شماره ۲۶۱ ــ یکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱

سالروز آزادی خرمشهر / به‌یاد رفیق شهید سرهنگ بیژن کبیری، «فاتح خرمشهر»

سرهنگ بیژن کبیری نقش بزرگی‌ در فرماندهی عملیات شکستن محاصره آبادان و بازپس گرفتن خرمشهر ایفاء کرد. بی‌‌دلیل نیست که مردم جنوب و آن نیرهایی که در جنگ شرکت داشتند از او به‌عنوان «فاتح خرمشهر» یاد می‌‌کنند. یاد حماسه‌آفرینی‌های او در فتح خرمشهر که نیروهای دشمن را دنبال می‌کرد و آنها را به پشت مرزهای کشور راند، از خاطره‌ها زدودنی نیست.

سرهنگ کبیری در آگاه ساختن افسران و درجه‌داران ارتش و کشاندن آنها به مبارزه انقلابی تلاش بی‌‌پایانی داشت. عشق او به زحمت‌‌کشان، آمیخته با خلق و خوی مهربان و رفتار متین او شخصیت انقلابی‌اش را بارزتر می‌‌نمود. او به درستکاری شهره بود با حیف و میل بودجه به هر شکل و عنوانی مخالفت می‌‌کرد. وی با آنکه از مقام و موقعیتی ممتاز برخوردار بود همواره از نظر مالی در شرایط ناهنجاری به سر می‌برد. ری‌شهری، وزیر وقت اطلاعات، پیش از دست‌گیری به او گفته بود: «چرا شما همیشه توطئه‌های غرب را افشا می‌‌کنید؟ من می‌‌ترسم روزی شما را به اتهام جاسوسی برای شوروی محاکمه‌ کنم.»

سرهنگ بیژن کبیری در واپسین دقایق زندگی‌ در وصیت‌نامه‌اش نوشت: «من حتی فاقد منزل مسکونی بودم.» جمهوری اسلامی این افسر مبارز توده‌‌ای را پس از یک محاکمه‌ فرمایشی، در سحرگاه هفتم اسفند ماه ۶۲ همراه با دیگر یارانش به جوخه اعدام سپرد، در حالی که خطاب به همسرش نوشته بود: «من برای همیشه می‌‌روم ولی می‌خواهم بدانی که من نه جاسوس بودم و نه … (متن وصیت‌نامه در اینجا به‌شدت خط خورده است).
 

Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.