شماره ۲۲۷ ــ یکشنبه ۲۶ دی ۱۴۰۰

۶۹ سال از کشتار «دیریاسین» گذشت

۶۹ سال پیش در چنین روزی، ۲۰ فروردین ۱۳۲۷، دنیا شقاوت و رذالت رهروان صهیونیست را به چشم نظاره کرد. کشتار «دیر‌یاسین» و وحشتی که گریبانگیر مردم فلسطین شد آغازی بود بر خالی شدن بیش از ۵۰۰ روستا از جمعیت و پس از آن حدود ۷۵ درصد فلسطینی‌ها را مجبور به ترک خانه‌هایشان کردند و اسرائیلی‌ها در ۷۸ درصد از زمین‌های آنها مسکن گزیدند. 
به مناسبت ۶۸‌مین سالگرد جنایت «دیر‌یاسین» توسط صهیونیست‌ها، مرکز اطلاع‌رسانی فلسطین در تهران اطلاعیه زیر را منتشر کرد‌. 
 
نیروهای نظامی ‌صهیونیست در سپیده دم ۹ آوریل ۱۹۴۸ به «دیر‌یاسین» یورش بردند. در این عملیات، ۸۰۰ تن از افراد ایرگون با رهبری «مناخیم بگین» به روستا حمله کردند. در پیشاپیش، زره پوشی قرار داشت که بر روی آن بلندگویی نصب شده بود. نظامیان اسرائیلی به‌وسیله بلندگو به زبان عربی از اعراب خواستند تا خانه و کاشانه خود را به‌سمت دامنه کوه ترک کنند. در اثر مبادله آتش چهار نفر از آنها کشته شدند و به سرعت گلوله‌هایشان تمام شد و زره پوش در مسیر راه به کانال آبی افتاد و گیر کرد. آنها سپس از فرمانده نظامی ‌هاگانا در بیت‌المقدس تقاضای ۴۰۰۰ گلوله تانک، توپ و تفنگ کردند. پس از آن مردان، زنان، کودکان و پیران را بدون استثنا، قتل‌عام کردند. 
آنها در پایان کار خود تعدادی از اسیران را سوار ماشین کردند و با به راه انداختن کاروان پیروزی در میان فریاد شادی، آنها را در خیابان‌های بیت‌المقدس گرداندند. ۲۴۵ تن از مردان، زنان و کودکان فلسطینی در این قتل‌عام کشته شدند. 
نماینده رسمی‌ صلیب سرخ جهانی در بیت‌المقدس که یک روز پس از جنایت به روستای «دیر‌یاسین» رسید و شاهد عملیات پاکسازی بود، در مورد کشتار ««دیر‌یاسین»» چنین می‌گوید: آنها عملیات پاکسازی را نخست با تفنگ‌های شکاری سپس با کلت و سرنیزه تمام کردند. سرهای برخی قربانیان بریده شده بود. ۵۲ کودک را در برابر چشم مادرانشان سر بریده بودند. تروریست‌های یهودی شکم‌های ۲۵ زن حامله را پاره کرده بودند و فرزندان آنان را در مقابل دیدگان مادرانشان کشته بودند. 
مناخیم بگین فرمانده گروه تروریستی ایرگون که بعدها نخست وزیر رژیم صهیونیستی شد در این‌باره می‌گوید: 
اعراب از خانه‌ها و زنان و کودکانشان سخت دفاع کردند و نبرد خانه به خانه بود، هرگاه یهودیان خانه‌ای را اشغال می‌کردند، با مواد منفجره قوی آن را بر سر ساکنانش ویران می‌ساختند. 
پس از پیشروی کند در تاریکی و پیش از اولین ساعت‌های اولیه صبح تمامی ‌روستا به اشغال درآمد و بر سر ساکنانش ویران شد. تروریست‌های گروه اشترن با بلندگو، فلسطینیان را به فرار از روستا دعوت می‌کردند، اما هنگامی که روستاییان از خانه‌هایشان بیرون می‌آمدند و پا به فرار گذاشته بودند با گلوله گروه‌های صهیونیستی کشته می‌شدند و آنهایی که در خانه‌ها مانده بودند و بیشترشان زنان و کودکان و سالمندان بودند می‌بایست از بین می‌رفتند. سپس یهودیان شروع به پرتاب نارنجک به درون خانه‌ها کردند و آنها را بر سر ساکنانشان ویران می‌کردند. 
تروریست‌ها هر جنبنده یا هر کسی که در خانه‌ها حضور داشت و زنده بود را به قتل می‌رساندند، به‌گونه‌ای که طبق گفته رئیس هیأت صلیب سرخ بین‌المللی که شخصاً از ««دیر‌یاسین»» دیدن و گور دسته‌جمعی و انبوه قربانیان را مشاهده کرده بود، از بالغ بر ۴۰۰ نفری که در این روستا به‌سر می‌بردند، نزدیک به ۴۰ تن پا به فرار گذاشتند و بقیه بی‌محابا و با خونسردی به قتل رسیده بودند. 
فرمانده گروه تروریستی‌ هاگانا نیز درباره این کشتار می‌گوید: آن روز، بهار زیبا و جالبی بود. شکفتن شکوفه‌های بادام به پایان رسیده بود. ولی از هر گوشه روستا بوی تعفن مرگ می‌آمد. بوی اجساد پوسیده‌ای که آنها را در یک گور دسته‌جمعی دفن می‌کردیم به مشام می‌رسید. اهالی روستای ۷۰۰ نفری «دیر‌یاسین» همه صنعتکار بوده به‌گونه‌ای که این روستای ییلاقی به‌سبب پیشه سنگبری ساکنانش و استفاده از سنگ تراش‌های زیبا بر سر در خانه‌هایشان زبانزد مردم منطقه در آن زمان بوده است. 
بر اساس شهادت برخی نجات‌یافتگان از این جنایت، گروهک‌های تندرو صهیونیستی اقدام به مثله و تکه تکه کردن اجساد فلسطینیان کرده، شکم زنان حامله را دریده و نوزادان به دنیا نیامده آنان را مقابل چشمانشان به طرز فجیع و وحشیانه‌ای شهید کردند. آن‌ها همچنین دست، پا و اعضای تناسلی ساکنان روستا را قطع کرده و شماری را زنده زنده در آتش سوزاندند و علاوه بر این، بسیاری از زنان و دختران فلسطینی را نیز پس از تجاوز به قتل رسانده و آن‌ها را سر بریدند. 
تروریست‌ها ۵۳ کودک فلسطینی را نیز از بالای دیوارهای قدس به پایین پرت کرده و آن‌ها را شهید کردند و ۲۵ نفر از مردان روستا را هم دست و پا بسته در داخل شهر قدس چرخاندند و در نهایت آن‌ها را نیز به رگبار بسته و شهید کردند. 
اجساد قربانیان فلسطینی در دریا انداخته شد و تمامی اسناد و شواهد این جنایت از بین برده شد و اعضای سازمان تروریستی ‌هاگانا نیز برخی اجساد باقیمانده در روستا را جمع‌آوری کرده و آن‌ها را منفجر کردند تا نمایندگان هیأت‌های بین‌المللی را گمراه ساخته و بر این جنایت وحشیانه سرپوش بگذارند و اینگونه وانمود کنند که آن‌ها در درگیری‌های مسلحانه کشته شده‌اند.

Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.