شماره ۲۵۵ ــ یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱

رژه تاریخی به‌مناسبت سالگرد انقلاب کبیر اکتبر در ۷ نوامبر ۱۹۴۱ (همراه با ترجمه سخنان استالین، رهبر اتحاد شوروی، در این مراسم)

سخنرانی استالین در مراسم سالگرد انقلاب کبیر اکتبر در ۷ نوامبر ۱۹۴۱

[در بحبوحۀ تعیین‌کننده‌ترین لحظات پیکار خلق‌های شوروی علیه تجاوز نیروهای آلمان نازی]
ترجمه: سایت «۱۰ مهر»

رفقا، سربازان ارتش سرخ و ناویان نیروی دریایی سرخ، فرماندهان و مربیان سیاسی ارتش؛ مردان و زنان کارگر، مردان و زنان مزارع اشتراکی، روشنفکران، برادران و خواهران پشت جبهۀ دشمن که به‌طور موقت در زیر یوغ لشکریان آلمانی گرفتار شده‌اید، و مردان و زنان پارتیزان دلاوری که از پشت به مهاجمان آلمانی ضربه می‌زنید!

 از جانب دولت اتحاد جماهیر شوروی و حزب بلشویک‌مان، بیست و چهارمین سالگرد انقلاب کبیر اکتبر را به شما تبریک و تهنیت می‌گویم.

رفقا! امروز ما در شرایط دشواری بیست و چهارمین سالگرد انقلاب اکتبر را جشن می‌گیریم. حملۀ خائنانۀ لشکریان آلمانی و جنگی که به ما تحمیل شده، موقعیت کشور ما را به خطر انداخته است. ما به‌طور موقت بخش‌های از خاک میهن را از دست داده‌ایم و دشمن به پشت دروازه‌های لنینگراد و مسکو رسیده است. دشمن پیش خود حساب می‌کرد که ارتش ما با اولین ضربه مضحل شده و کشور به زانو درخواهد آمد. اما او سخت در اشتباه بود. علی‌رغم پاره‌ای عقب نشینی‌ها، کل کشور به‌همراه ارتش و نیروی دریایی مبدل به یک اردوی جنگی واحد شده، شجاعانه دشمن را در تمام جبهه‌ها به‌عقب رانده و تلفات سنگینی به نیرو‌هایش وارد آورد.

در گذشته شاهد دوران‌هایی به‌مراتب بدتری در کشور بودیم. به یاد داریم که در ۱۹۱۸، اولین سالگرد انقلاب را در شرایطی جشن گرفتیم که سه چهارم کشور در دست متجاوزین خارجی بود. ما به‌طور موقت اوکراین، قفقاز و آسیای مرکزی؛ اورال، سیبری و خاوردور را از دست داده بودیم. ما بدون هیچ متحد، بدون داشتن ارتش سرخ ــ که تازه اقدام به تأسیس آن کرده بودیم ــ با کمبود نان، کمبود تجیزات و حتی کمبود لباس  برای سربازانمان، مواجه بودیم. در آن زمان ۱۴ کشور علیه ما برخاسته بودند. اما در آن بحبوحه ما مرعوب و ناامید نشدیم، و درست در میانۀ آتش جنگ، ما ارتش سرخ را سازمان دادیم و کل کشور را به یک اردوی نظامی ‌مبدل کردیم، آن زمان اراده و شهامت لنین کبیر در نبرد با متجاوزین الهام‌بخش ما بود. پس از آن شاهدیم که همۀ مداخله‌گران را شکست دادیم، مناطق اشغال شده را بازپس گرفتیم و به پیروزی دست یافتیم.

امروزه شرایط کشور به‌مراتب بهتر از ۲۳ سال پیش است. امروزه کشور از لحاظ صنعت، غذا و مواد تولیدی چندین برابر غنی‌تر شده است. اکنون متحدینی داریم که با ما علیه مهاجمین آلمانی، در جبهۀ متحدی گرد آمده‌اند. امروزه ما از پشتیبانی و همدردی تمام کشور‌های اروپایی که در زیر یوغ ستم فاشیست‌ها گرفتار شده‌اند، برخورداریم. ما ارتش و نیروی دریایی سربلندی داریم که با جان خود از استقلال و آزادی کشور ما دفاع می‌کنند. امروزه ما با کمبود شدید مواد غذایی، تجهیزات و یا لباس سربازان خود مواجه نیستیم. تمامی‌ کشور و خلق‌های ما پشتیبان ارتش و نیروی دریایی ما هستند و در سرکوب لشکریان نازی به آنها کمک می‌رسانند. منبع نیروی انسانی ما لایزال است. اندیشۀ لنین کبیر و پرچم پیروزمند او الهام‌بخش ما در این جنگ میهنی است، همان‌طور که بیست و سه سال پیش بود.

با این تفاصیل، آیا ممکن است که در توانایی و ضرورت پیروزی ما بر متجاوزین آلمانی تردیدی داشته باشیم؟

دشمن به حدی که برخی از شبه‌روشنفکران وحشت‌زده، تصویرش می‌کنند، نیرومند نیست. شیطان به وحشتناکی تصویری که از او ارائه می‌دهند نیست. چه کسی می‌تواند منکر این باشد که ارتش سرخ بار‌ها نیرو‌های لاف‌زن آلمانی را وحشت‌زده مجبور به فرار نمود. اگر بخواهیم موقعیت واقعی نیرو‌های آلمانی را، نه از دید تبلیغات‌چی‌های گزافه‌گوی آنها، ارزیابی کنیم، به‌راحتی می‌توان دریافت که متجاوزین فاشیست آلمانی  در شرف شکستی کامل هستند. امروزه در آلمان گرسنگی و فقر حاکم شده است. با  ۴/۵ میلیون نفر تلفات ارتش در عرض چهار ماه و نیم جنگ، ذخیرۀ انسانی این کشور در حال اتمام است و از هرجای این کشور خون روان است. خشمی ‌انقلابی نه تنها در میان ملل اروپایی اسیر در زیر یوغ متجاوزین نازی، بلکه در میان خود آلمانی‌ها که پایانی بر این جنگ نمی‌بینند، در حال تکوین است. متجاوزین آلمانی در تقلای استفاده از آخرین توان خود هستند. بی‌هیچ تردیدی آلمان نمی‌تواند برای مدتی طولانی چنین فشاری را تحمل آورد. چند ماه دیگر، شش ماه و شاید یک سال دیگر، آلمان هیتلری در زیر بار جنایت‌هایش فرو می‌پاشد.

رفقا، سربازان ارتش سرخ و ناویان سرخ، فرماندهان و مربیان سیاسی ارتش، زنان و مردان پارتیزان، نگاه همۀ جهانیان به‌سوی شما به‌عنوان نیرویی که توانایی محو لشکر جرار و غارتگر آلمان را دارد، دوخته شده است. مردمان اسیر در زیر یوغ متجاوزین آلمانی، برای آزادی خود در انتظار شما هستند. وظیفۀ عظیم آزادسازی به‌عهدۀ شما گذاشته شده است. بگذار که شایستۀ انجام این وظیفه باشید!  جنگ شما، جنگی عادلانه در راه آزادی است. بگذار تا خاطرۀ نیاکان بزرگ ما چون  آلکساندر نِوسکی، دیمیتری دُونسکوی، کوزما می‌نین، دیمیتری پوژارسکی، الکساندر سووروف، و میخائیل کوتوزوف الهام‌بخش شما در این نبرد باشد! بگذار تا پرچم پیروزمند لنین کبیر الهام بخش شما باشد!

نبرد تا نابودی کامل متجاوزین آلمانی!

مرگ بر لشکریان اشغالگر آلمانی!

جاودان باد وطن پر افتخار، و آزادی و استقلال آن!

در زیر پرچم لنین، پیش به‌سوی پیروزی‌!

Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.