امضای ۷ سند همکاری و یک بیانیهٔ مشترک بین ایران و کوبا

Print Friendly, PDF & Email

خبرگزاری ایرنا، ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ـــ  آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی صبح روز دوشنبه در مجموعه فرهنگی ـ تاریخی سعدآباد از «میگل دیاز کانل»، رئیس جمهور کوبا، به‌صورت رسمی استقبال کرد. رئیس جمهور کوبا به‌دعوت رسمی رئیس جمهوری اسلامی ایران، و پس از ۲۲ سال از آخرین سفر فیدل کاسترو رئیس جمهور فقید این کشور، در صدر هیأت عالیرتبهٔ سیاسی و اقتصادی به تهران سفر کرده است.

پس از مراسم استقبال رسمی و معارفهٔ هیأت‌های همراه، ملاقات خصوصی رؤسای دو کشور، نشست مشترک هیأت‌های عالی‌رتبه، و مراسم امضای اسناد و تفاهمنامه‌های همکاری برگزار می‌شود، و سپس دو رئیس جمهور در نشست مطبوعاتی مشترک نتایج و دستاوردهای رایزنی‌های فیمابین را تشریح خواهند کرد.
میگل دیاز کانل در جریان این سفر علاوه بر دیدار رسمی با آیت‌الله رئیسی دیدارهایی نیز با برخی مقامات عالی‌رتبهٔ کشورمان خواهد داشت و از نمایشگاه توانمندی‌ها و آخرین دستاوردهای فناورانه جمهوری اسلامی ایران و نیز انستیتو پاستور که در عرصه‌های پزشکی و دارویی با کوبا همکاری دارد، بازدید خواهد کرد.

پس از سفر فیدل کاسترو رئیس جمهور فقید کوبا در خردادماه سال ۱۳۸۰، این نخستین سفر رئیس جمهور این کشور به ایران است. در خرداد ماه امسال، آیت‌الله رئیسی در قالب سفر منطقه‌ای به آمریکای لاتین، پس از ۱۲ سال به‌دعوت رسمی همتای کوبایی خود به هاوانا سفر کرده بود، که در جریان این سفر ۶ سند و تفاهمنامهٔ همکاری در بخش‌های قضایی، همکاری‌های جامع سیاسی، مناسبات گمرکی و مشارکت در حوزهٔ فناوری اطلاعات به‌امضای مقامات عالی‌رتبهٔ دو کشور رسیده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *