ایران وتوی قطعنامه شورای امنیت توسط آمریکا را محکوم کرد

Print Friendly, PDF & Email

مشرق نیوز، ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ـــ  ایالات متحدهٔ آمریکا بامداد امروز (شنبه) ۱۸ آذر ماه پیش‌نویس قطعنامهٔ شورای امنیت سازمان ملل متحد برای برقراری آتش‌بس فوری در غزه را وتو کرد. پیش‌نویس این قطعنامه، که خواستار برقراری آتش‌بس انسان‌دوستانه در غزه است، از سوی امارات عربی متحده ارائه شده بود.

در حالی که ۱۳ عضو شورای امنیت به این قطعنامه رأی موافق دادند، انگلیس به آن رأی ممتنع داد و آمریکا هم آن را وتو کرد. رابرت ای. وود، معاون نمایندهٔ آمریکا در سازمان ملل، در جلسهٔ شورای امنیت گفت که واشنگتن از درخواست‌ها برای آتش‌بس فوری حمایت نمی‌کند. او مدعی شد چنین اقدامی بذر جنگ بعدی را می‌کارد.

این اقدام آمریکا واکنش جمهوری اسلامی ایران را به‌همراه داشت. ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه، ضمن محکوم کردن اقدام آمریکا در وتوی مجدد قطعنامهٔ شورای امنیت سازمان ملل متحد با هدف برقراری آتش‌بس فوری انساندوستانه در غزه، گفت که دولت آمریکا بار دیگر ثابت کرد که بازیگر و عامل اصلی در کشتار غیرنظامیان و شهروندان فلسطینی، به‌ویژه زنان و کودکان و تخریب زیرساخت‌های حیاتی در غزه، است.

به‌گفتهٔ کنعانی، مقامات کنونی ایالات متحده آمریکا، که در لباسی از تزویر و ریاکاری برای جان کودکان و غیرنظامیان غزه ابراز نگرانی کرده بودند، در هفتهٔ گذشته دویستمین محمولهٔ کمک‌های تسلیحاتی و نظامی خود را به دست ارتش کودک‌کش اسرائیل رساندند، و در بیش از دو ماه گذشته از هیچ‌گونه حمایت نظامی، سیاسی، اطلاعاتی، رسانه‌ای از جنایات وحشیانه رژیم صهیونیستی علیه مردم بی‌دفاع فلسطین در نوار غزه و کرانه باختری فروگذار نکرده‌اند.

رأی منفی آمریکا به این قطعنامه واکنش‌هایی را به‌همراه داشت. از جمله گیلاد عردان، نمایندهٔ اسرائیل، در پیامی در شبکهٔ اجتماعی ایکس از دولت جو بایدن بابت «حمایت قاطع از اسرائیل» تشکر کرد. دیمیتری پولیانسکی، معاون نمایندهٔ روسیه در سازمان ملل، هم در این باره بیان کرد: «یکبار دیگر دیپلماسی آمریکا در حال به‌جا گذاشتن زمین سوخته و ویرانی است.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *