حسب قیمت‌های اسمی‌ (جاری) با توجه به تورم بالا افزایش یافته است.
در صورتی که اندازه اقتصاد ایران بر اساس قیمت دلار محاسبه شود، بایستی میزان آن تغییر قابل توجهی پیدا نکند. بر این اساس قیمت دلار حدود ۲۳ هزار تومان محاسبه می‌شود. در صورتی که قیمت دلار ۴۰ هزار تومان ملاک قرار گیرد، به مفهوم این است که با توجه به دلاریزه شدن، اقتصاد ایران بیش از ۴۰ درصد کوچک شده است.
افزایش دستوری ــ تحمیلی قیمت دلار موجب می‌شود:
۱ــ حدود ۴۰ درصد تورم قیمت‌ها ایجاد شود که بخشی از آن در سال جاری و بقیه آن ظرف مدت ۲ ــ ۱ سال آینده تخلیه شود.
به‌ویژه افزایش قیمت دلار تأثیر خود را بر روی قیمت مسکن و کالاهای مصرفی (با سهم بالای ۵۰ درصد از سبد هزینه‌ها) به‌سرعت نشان می‌دهد.
۲ــ چون با سقوط ارزش ریال اقتصاد دچار کمبود نقدینگی می‌شود، نیاز به خلق نقدینگی خواهد بود.
منبع:‌ «کانال تلگرام احسان سلطانی، اقتصاددان نهادگرا»

۵۰ درصد مردم ایران دچار فقر غذایی هستند
طبق گزارش رسمی دفتر پایش فقر وزارت رفاه، ۲۵/۶ میلیون نفر زیر خط فقر مطلق هستند. نکته اینست در دهه اخیر درآمد سرانه ۳۵ درصد افت کرده اما میانه کالری حدود ۲۰ درصد.
یعنی خانوار ایرانی در این دهه تمام تلاشش را کرده است که با خرج کردن پس‌انداز، کاهش سایر هزینه‌ها و احیانا وام و... برای حفظ استاندارد تغذیه تلاش کند.
تهدید‌کننده، عدم وجود هیچ افقی برای کاهش تورم است، بالاخص که سال بعد بحران ارزی محتمل و تورم فشار هزینه به تورم خلق پول و کسری بودجه اضافه خواهد شد. یعنی برای اولین بار در اقتصاد ایران برای سه سال متوالی تورم بالای ۴۰ درصد خواهیم داشت. همچنین برای ۷امین سال متوالی تورم خوراکی‌ بیشتر از تورم کل بوده و افت محسوس پس‌انداز سرانه در کنار نبود افقی برای رشد درآمد سرانه، حاکی از عدم وجود سپر تورمی‌ برای خطرناک‌ترین نوع تورم، یعنی تورم خوراک است.
به‌نظر ابعاد اجتماعی ــ سیاسی تهدید فقر غذایی و رفاه، گسترده‌تر از آنست که بتوان ترسیم کرد.
منبع: «اکو ایران»

خودکشی دستکم ۲۳ کارگر در کمتر از یک سال به دلیل فقر، طلب مزدی، تعدیل و اخراج از محل کار
بررسی‌ها از اخبار منتشرشده درباره خودکشی کارگران در سال ۱۴۰۱ نشان می‌دهد از ابتدای امسال تا ۸ دی و طی ۲۸۳ روز، ۲۳ کارگر، به دلیل فقر، معوقات و طلب‌های مزدی یا تعدیل و اخراج از محل کار، خودکشی کرده‌اند که صرف‌نظر از تاریخ تقویمی ‌ثبت خودکشی‌ها، به‌طور میانگین، هر ۱۲ روز یک کارگر برای پایان دادن به زندگی خود اقدام کرده است. تمام متوفیان مرد بوده‌اند.
منبع: «روزنامه اعتماد»

صدها هزار کودک بلوچ شب‌ها گرسنه می‌خوابند!
گزارش رسمی‌ پایش فقر که از سوی وزارت رفاه منتشر شد، استان‌های ایران را از نظر سطح فقر مقایسه کرده است. نرخ فقر در کل کشور حدود ۳۰ درصد است اما در بعضی استان‌ها مثل استان سیستان ‌و بلوچستان این نرخ با فاصله، بالاتر از ۵۰ درصد شده است، یعنی بیش ‌از نیمی‌ از هموطنان ما در استان سیستان ‌و بلوچستان در فقر مطلق به‌سر می‌برند و شب‌ها گرسنه می‌خوابند.
منبع: «کانال تلگرام اتحاد سراسری بازنشستگان ایران»

وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد که ازسرگیری توافق هسته‌ای با ایران فعلیت ندارد
«ند پرایس»، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد که: ایالات متحده آمریکا ازسرگیری توافق هسته‌ای را از دستور کار روابط خود با ایران خارج کرده و مخالفت با همکاری‌های نظامی ــ فنی با روسیه را در رأس این دستور کار قرار داده است. کشورهای غربی ادعا می‌کنند که ایران پهپادهایی را برای عملیات نظامی ‌در اوکراین به روسیه می‌دهد. مسکو و تهران چنین اتهاماتی را رد کردند. «ناصر کنعانی» سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز ۲۲ دسامبر ادعای انتقال پهپادها به فدراسیون روسیه را بی‌اساس خواند و تأکید کرد که تهران به هیچ طرف درگیری هواپیماهای بدون سرنشین منتقل نکرده است. وی افزود: برجام ماه‌هاست که از دستور کار خارج شده است. «پرایس» در جلسه‌ای برای رسانه‌ها گفت که: در رأس دستور کار ما این است که تمام تلاش خود را برای حفظ حقوق جهانی مردم ایران و مقابله با همکاری‌های امنیتی فزاینده بین ایران و روسیه انجام دهیم. «جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا پیشتر اذعان کرده بود که توافق هسته‌ای ایران «مرده» است، اما از رسمی ‌کردن آن خودداری کرده بود. مقامات ایالات متحده آمریکا به‌طور رسمی‌ به مشارکت در مذاکراتی که برای از‌سرگیری توافقاتی که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا از آن خودداری کرده بود، ادامه می‌دهد.
منبع: «ریا نووستی»
https://ria.ru/۲۰۲۳۰۱۰۵/ssha-۱۸۴۳۱۰۱۱۳۵.html

ناوهای ایرانی قصد دارند در خلیج پاناما مستقر شوند
دریابان «شهرام ایرانی» فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ‌ایران گفت: ایران قصد دارد تا پایان ماه مارس حضور خود را در اقیانوس آرام گسترش دهد و این ناوگان برای اولین بار در خلیج پاناما متمرکز خواهد شد. ما تا به امروز مواضع خود را در تمامی‌ تنگه‌های استراتژیک جهان به استثنای دو منطقه گسترش داده‌ایم ... خبرگزاری «مهر» به نقل از این دریابان ایران گفت: «ما امسال (۱۴۰۱) برای گسترش حضور خود در خلیج پاناما برنامه‌ریزی کرده‌ایم». به گفته وی، در ساختار نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ‌سه ستاد فرماندهی ایران تشکیل شده که هر کدام مسئولیت یکی از مناطق اقیانوسی را بر عهده دارند. وی افزود: «اگر امروز در اقیانوس‌های هند و اطلس مستقر هستیم، امسال حضور خود را در اقیانوس آرام گسترش خواهیم داد».
منبع: «ریا نووستی»
https://ria.ru/۲۰۲۳۰۱۱۱/iran-۱۸۴۴۱۱۳۷۵۱.html

ایران قدرت ۲۲ جهان در تجارت دریایی شناخته شد
کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل (آنکتاد) از افزایش ۱۹۰هزار تنی ظرفیت ناوگان کشتیرانی ایران در سال ۲۰۲۲ خبر داد و اعلام کرد ایران توانسته است جایگاه خود را به‌عنوان قدرت تجاری ۲۲ جهان در این سال حفظ کند.
به گزارش اسپوتنیک، آنکتاد در بخشی از جدیدترین گزارش خود کل کشتی‌های ایران را ۲۵۵ فروند اعلام کرده است. در سال ۲۰۲۱ تعداد ۸ فروند کشتی جدید به ناوگان تجارت دریایی ایران افزوده شده بود و در سال ۲۰۲۲ نیز یک فروند کشتی به ناوگان کشتی‌های ایران اضافه شده است.
به همین ترتیب ظرفیت حمل بار ناوگان کشتیرانی ایران در سال ۲۰۲۲ حدود یک درصد برابر با ۱۹۰ هزار تن افزایش یافته است و به ۱۹ میلیون و ۴۴۱ هزار تن رسیده است.
https://spnfa.ir/۲۰۲۳۰۱۱۴/%D۸%A۷%DB%۸C%D۸%B۱%D۸%A۷%D۹%۸۶-%D۹%۸۲%D۸%AF%D۸%B۱%D۸%AA--%D۸%AC%D۹%۸۷%D۸%A۷%D۹%۸۶-%D۸%AF%D۸%B۱-%D۸%AA%D۸%AC%D۸%A۷%D۸%B۱%D۸%AA-%D۸%AF%D۸%B۱%DB%۸C%D۸%A۷%DB%۸C%DB%۸C-%D۸%B۴%D۹%۸۶%D۸%A۷%D۸%AE%D۸%AA%D۹%۸۷-%D۸%B۴%D۸%AF--۱۴۲۲۰۲۵۶.html

ایران و مصر به یکدیگر نزدیک می‌شوند
«ناصر کنعانی» سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت: «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه ایران و عبدالفتاح السیسی رئیس‌جمهور مصر در حاشیه اجلاس منطقه‌ای عراق که اخیراً در اردن برگزار شد، گفت‌وگوهای مثبتی انجام دادند. این خبر را در تاریخ ۲ ژانویه خبرگزاری تسنیم گزارش کرده است. «کنعانی» در یک کنفرانس مطبوعاتی با خبرنگاران گفت: وزیر امور خارجه ایران و رئیس‌جمهور مصر در حاشیه کنفرانس بغداد در امان در دسامبر ۲۰۲۲ گفت‌وگوهای کوتاهی داشتند. وی افزود که «روح مذاکرات» مثبت است، زیرا هر دو طرف مایل به شرکت در مذاکرات سازنده هستند. «کنعانی» همچنین گفت: ایران و مصر اخیراً یک سری مذاکرات دوجانبه در مورد مسائل کنسولی انجام دادند. وی از «محمد شیعه السودانی»، نخست‌وزیر عراق به‌خاطر اعلام اخیرش مبنی بر آمادگی بغداد برای کمک به تسهیل مذاکرات بین مقامات ایرانی و مصری تشکر کرد. سخنگوی وزارت امور خارجه با تأکید بر اینکه ایران از چنین «ابتکارات مثبتی» عراق که به همگرایی دیدگاه‌های مشترک ایران و سایر کشورهای منطقه به‌ویژه مصر کمک می‌کند، استقبال می‌کند، گفت: جمهوری اسلامی ‌ایران اصولاً از هرگونه حرکت مثبت و توسعه‌ای که منجر به توسعه شود استقبال می‌کند و به شکل‌گیری فضایی جدید در روابط دوجانبه ایران و مصر و به هرگونه ابتکار مثبت در این زمینه پاسخ مثبت خواهد داد. آنطور که «اوروآسیا دیلی» قبلاً گزارش داده بود، تنش بین تهران و قاهره پس از انقلاب اسلامی ۱۹۷۹ به رهبری آیت‌الله خمینی آغاز شده بود.
منبع: «اوروآسیا دیلی»
https://eadaily.com/ru/news/۲۰۲۳/۰۱/۰۲/iran-i-egipet-prodolzhayut-sblizhenie

 

اخبار جهان

 

دمشق: استفاده اردوغان از آشتی با سوریه به عنوان ترفند انتخاب مجدد
دولت سوریه هنوز نشست وزرای خارجه ترکیه، سوریه و روسیه را تأیید نکرده است و ادعاها مبنی بر تعیین تاریخ را رد کرده است.
منابع آگاه سوری در ۱۲ ژانویه به رسانه‌ها گفتند که نشست آتی که بین وزرای خارجه سوریه، ترکیه و روسیه در حال برنامه‌ریزی است، هنوز تأیید نشده است، زیرا دولت دمشق تا کنون رسماً این نشست را تأیید نکرده است.
دمشق هنوز با برگزاری این نشست موافقت نکرده است ... و از تعیین تاریخ نشست قبل از تعیین اهداف آن که در خط مقدم آن خروج ارتش ترکیه از کل خاک سوریه است، خودداری کرده است.
آنها افزودند: "«رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه در رابطه با نزدیک شدن به رهبری سوریه اهداف انتخاباتی را دنبال می‌کند ... دمشق علاقه‌ای به ارائه این کارت به آنها ندارد.»
این نشان می‌دهد که برای ترکیه، تلاش آشتی ابزاری برای نشان دادن دولت اردوغان به‌عنوان یک قهرمان در دیپلماسی است و در نتیجه شانس او ​​را برای انتخاب مجدد تقویت می‌کند.
در همان روز، مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه گفت که تعدادی از تاریخ‌های احتمالی برای این دیدار از جمله زمان هفته آینده به او ارائه شده است، اما تاریخ‌های پیشنهادی «با برنامه [ترکیه] مطابقت ندارد».
با این حال، روزنامه الوطن سوریه دو روز قبل گزارش داد که «تاریخ توافقی» برای نشست وزیران خارجه وجود ندارد و «همه اخبار در این زمینه تاکنون خالی از واقعیت است».
ماه گذشته، سوریه پیشنهاد دیدار اردوغان و بشار اسد را رد کرد. در آن زمان، یکی از اعضای حزب عدالت و توسعه اردوغان (AKP)، اورهان میروغلو، نماینده مجلس گفت که دمشق برگزاری چنین نشستی را تا پس از انتخابات ترکیه نمی‌پذیرد.
https://thecradle.co/Article/News/۲۰۳۲۶

وزارت خارجه ترکیه در پاسخ به سئوالی مبنی بر تأیید درخواست سوئد و فنلاند به ناتو:‌ عجله نداریم!
«مولود چاووش اوغلو»، وزیر امور خارجه ترکیه گفت، سوئد و فنلاند در ارتباط با روند پیوستن به ناتو تحت «فشار زمانی» هستند، آنکارا این نگرانی را ندارد. در شرایط عملیات ویژه روسیه در اوکراین، در ۱۸ ماه مه فنلاند و سوئد درخواست‌‌هایی را برای پیوستن به این ائتلاف به دبیرکل ناتو ارسال کردند. در حال حاضر، درخواست سوئد و فنلاند برای ناتو تنها توسط دو کشور از ۳۰ کشور ــ مجارستان و ترکیه ــ تایید نشده است. به نقل از روزنامه صباح، چاووش اوغلو گفت: «ما این وضعیت را به یکسان به همه، با کسی که دیدار می‌کنیم توضیح می‌دهیم. هنوز گام‌های زیادی باید برداشته شود. فنلاند و سوئد تحت فشار زمانی قرار گرفته‌اند. به‌خصوص در فنلاند که در ماه‌های آینده انتخابات برگزار می‌شود. ما هیچ فشار زمانی نداریم. مهم نیست که در این مورد از ما چه کسی بپرسد، ما اجازه دادیم روند مذاکرات عضویت بعد از امضای توافق سه‌جانبه آغاز شود. در نهایت ما گفتیم که اگر این دو کشور به این توافق عمل کنند آنگاه آن به پارلمان ما خواهد رفت.
منبع: «ریا نووستی»
https://ria.ru/۲۰۲۳۰۱۰۳/chavushoglu-۱۸۴۲۹۵۰۲۹۰.html

رئیس جمهور جدید برزیل خصوصی‌سازی شرکت‌های دولتی را لغو کرد
به گزارش پرتال خبری «G۱»، «لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا»، رئیس‌جمهور جدید برزیل، خصوصی‌سازی شرکت‌های بزرگ دولتی را که توسط سلف خود، ژایر بولسونارو اعلام شده بود، لغو کرد. این رسانه خاطرنشان می‌کند: رئیس‌جمهور تصمیم گرفت روند خصوصی‌سازی ۸ شرکت دولتی از‌جمله (نفت و گاز) «پتروبراس و کوریوس» (پست) را که در زمان دولت «ژایر بولسونارو» رئیس‌جمهور سابق آغاز شده بود، لغو کند.
منبع: «ریا نووستی»
https://ria.ru/۲۰۲۳۰۱۰۲/privatizatsiya-۱۸۴۲۸۶۹۴۰۶.html

حزب کمونیست برزیل (PCB) ــ مبارزه مشترک علیه کودتا را سازماندهی کنید!
مترجم: م. چابکی
بعدازظهر یکشنبه ۸ ژانویه ۲۰۲۳، هواداران ژایر بولسونارو به کنگره ملی حمله و ساختمان‌های ارگان‌های دولتی را به قصد شورش و کودتا اشغال کردند.
این جنبش چندین ماه است که توسط گروه‌های راست افراطی برزیل  با حمایت مالی قابل توجهی از سوی بازرگانان و بخشی از پلیس و نیروهای مسلح  تدارک شده است. رسانه‌های مختلف، گروه‌های راست افراطی آشکارا با عدم رسمیت شناختن نتایج انتخابات، حمله به دموکراسی را رهبری کردند.
تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی از‌جمله تلویزیون منتشر می‌شود، تردیدی باقی نگذاشت که بخشی از نیروی پلیس مانع توطئه‌گران نشده‌اند. آنان با بسیج حدود ۱۰۰ اتوبوس تظاهر‌کننده جهت تدارک کودتا وارد پایتخت فدرال شدند. مشخص بود این رویداد منحصر‌به‌فرد نیست:
بعد از اعلام پیروزی لولا، اقدامات بعدی برای به‌دست گرفتن قدرت مانند آنچه در برزیل  در ۲۴ دسامبر رخ داده است، بمب‌گذاری با یک کامیون تانکر در فرودگاه برازیلیا، در آستانه پایان دوره بولسونارو، علناً آماده هرج‌و‌مرج، نفرت‌پراکنی، رویارویی با نهادها و فراهم کردن زمینه برای مداخله نظامی بودند.
حزب کمونیست برزیل به‌درستی پیش‌بینی کرد، یک حمله آشکار بر بدنه دموکراتیک کشور وجود دارد. ما خواستار رسیدگی فوری و مجازات مقاماتی هستیم که از مسئولیت شانه خالی کرده و این حادثه فاجعه‌بار را ممکن ساخته‌اند. ما خواستار تحقیقات برای شناسایی عوامل مالی این کودتاگران و دستگیری آنان هستیم.
شرایط کنونی مستلزم واکنش مؤثر و مشخص و همه‌جانبه جنبش‌ مردمی‌ و سازمان‌های اجتماعی دموکراتیک و احزاب چپ علیه نئوفاشیسم و گروه‌های تروریستی است که باید با وحدت عمل آن را دفع کرد.
ما پیشنهاد می‌کنیم:
۱ــ تشکیل ستاد مشترک اضطراری از رهبران ملی، احزاب چپ و ترقیخواه برای انجام اقدامات عملی، بسیج علیه تحریک‌کنندگان با جلوگیری از کودتا، با دستگیری رهبران و اخراج کارمندان دولتی درگیر انجام گیرد.
۲ــ تصمیم جمعی در مناطق برای تحریک‌کنندگان و کودتاچیان، درخواست دستگیری سازمان‌دهندگان تحریکات انجام گیرد.
۳ــ سازماندهی گسترده تشکیلات منطقه‌ای برای محکومیت کودتا و دفاع از آزادی‌های دموکراتیک شدت یابد!
فاشیسم را نمی‌گذاریم پیروز شود!
کمیسیون ملی سیاسی حزب کمونیست برزیل
منبع: «سایت اشتراک (منبع اصلی: سایت حزب کمونیست جمهوری دنباس)»

انگلیس و عربستان سعودی در حال مذاکره برای پروژه‌های مشترک انرژی خورشیدی هستند
لندن به‌دنبال تقویت همکاری در زمینه انرژی سبز با ریاض پس از سال‌ها فروش سلاح به پادشاهی برای استفاده در کشتار غیرنظامیان یمن است.
دولت بریتانیا اعلام کرد که در حال مذاکره با عربستان سعودی برای آغاز پروژه‌های مشترک انرژی خورشیدی (SBSP) است. با همکاری شرکت اسپیس سولار مستقر در بریتانیا و شهر نئوم ریاض، دو کشور به‌دنبال استفاده از پنل‌های خورشیدی برای به‌دست آوردن انرژی خورشیدی وبه‌منظور توزیع آن در جامعه بین‌المللی هستند.
روز پنجشنبه، گرانت شاپس، وزیر امور خارجه لندن در امور بازرگانی، با عبدالله السوها، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات عربستان سعودی، دیدار کرد تا در مورد برنامه‌های ایجاد سرمایه‌گذاری مشترک بین لندن و ریاض گفت‌وگو کند. دولت بریتانیا گفت که پادشاهی «نشانه‌های دلگرم‌کننده» در اصلاحات اجتماعی و حقوق بشر نشان داده است و «پر از فرصت برای اقتصاد بریتانیا است».
 https://thecradle.co/Article/News/۲۰۳۵۹

امارات و انگلیس تفاهم‌نامه انرژی و تغییرات آب و هوایی را امضا کردند  
این تفاهم‌نامه همچنین شامل همکاری در زمینه انرژی هسته‌ای، هیدروژن کم کربن و تقویت همکاری در انرژی‌های تجدیدپذیر است. به گفته منابع رسمی، این تفاهم‌نامه با هدف «تقویت همکاری‌های استراتژیک و فنی در بخش انرژی، توسعه فناوری‌های انرژی‌های تجدید‌پذیر، از‌جمله چارچوب‌های نظارتی و مشوق‌ها» است. در مراسم امضای قرارداد، سهیل بن محمد المزروعی، وزیر انرژی و زیرساخت امارات و گرانت شاپس، وزیر امور خارجه بریتانیا در امور بازرگانی، انرژی و استراتژی صنعتی و دیگر مقامات دو کشور حضور داشتند. وزیر اماراتی توضیح داد که این تفاهم‌نامه «با توجه به منافع مشترک دو کشور بسیار مهم است، زیرا به آنها کمک می‌کند تا یک سیاست انرژی را اجرا کنند که تأمین انرژی کم کربن، ایمن و پایدار با قیمت‌های مقرون به صرفه را فراهم کند.»
مزروعی همچنین بر نقش حیاتی امارات و بریتانیا در ایجاد پایه‌های اقدامات اقلیمی‌ در حالی که امارات متحده عربی برای میزبانی اجلاس آب و هوای COP۲۸ در دبی آماده می‌شود، تأکید کرد. توافق بین ابوظبی و لندن در همان روزی انجام شد که مصدر، یک تأمین‌کننده انرژی‌های تجدیدپذیر در امارات، اعلام کرد. تفاهم‌نامه مشابهی را با چهار شرکت هلندی برای بررسی امکان صادرات هیدروژن سبز از ابوظبی به اروپا امضا کرده است.
https://thecradle.co/Article/News/۲۰۳۴۹

«بایدن» سخنان رئیس‌جمهور کره جنوبی در مورد رزمایش مشترک هسته‌ای را رد کرد
سرویس مطبوعاتی کاخ سفید اعلام کرد، «جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا مذاکرات «یون سوک یول»، رئیس‌‌جمهور کره جنوبی با ایالات متحده آمریکا در مورد تمرینات هسته‌ای مشترک را تکذیب کرد. «یون سوک یول» پیشتر در مصاحبه‌ای با روزنامه «Joseon Ilbo» اظهار داشت که سئول در حال مذاکره با واشنگتن برای برنامه‌ریزی و اجرای مشترک رزمایش‌هایی با حضور نیروهای هسته‌ای ایالات متحده آمریکا برای مقابله با تهدید هسته‌ای ادعایی کره شمالی است. وی در عین‌حال اطمینان داد که بحثی در مورد دستیابی کره جنوبی به سلاح هسته‌ای وجود ندارد. «بایدن» در پاسخ به سئوال روزنامه‌نگاری که آیا در مورد تمرینات هسته‌ای مشترک با کره جنوبی صحبت می‌کند، پاسخ «نه» داد. «کیم جونگ اون»، رهبر کره شمالی، پیشتر در ششمین پلنوم حزب کارگران کره شمالی در نشست هشتم، از نیاز به تقویت نیروهای هسته‌ای این کشور، تولید انبوه کلاهک‌های هسته‌ای، ایجاد سیستم جدیدی از موشک‌های بالستیک قاره‌پیما با قابلیت شلیک فوری و قادر به ضدحمله فوری و تکمیل سریع پروژه ماهواره‌های شناسایی و وسیله پرتاب برای آن است خبر داده بود. به گفته «کیم جونگ اون»، شرایطی که «عروسک‌های کره جنوبی» آشکارا دشمن کره شمالی شده‌اند، مستلزم افزایش «تصاعدی» تعداد کلاهک‌های هسته‌ای در زرادخانه کره شمالی است و بر اهمیت و ضرورت تولید انبوه سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی تأکید کرد.
منبع: «اوروآسیا دیلی»
https://eadaily.com/ru/news/۲۰۲۳/۰۱/۰۳/bayden-oproverg-slova-prezidenta-yuzhnoy-korei-o-sovmestnyh-yadernyh-ucheniyah

تقویت روابط بایدن و کیشیدا برای مقابله با چین، توکیو را در خط مقدم قرار می‌دهد
به گفته کارشناسان، تعهد جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا و فومیو کیشیدا، نخست‌وزیر ژاپن برای تقویت روابط کشورهایشان و تقویت اتحادها در منطقه هند و اقیانوس آرام به‌بهانه مقابله با چین ــ دشمن خیالی آنها ــ نشان‌دهنده بمبی برای صلح پایدار منطقه است. با اعتقاد بر این که ژاپن نیز در حال زمینه‌سازی برای جلب توجه اعضای گروه هفت G۷ که میزبان این اجلاس در سال جاری است، برای تمرکز بر حمله به چین می‌باشد. 
آنها بر این باورند که چنین «ائتلافی» که به حمایت کشور از توسعه نظامی ‌کمک می‌کند، شمشیر دولبه ای برای توکیو است، زیرا ژاپن را به خط مقدم حمله و تحقیر در سراسر منطقه هند و اقیانوس آرام سوق می‌دهد. 
رهبران ایالات متحده و ژاپن در بیانیه مشترکی که شامل خلاصه‌ای جامع از حوزه‌های توافق ــ از دفاع و تجارت گرفته تا فناوری‌های حیاتی و برابری جنسیتی ــ بود، گفتند: «اتحاد امنیتی ما هرگز قوی‌تر از این نبوده است. 
در این بیانیه آمده است: «درعین حال، هند و اقیانوسیه با چالش‌های فزاینده‌ای مواجه است، از اقدامات مغایر با نظم بین‌المللی مبتنی بر قوانین چین تا تحریکات کره شمالی».
https://www.globaltimes.cn/page/۲۰۲۳۰۱/۱۲۸۳۷۹۴.shtml

چین اولین هواپیمای بدون سرنشین دریایی خودران جهان را می‌سازد
چین روز پنجشنبه ۱۲ ژانویه اولین پهپاد دریایی جهان را به‌نام ژو‌های یون آماده ساخت که می‌تواند به‌تنهایی کار کند. حامل بدون سرنشین را می‌توان از راه دور کنترل کرد. این هواپیمای دریایی به‌طور مستقل در آب‌های آزاد حرکت و تحقیقات علمی ‌دریایی و مشاهدات دیگر را انجام می‌دهد. 
کشتی Zhu Hai Yun که ساختن آن یکسال و نیم طول کشید، صبح روز پنجشنبه وارد بندر اصلی خود در بندر Zhuhai Gaolan در استان گوانگدونگ چین جنوبی شد و به‌طور رسمی ‌مورد استفاده قرار گرفت. 
این هواپیما تحت نظارت آزمایشگاه علوم و مهندسی دریایی جنوب گوانگدونگ (Zhuhai)، ساخته شد. ژو‌های یون اولین کشتی تحقیقاتی علمی‌ با سیستم بدون سرنشین جهان و با عملکردهای ناوبری و کنترل از راه دور مستقل است و اولین گواهینامه کشتی هوشمند توسط انجمن طبقه بندی چین (CCS) را دریافت کرده است.
طراحی و ساخت ژو‌های یون از اصول هوش سبز، پشتیبانی علمی‌ از سیستم‌های بدون سرنشین و «احساس آینده» پیروی کرده است. در همین حال، سیستم‌های قدرت، سیستم‌های محرکه، سیستم‌های هوشمند، سیستم‌های موقعیت‌یابی نیرو و سیستم‌های پشتیبانی تحقیقاتی به‌طور مستقل توسط تیم‌های تحقیقاتی چینی توسعه یافته‌اند. 
این اولین آزمایش حرفه‌ای دریایی ژو‌های یون است. چن داک، یکی از اعضای آکادمی ‌علوم چین و مدیر آزمایشگاه علوم و مهندسی دریایی گوانگدونگ، گفت: هدف آن آزمایش عملکرد ناوبری خودران و پرتاب کشتی بدون سرنشین است.
https://www.globaltimes.cn/page/۲۰۲۳۰۱/۱۲۸۳۷۴۴.shtml

پهپاد کره شمالی وارد منطقه پرواز ممنوع در اطراف دفتر ریاست جمهوری کره جنوبی شد
به گزارش «یونهاپ» به نقل از یک مقام نظامی، یکی از پهپادهای کره شمالی برای مدت کوتاهی وارد منطقه پرواز ممنوع در اطراف دفتر رئیس‌جمهور کره جنوبی «یون سوک یول» در سئول شد. این مقام گفت: «این هواپیما بر ای مدت کوتاهی به ناحیه شمالی منطقه (P-۳۷) پرواز کرد، اما به تأسیسات کلیدی امنیتی نزدیک نشد. اشاره می‌شود که «لی جونگ ساب» وزیر دفاع کره جنوبی طی یک جلسه توجیهی در مورد اقدامات مبارزه با پهپادها به رئیس‌جمهور از نفوذ یک پهپاد به بخشی از منطقه اطلاع داده بود. پیش از این، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح کره جنوبی گزارش رسانه‌ها مبنی بر ورود این پهپاد به منطقه «P-۳۷» را رد کرده بود. «لی سونگ جونگ»، سخنگوی کمیته اعلام که گزارش‌های رسانه‌ها «صحت ندارد». گزارش‌ها حاکی از آن است که کره شمالی ماه گذشته پنج پهپاد فرستاده که از خط مرزی عبور کرده و بر فراز خاک کره جنوبی پرواز کرده‌اند. یکی از این پهپادها توانسته بود خود را به مناطق شمالی سئول برساند. این پهپاد به کره شمالی بازگشته و بقیه از رادار کره جنوبی ناپدید شده‌اند.
منبع: « اینترفاکس»
https://www.interfax.ru/world/۸۷۹۶۵۹

۲۳۱ میلیارد روبل برای نوسازی ناوگان غیرنظامی ‌روسیه طی چهار سال آینده هزینه خواهد شد
برنامه کشتی‌سازی غیرنظامی ‌تا سال ۲۰۲۷ حدود ۲۳۱ میلیارد روبل برآورد شده است. این مسأله را معاون نخست‌وزیر ــ رئیس وزارت صنعت و تجارت «دنیس مانتوروف» در دیدار با «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه بیان کرد. گمان می‌رود که ۱۳۶ میلیارد روبل به این امر تخصیص خواهد شد و ۸۵ میلیارد دیگر توسط شرکت لیزینگ حمل‌و‌نقل دولتی از بازار جذب شود. روی‌هم‌رفته طی چهار سال، کارخانه‌های کشتی سازی روسیه قصد دارند ۲۶۰ کشتی غیرنظامی ‌برای اهداف مختلف بسازند. بیشترین حجم برای کشتی‌های باری (کشتی‌های کانتینری، تانکر، بارج، یدک کش و غیره) پیش‌بینی می‌شود.
منبع: «راسیسکایا گازیتا»
https://rg.ru/۲۰۲۳/۰۱/۱۱/na-obnovlenie-grazhdanskogo-flota-rossii-za-chetyre-goda-potratiat-۲۳۱-mlrd-rublej.html

سفیر آنگولا: غرب برای انرژی به آفریقا هجوم می‌برد
کشورهای غربی برای جایگزینی نفت و گاز روسیه به کشورهای آفریقایی هجوم بردند. این را «آگوستو داسیلوا کونا»، سفیر آنگولا در روسیه بیان کرد. این سفیر به «ریانووستی» گفت :«من نمی‌توانم در مورد وضعیتی که به نتیجه درگیری بین روسیه و اوکراین تبدیل شده، چیزی بگویم. کشورهای غربی امروزه به‌معنای واقعی کلمه به آفریقا از‌جمله آنگولا هجوم می‌برند تا همکاری اقتصادی خود را با این منطقه توسعه دهند. هم ما و هم آنها می‌دانیم که بسیاری از مواد معدنی در آفریقا وجود دارند». به گفته وی، مجامع مختلف اقتصادی به‌طور فزاینده‌ای: «آمریکا ــ آفریقا»، «فرانسه ــ آفریقا»، «چین ــ آفریقا» و غیره برگزار می‌شوند. «آگوستو داسیلوا کونا» اشاره کرد که: «این نشان می‌دهد که منابع برای بقای بیشتر در آفریقا قرار دارد.» بر اساس گزارش اوپک، ذخایر گاز ثابت آنگولا ۳۰۱ میلیارد متر مکعب و نفت ۲/۵ میلیارد بشکه است. بر اساس این شاخص، این کشور پس از نیجریه و موزامبیک در رده دوم قاره قرار دارد. «ولادیمیر تااروف»، سفیر روسیه در آنگولا گفت که تاکنون این کشور نمی‌تواند جایگزین عرضه گاز روسیه شود، زیرا زیرساخت‌های لازم وجود ندارند.
منبع: «اوروآسیا دیلی»
https://eadaily.com/ru/news/۲۰۲۳/۰۱/۰۳/posol-angoly-zapad-bezhit-v-afriku-za-energonositelyami

لتونی سرشماری «مخفی» را تکمیل کرد: نتایج وحشتناک است
روزنامه‌نگاران نشریه شبکه محلی «PRESS» امروز، ۳ ژانویه، گزارش دادند که ۹۹/۹ درصد از جمعیت لتونی نمی‌دانند، سرشماری «سری» به پایان رسیده است. تا اول ژانویه ۲۰۲۱ در جمهوری ، ۱۸۹۳۲۲۳ نفر زندگی می‌کردند. با این حال، به‌طور کلی پذیرفته شده که در آن زمان در لتونی ۲۰۲۵۷۵۷ نفر وجود داشتند، اینها داده‌هایی هستند که در انواع کتابچه‌های تبلیغاتی دولتی استفاده می‌شوند، زیرا برای ناظران، سرمایه‌گذاران و نخبگان سیاسی بی‌طرف‌تر آبرومندانه‌تر به‌نظر می‌رسند. هر طور حساب کنید، دولت به‌سرعت در حال پیر شدن است، جمعیتی حدود ۱۸ هزار نفر در سال کاهش می‌یابد. کاهش جمعیت از فزونی مردگان بر متولدین و کسانی که کشور را ترک کردند بر کسانی که به کشور وارد شدند خلاصه می‌شود. جامعه روسی ۴ درصد کاهش یافته است، جامعه بلاروس ۹/۹ درصد. نمایندگان ملیت‌های افتخاری نسبت به سرشماری قبلی ۱۴/۴ درصد کاهش داشته اند. آن‌طور که «اوروآسیا دیلی» قبلاً گزارش داده است، اگر تا تاریخ اول سپتامبر ۲۰۲۳ در آزمون زبان دولتی برای خارجیانی که به‌طور دائم در لتونی اقامت دارند، قبول نشوند، تعداد روس‌ها و بلاروس‌ها در لتونی به ۱۰ تا ۱۵ هزار نفر کاسته می‌شوند.
منبع: «اوروآسیا دیلی»
https://eadaily.com/ru/news/۲۰۲۳/۰۱/۰۳/v-latvii-zavershilas-taynaya-perepis-naseleniya-itogi-uzhasny

جفری یانگ، سیاستمدار جمهوری‌خواه و نامزد سمت فرماندار ایالت کنتاکی در حساب توییتر خود نوشت، جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا باید به دلیل جنایات جنگی از سمت خود برکنار شود.
به گزارش اسپوتنیک، این سیاستمدار نوشت: «من معتقدم که جو بایدن باید فوراً به دلیل جنایات جنگی در اوکراین، یمن، سوریه، عراق و غیره و همچنین برای ادامه جنگ نیابتی علیه روسیه در اوکراین استیضاح شود.»‌
وی همچنین ابراز عقیده کرد که ، همه روسای جمهور ایالات متحده بدون استثنا از سال ۱۹۴۵ به جنایتکاران جنگی تبدیل شده‌اند.
https://spnfa.ir/۲۰۲۳۰۱۱۴/%D۸%AF%D۸%B۱-%D۸%A۲%D۹%۸۵%D۸%B۱%DB%۸C%DA%A۹%D۸%A۷-%D۸%AE%D۹%۸۸%D۸%A۷%D۸%B۳%D۸%AA%D۸%A۷%D۸%B۱-%D۸%A۸%D۸%B۱%DA%A۹%D۹%۸۶%D۸%A۷%D۸%B۱%DB%۸C-%D۸%A۸%D۸%A۷%DB%۸C%D۸%AF%D۹%۸۶-%D۸%A۸%D۹%۸۷-%D۸%AF%D۹%۸۴%DB%۸C%D۹%۸۴-%D۸%AC%D۹%۸۶%D۸%A۷%DB%۸C%D۸%A۷%D۸%AA-%D۸%AC%D۹%۸۶%DA%AF%DB%۸C-%D۹%۸۸%DB%۸C-%D۸%AF%D۸%B۱-%D۸%A۷%D۹%۸۸%DA%A۹%D۸%B۱%D۸%A۷%DB%۸C%D۹%۸۶-%D۸%B۴%D۸%AF%D۹%۸۶%D۸%AF-۱۴۲۱۸۹۴۶.html

برچسب ها ( تگ): 

افزودن دیدگاه جدید

جهت جلوگیری از ورود اسپام
لطفا پاسخ این معادله ساده ریاضی را به لاتین وارد کنید. پاسخ به این پرسش ریاضی از آن جهت اهمیت دارد که سیستم، شما را به عنوان شخص حقیقی تشخیص دهد و از ورود اسپام به سیستم جلوگیری شود.
۳ + ۴ =
لطفا به این پرسش ریاضی پاسخ دهید.

تازه‌ها در کتابخانه مهر

هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
حسن قزلچی
Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.