شماره ۲۹۱ ــ دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۲

مقابله با کودتا؛ به چه قیمتی؟

نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

بحثی درباره ایده مسلح کردن مردم برای مقابله با کودتا به بهانه نمایش فیلم محاکمه؛

برگرفته از : 
«چشم‌انداز ایران»، دوماهنامه سیاسی راهبردی، اسفند ۹۴ و فروردین ۹۵

با شرکت محمدعلی عمویی، حسین شاه‌حسینی، احسان عمادی، لطف‌الله میثمی، امیر طیرانی و رسول مهربان
 

دیکتاتورها و خدمتگزاران‌شان میهمان تاریخ هستند و مبارزان راه آزادی میزبان تاریخ. دسته اول زود فراموش می‌شوند. اما کسانی که در راه حق قدم برداشته‌اند، جای پایشان همیشه در تاریخ می‌ماند. محمد مصدق از بزرگ‌مردانی است که نام او همچنان به‌عنوان شخصیتی تأثیرگذار در تاریخ معاصر ایران مطرح است و درباره برهه‌های گوناگون حیات سیاسی ایشان حرف‌های زیادی زده شده است.

فیلم مستند «محاکمه» به کارگردانی احسان عمادی برای اولین بار، در بخش مسابقه ملی نهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینما حقیقت اکران شده است. این فیلم درباره اتفاقات شب کودتا تا دادگاه بدوی دکتر محمد مصدق است ….

در آستانه ۴۹‌ـ‌مین سالگرد درگذشت دکتر محمد مصدق، جمعی از صاحب‌نظران به تماشای این فیلم نشستند. پس از آن در نشستی به بررسی ابعاد مختلف شخصیت دکتر مصدق و اتفاقات روزهای منتهی به کودتا پرداخته شد. در ابتدا احسان عمادی، کارگردان، نکاتی درباره مراحل تهیه این فیلم بیان کرد. پس از آن آقایان محمدعلی عمویی از اعضای حزب توده [ایران] و حسین شاه‌حسینی از جبهه ملی، به بیان خاطرات خود از روز کودتا پرداختند. در ادامه آقایان لطف‌الله میثمی، امیر طیرانی و رسول مهربان، نکاتی را ذکر و حاضران هم در جلسه پرسش‌های خود را مطرح کردند.

برای مطالعه این مطلب به فایل پیوست مراجعه کنید.

برچسب ها ( تگ): 

افزودن دیدگاه جدید

جهت جلوگیری از ورود اسپام
لطفا پاسخ این معادله ساده ریاضی را به لاتین وارد کنید. پاسخ به این پرسش ریاضی از آن جهت اهمیت دارد که سیستم، شما را به عنوان شخص حقیقی تشخیص دهد و از ورود اسپام به سیستم جلوگیری شود.
۱۲ + ۸ =
لطفا به این پرسش ریاضی پاسخ دهید.

تازه‌ها در کتابخانه مهر

هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
حسن قزلچی
Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.