شماره ۲۹۱ ــ دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۲

سندیکای کارگران شرکت واحد: اول ماه مه روز جهانی کارگر را گرامی‌ می‌داریم!

نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

خواسته‌های ۱۴‌گانه کارگران

فرارسیدن اول ماه مه روز جهانی کارگر را به عموم کارگران و زحمتکشان و همکاران گرامی‌ و دیگر آزادگان عدالت‌جوی که بی‌هیچ چشم‌داشتی در راه حق و عدالت جهانی ره می‌سپارند جانانه و همدلانه شادباش می‌گوییم.


بنابر آیین مبارزات حق‌طلبانه کارگری ایران و جهان، سندیکای کارگران شرکت واحد نیز همچون میلیون‌ها میلیون کارگر زحمتکش قیام خونین کارگران مبارز حق‌طلب شهر شیکاگو را پاس داشته و یاد جان‌باختگان آن جنبش کارگری را ارج می‌گذارد و به خاطره همه جان‌باختگان و کوشندگان جنبش کارگری درود می‌فرستد.


سندیکای کارگران شرکت واحد همراه و همصدا با جنبش عدالت‌خواهانه مردم ایران و جهان فریاد اعتراض خود را علیه همه بی‌عدالتی‌ها و بیدادگری‌ها اعلام می‌دارد و فشرده‌ای از خواسته‌های خود را به آگاهی عموم مسئولین و مردم می‌رساند.


۱ـ تعیین حداقل دستمزد ناعادلانه ۷۱۲هزار تومانی سال ۱٣۹۴ کارگران و بازنشستگان کارگری در شرایط اضطراری نیمه‌شب و ادعای دروغین سه‌جانبه‌گرایی را محکوم کرده و خواهان برقراری دستمزدی عادلانه برای تأمین زندگی شایسته برای کارگران و بازنشستگان کارگری و دیگر حقوق‌بگیران همچون معلمان و پرستاران هستیم؛ و اعتراضات و اعتصابات کارگری درباره این بی‌عدالتی را تأیید و حمایت می‌کنیم.


۲ـ سندیکای کارگران شرکت واحد صدور احکام زندان، شلاق، اخراج، تعقیب و مراقبت پلیسی امنیتی علیه کارگران حق‌طلب و فعالان حقوق کارگری را محکوم کرده و ضمن درخواست پایان یافتن این رفتارهای غیرانسانی خواستار آزادی رضا شهابی راننده عضو هیأت مدیره این سندیکا و دیگر کارگران زندانی می‌باشیم و همچنین خواهان بازگشت به‌کار رانندگان حق‌طلب سندیکایی آقایان حسن سعیدی، وحید فریدونی، ناصر محرم‌زاده، حسین کریمی‌ سبزوار و خانم شیری که با پرونده‌سازی و زد‌و‌بند مدیریت و حراست شرکت واحد با مراجع وزارت کار از کار اخراج شده‌اند هستیم و اعاده کلیه حقوق معوقه آن‌ها را خواستاریم.


٣ـ سرکوب و کارشکنی و عدم به‌رسمیت شناختن حقوق سندیکاهای کارگری توسط مسئولان را محکوم می‌کنیم. و خواستار تشکیل سندیکاهای کارگری و رعایت حقوق بنیادین کار به‌ویژه مقاوله‌نامه‌های ٨۷ و ۹٨ سازمان بین‌الملی کار هستیم و دادخواهی و شکایت کارگران را در این‌باره به سازمان بین‌الملی کار حق مسلم کارگران می‌دانیم.


۴ـ خواهان تبدیل تعطیلی روز جهانی کارگر به تعطیلی عمومی‌ سراسری در تقویم سالیانه کشوری هستیم و خواستار فراهم‌سازی شرایط برگزاری مستقل گردهمایی، راه‌پیمایی، اعتراضات و اعتصابات و جشن‌های عمومی ‌کارگران می‌باشیم.


۵ـ ما کاهش ۶۰ درصدی قدرت خرید کارگران در ده سال گذشته و اختلاس و حیف و میل گسترده اموال کارگران در سازمان تأمین اجتماعی توسط قاضی مرتضوی و هم‌دستانش را سرقت و خیانت به منافع و دسترنج کارگران می‌دانیم و خواستار محاکمه علنی و مجازات عاملان این خیانت و استرداد اموال کارگران هستیم.


۶ـ حوادث و سوانح مرگبار ناشی از کار به‌ویژه در بخش‌های ترابری و معادن و ساختمان‌سازی، قراردادهای موقت و سفید امضاء، عدم امنیت شغلی و عقب‌افتادگی پرداخت دستمزد و حقوق از معضلات و مشکلات توان‌فرسای همیشگی کارگران این سرزمین بوده است. ما ضمن اعتراض شدید به مسئولان مربوط به‌ویژه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواهان پایان این شرایط زجرآور برای کارگران هستیم.


۷ـ عدم حضور نمایندگان واقعی منتخب میلیون‌ها کارگر ایران در مراکز امور کارگری مانند شورای عالی کار و سازمان تأمین اجتماعی را که باعث حیف و میل اموال کارگران و افزایش شکاف طبقاتی و خط فقر شده است را محکوم می‌کنیم. بنابراین علاوه بر درخواست حضور نمایندگان کارگران در این مراکز خواستار حضور نمایندگان واقعی منتخب کارگران در نهادهای کلان اقتصادی اجتماعی کشوری و همچنین تحویل اموال و مکان‌های عمومی‌ کارگری همچون مراکز خانه کارگر و دیگر مکان‌های اقامتی سیاحتی به این نمایندگان منتخب کارگران هستیم.


٨ـ اکثر بازنشستگان کارگری در شرایط وخیم اقتصادی و معیشتی روزگار می‌گذرانند و به لحاظ کمک‌های غذایی بهداشتی دچار کمبودهای اساسی می‌باشند. ما ضمن اعتراض به این وضعیت اسفناک خواستار برخورداری همه بازنشستگان به‌ویژه بازنشستگان حداقل‌بگیر از یک زندگی خوب و شایسته هستیم.


۹ـ به‌علت بی‌لیاقتی‌ها و ناتوانی‌های مدیریتی میلیون‌ها جوان ایرانی از حق داشتن کار محروم و دچار آینده نامعلومی ‌هستند. ما همراه با اعتراض و محکوم کردن این وضعیت خواستار بهبود شرایط و پایان این وضعیت ناهنجار و پرداخت دستمزد بیمه بیکاری برای همه بیکاران هستیم.


۱۰ـ ما نسبت به وضعیت فاجعه‌بار کودکان کار و خیابان اعتراض داریم و ضمن محکوم کردن آن خواستار پایان این فاجعه در حال گسترش هستیم و از مسئولین می‌خواهیم نسبت به رعایت حقوق کودکان این مرز و بوم وظایف خود را به‌دقت انجام دهند.


۱۱ـ در شرایط تورم و گرانی روزافزون اعمال سیاست‌های اقتصادی مخالف عدالت اجتماعی معروف به سیاست‌های ریاضتی همچون رهاسازی قیمت‌ها، تعدیل کارکنان و خصوصی‌سازی‌های منجر به اخراج کارگران و مقررات‌زدایی حقوق کار و نابودسازی دستاوردهای چند ده ساله حقوق کارگری و تعرض ضدکارگری به قانون کار را محکوم کرده و خواهان پایان‌بخشی به این سیاست‌های اقتصادی ضدکارگری و ضدعدالت اجتماعی هستیم.


۱۲ـ ما به‌همراه کارگران ایران بر پایه منش آزادگی و عدالت‌خواهی خواستار رعایت حقوق همه مردم ایران به‌ویژه کوشندگان عرصه‌های مردمی‌ بر اساس استانداردهای جهانی حقوق انسان‌ها هستیم و برابری حقوق زنان و مردان را در همه عرصه‌ها و در بهره‌مندی از حقوق و مزد و مزایای مطلوب و دیگر شرایط اجتماعی که تقویت‌کننده عدالت اجتماعی است می‌باشیم.


۱٣ـ ما به‌همراه عموم کارگران ایران و جهان سیاست‌های جنگ‌افروزانه و تجاوزکارانه علیه کشورها را محکوم کرده و خواهان برقراری صلح و امنیت در منطقه و جهان و دفاع از منافع عمومی ‌و آزادی و رفاه و پیشرفت مردم ایران و منطقه و جهان هستیم.


۱۴ـ ما خواهان رفع هر گونه تبعیض و بی‌عدالتی نسبت به کارگران مهاجر در ایران و سراسر جهان هستیم.در پایان به آنانی که گوش بر فریاد خشم و خروش مردمان و چشم بر بیدادگری و تبعیض و فقر و فساد گسترده فرو می‌بندند و ستم‌کاری بر آزادگان و مردمان فرو دست را نادیده می‌گیرند هشدار می‌دهیم! سرنوشت تلخی را برای خود در تاریخ رقم می‌زنند. سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه 

اردیبهشت ۹۴

افزودن دیدگاه جدید

جهت جلوگیری از ورود اسپام
لطفا پاسخ این معادله ساده ریاضی را به لاتین وارد کنید. پاسخ به این پرسش ریاضی از آن جهت اهمیت دارد که سیستم، شما را به عنوان شخص حقیقی تشخیص دهد و از ورود اسپام به سیستم جلوگیری شود.
۱ + ۰ =
لطفا به این پرسش ریاضی پاسخ دهید.

تازه‌ها در کتابخانه مهر

هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
حسن قزلچی
Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.